Před deseti lety byl za vysokokapacitní spoj považován spoj s kapacitou 8 Mbit/s. Od té doby se svět Internetu hodně změnil a zejména vlivem multimediálních obsahů i příslušně nabobtnal.
Dlouhou dobu se nám, výrobcům rádiových spojů, dařilo držek krok s požadavky našich zákazníků, zvyšováním modulační rychlosti. Jenže fyzika má své hranice, přes které se další vývoj dá posouvat pouze velmi těžko, a hlavně draze. Metoda zvyšování modulační rychlosti do budoucna nepřinese zásadní navýšení kapacit rádiových tras. Možný nárůst navíc není tak vysoký, aby pokryl všechny požadavky ISP.
Tak nastal čas posouvat hranice jiným způsobem, v rámci aktuálních mantinelů. Řešením pro dálkové rádiové skoky je použití vícenásobných radiových tras. Odborně se používá označení 2 + 0 pro dva spojené rádiové stvoly, n+0 pro n spojených rádiových stvolů. To druhé číslo znamená počet záložních radiových stvolů. Třeba 1 + 1 znamená, že vždy jeden stvol pracuje a druhý slouží pouze jako záloha. Toto řešení není v České republice příliš využíváno. 2 + 0 má také výhodu v nativní záloze, ale vždy poklesne kapacita na nejvyšší kapacitu funkční trasy.
Zásadní potíží u vícenásobných řešení 2 + 0 před zavedením funkce RadioLAGG bylo v minulosti slučování toku dat dvěma spojenými spoji. Existuje mnoho metod řešení, pojmenované například Load Balancing, Bonding, Ether-channel, Link aggregation nebo Trunk. Tyto funkce, obecně nesprávně pojmenovávané společných názvem LACP mají svoje technologická omezení.
Pomocí různých metod řízení toku dat na úrovni Ethernetu jsou rámce posílány tím či oním rádiovým stvolem. Rozhodovací parametr relace může být MAC adresa, případně IP adresa datagramu. Některé metody používaly i metody cílových portů na vrstvě L4. Tyto metody linkové agregace fungují dobře, dokud je v přenášených datech dostatečný počet různorodých zdrojů a cílů, minimálně jeden zdroj – dva cíle. Vše je dostatečně popsáno v dokumentu IEEE 802.3ad. Při přenosech TRIPLE – PLAY služeb navíc použití LACP protokolů komplikuje velký tok dat mezi jedním zdrojem a cílem. A takovým tokem je právě IPTV. U jiných metod, založených na aplikačních a servisních čísel portů je omezení celkem malé, nejdou však použít pro jiný provoz nežli na vrstvě IP protokolu. Komplikace může nastat při nestejných latencích rádiových stvolů, kdy dochází ke změně pořadí paketů, například u metody Round Robin. Z uvedeného vyplývá, že nasazení spojů 2 + 0 bez RadioLAGG může přinášet velké obtíže při integraci do sítě.
Tým odborníků, pracující na vývoji vnitřních jednotek pro splitová rádia ALxxF dostal za úkol vyvinout metodu transparentní agregace pro vícenásobné linky na vrstvě L1. Zařízení společnosti ALCOMA s vnitřní jednotkou jsou nově vybavena metodou 2 + 0 RadioLAGG, kdy se slučovaní toku dat vůbec neřeší na úrovni Ethernetu. Metoda RadioLAGG je tedy modemovým řešením slučování datových toků, nerozeznatelné z uživatelského pohledu od zařízení v základní konfiguraci. Radioreléový spoj ALxxF 2+0 RadioLAGG přenáší data TRIPLE PLAY služeb bez jakýchkoliv omezení. Tato funkce je dostupná i pro starší modely těchto spojů.
Dosahy spojů, orientačně pro třídu kvality X4, zanedbaný vliv hitless ACM. Paraboly 120 cm. Pásmo 11 GHz, Pout 24 dBm:
Kapacita při konfiguraci 2 + 0, uživatelská data při 1600 byte MTU | Dosah pro třídu kvality X4, chybovost do 170 minut ročně | |
720 Mbit/s | mód 360 Mbit/s strong FEC, 56 MHz, 256 QAM | 22 km |
600 Mbit/s | mód 300 Mbit/s strong FEC, 56 MHz, 128 QAM | 27 km |
498 Mbit/s | mód 249 Mbit/s weak FEC, 40 MHz, 256 QAM | 24 km |
360 Mbit/s | mód 180 Mbit/s weak FEC, 56 MHz, 16 QAM | 38 km |
S novými modemy typu UNIFIED, používanými v novém typu IDU jsou dostupné metody potlačení interferenčních jevů:
CCDP (Co-Channel Dual Polarization)
ACCP (Adjacent Channel Co-Polarization)
ACAP (Adjacent Channel Alternate Polarization)
Pomocí těchto metod, zejména pomocí CCDP známé pod označením XPIC lze provozovat spoj v konfiguraci 2 + 0 pomocí polarizačního duplexeru v jedné anténě na stejném kanále. Tyto funkce lze využít v případě nouze o volné kmitočty v koordinovaných i volných pásmech.
Další zvyšování kapacity radiových spojů pro páteřní sítě není možné bez uvolnění pravidel a zvětšení šíře pásma používaných kmitočtů – ale to je spíše otázka na regulátory kmitočtového spektra – a pro ty není tato otázka na pořadu dne.
Při implementaci služeb, poskytovaných prostřednictvím ISP, zejména těch moderních a náročných na hloubkové znalosti implementátora, nabízí společnost ALCOMA svůj tým k podpoře na úrovni vývojových pracovníků.
Diskuze k článku