V dnešní MF Dnes se píše o plánu ministerstva průmyslu a obchodu (nebo spíše O2?) na zpoplatnění dosud bezplatných frekvenčních pásem, využívaných FWA sítěmi. Pokud by tento plán prošel, mohlo by to znamenat konec bezdrátového internetu v ČR.
Článek popisuje plán ministerstva průmyslu a obchodu na zpoplatnění dosud bezplatných frekvenčních pásem. Podle našich informací dokument ministerstva neprošel standardním meziresortním připomínkovým řízením, zmíněné pasáže do něj byly údaje připojeny po vypořádání připomínek. Materiál je pracovní, takže chceme věřit, že v něm ve finální verzi zmíněné pasáže nebudou.
I když vzhledem k lobbystickým tlakům, které naše telekomunikace v poslední době provázejí, se nám tomu věří těžko. Naprosto nestandardnímu schvalování novely zákona o elektronických komunikacích, která okleštila práva zákazníků, jsme popisovali zde. O tom, že autorem tohoto bezprecedentního návrhu je bývalý předseda ČTÚ Pavel Dvořák, spekuluje i spoluautor článku v MF Dnes Patrick Zandl na svém blogu. A naznačuje, stejně jako všichni lidé z českého telekomunikačního trhu, se kterými se o současné situaci bavíme, že tyto kroky prospívají především O2 a stojí za nimi její lobbisté.
Co se tedy chystá? Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje, aby se v rámci novely nařízení vlády 154/2005 Sb., které řeší výši a způsob stanovení poplatků za využitích rádiových kmitočtů a čísel, změnila poplatková politika. Doslova se v něm navrhuje zpoplatnit i dosud nelicencované využití pásem. Nejmenují se tam sice konkrétně žádné frekvence, ale z jiné prezentace na akci APMS (Asociace provozovatelů mobilních sítí) vyplývá, že půjde primárně o pásmo 10 GHz (využívané pro spoje bod-bod, tedy v přístupových sítích) a mluví se o zpoplatnění komerčního využívání bezplatného pásma, což by postihlo i ISM pásma, využívaná FWA sítěmi (2,4 a 5,8 GHz). Budeme se asi muset zeptat ministerstva, jak je to v souladu s naším členstvím v ITU a s legislativou EU…
V každém případě to je dosud největší hrozba pro regionální bezdrátové sítě. Ty byly trnem v oku už dřívějšímu Českému Telecomu a nástupce tohoto monopolu, Telefonica O2, se s touto konkurencí vypořádávala akvizicemi těchto malých operátorů. Aby po letech slibů, že se pro zákazníky, přecházející pod hlavičku Internethome, nic měnit nebude, jim v závěru loňské roku začala oznamovat, že buď přejdou na technologii xDSL, nebo internet mít nebudou… Prosadit se přes lobbing na ministerstvu je evidentně levnější než investovat do rozvoje svých služeb a získávat tak zákazníky férovým konkurenčním bojem.
Co by zpoplatnění frekvenčních pásem – které mimochodem nemá v EU obdoby – znamenalo pro FWA sítě a regionální telekomunikační operátory? Pro spoustu z nich by to znamenalo citelné zdražení a zřejmě i ukončení činnosti. Skončila by i spousta komunitních nebo neziskových sítí. Které často vznikly jen proto, že v minulosti tam, kde dnes fungují, Český Telecom/Telefonica O2 nebyli schopní vůbec zavést xDSL.
Jaké dopady na konkrétní regiony by to mělo, není těžké odhadnout. Dnes tyto firmy zaměstnávají velmi kvalifikované odborníky, kteří by dále neměli uplatnění. Odešli by logicky do velkých měst a z regionu by zmizela kvalifikovaná pracovní síla. Regionální operátoři jsou dnes jediní, kdo investuje do optických sítí FTTh. Nikoliv O2, která se – podobně jako to dělal dříve Český Telecom s ISDN – zarputile věnuje xDSL na metalickém vedení.
Je třeba jasně říct, že pokud má být v roce 2020 v ČR více než polovina domácností připojena reálně využitelnou rychlostí 100 Mb/s, potom to nebude přes xDSL na metalickém vedení a to ani u těch šťastlivců, co jsou pás set metrů od ústředny. Což tedy po nás bude vyžadovat EU a počítá se s tím i ve strategii Digiální Česko 2.0. xDSL zvládne připojit jen tu druhou půlku domácností, které by podle EU mělo stačit 30 Mb/s. Ale i tady se ministerstvo průmyslu snaží do strategických dokumentů vpašovat pasáže, které by požadavky na připojení přes xDSL požadavky zmírnily.
Je s podivem, že ministerstvo průmyslu se svými kroky snaží pomáhat jedné společnosti, která potřebuje, aby hodnota její investice v dohledné době vzrostla (je známo, že PPF není strategickým investorem, ale finančním a všechny své investice po čase prodává) a nikoliv více než milionu českých domácností, které připojuje vysokorychlostním internetem přes FWA nebo FTTh více než 1300 lokálních a regionálních sítí.
Snad si to uvědomí alespoň poslanci, že se chystá zdražení internetu pro více než milion jejich voličů hlavně mimo velká města. Jejich podvýbor pro ICT průmysl a e-Government bude 29. ledna se bude tématem telekomunikací (konkrétně NGA) zabývat. Protože do diskuse jsou pozváni jen zástupci mobilních operátorů, doporučujeme poslancům, kteří se o problematice chtějí skutečně něco dozvědět, aby hned po schůzi podvýboru sedli do auta a dorazili na workshop věnovaný stejnému tématu, který se pod záštitou našeho serveru Internet pro všechny a ISP Consulting koná stejný den v Přerově – pozvánka je tady.
Nebudou tam sice lobbisté, ale zato tam bude několik desítek lidí, kteří začínali budovat svoje firmy s kabelem na zádech a kleštěmi v ruce, když lezli po střechách. Někteří z nich pak po letech svoje firmy prodali pod hlavičku Internethome, ale když dnes vidí, jak zase od Internethome zákazníci utíkají, tak začali svoje firmy budovat znovu. Ti jim o skutečném rozvoji internetu v regionech a opravdu konkurenčním prostředí v bezdrátu řeknou mnohem víc, než dokumenty MPO psané zřejmě lobbisty, plné floskulí o nediskriminačním přístupu ke spektru, kterým ale jde jen o monopolizaci českých telekomunikací a připojení k internetu.
Diskuze k článku
jip, 17. 1. 2015 (22:27):
Takže není koho pozvat smutné.
Mira, 17. 1. 2015 (11:31):
Kdyz se na to podivam ze sirsiho pohledu – PPF neni technologicky partner, je to ciste financni partner. Tzn. nejde mu o to neco rozvinout, ale vydelat na tom. Takze potrebuje snizit naklady (snazi se), nabrat zakazniky (proc asi obeslal internethome lidi a chce je vehementne dostat na dsl – to ze to je „lepsi technologie“ urcite neni hlavni duvod ;)), pak rozporcuje medveda (prvni se odtrhne infrastrukturua, pak proda divizi koncaku/dsl).
Nacasovani skvele. Pres Vanoce obeslat zakazniky ze jim v novem roce muze prestat fungovat internet, pokud neprejdou. Pak dalsi „panika“ ohledne licencovani nelicencovaneho pasma (no neni to pekny oxymoron :)?)… Kdopak asi dostane vetsinu z tech 14mld rozdelovany na insvestice do infrastruktury (vsadime se, ze i pres podane zadosti budou mit lokalni isp prevaznou mensinu).
Myslim ze vsichni asi tusime, ze zde nejde o nejakou rovnocenoch pri vyuziti frekvenci nebo rozvoj internetu. Tady jde o to, aby konkretni firma dosahla co nejvetsiho zhodnoceni sve investice pred tim, nez svou „investici“ posle dal do sveta k novemu majiteli. A bohuzel k tomu ma silne paky :((
Miloslav Sova, 17. 1. 2015 (06:24):
Dobrý den,
Všichni víme odkud vítr fouká, všichni víme koho letadlo doletí bez mezipřistání do Číny . Každopádně večerní vystoupení ministra Mládka ukázalo, že má smysl bojovat. Takže vážení – prozatím je hrozba zažehnána, ale nedělám si iluze, že to někdo v budoucnu zase nezkusí jinak a znova (v současné době se nastavují pravidla pro výstavbu a rozvoj NGA sítí, ve hře je 14 miliard na dotacích) – a lokální ISP jsou velkým operátorům trnem v oku. Jo mimochodem, asi nejsem sám komu připadalo, že pan ministr chvílema dost vypadával z role a asi se u rozhovoru dost zapotil. Vychutnejte si jeho rozhovor s redaktorem Martinem Veselovským : http://video.aktualne.cz/dvtv/zpoplatneni-wi-fi-nedovolim-rika-ministr-prumyslu-mladek/r~e52a88829dac11e4b98c002590604f2e/
Tomas, 17. 1. 2015 (00:08):
Vše odstartovala koupě O2 Kelnerem. Do té doby si ČTU wifi provideru ani nevšiml. Od té doby pořádá ČTU hon na čarodejnice a rozdává pokuty jak na běžícím páse. A ještě se tím chlubí. Je to online lobismus, korupce prováděná státními úředníky.
Petr Rybníček, 16. 1. 2015 (21:18):
Jsem právní laik, ale nemohou ISP vést arbitráž proti státu z důvodu poškození investic změnou zákonů nějakým způsobem kolektivně?
To je hrozba, která by mohla na stát fungovat. A samozřejmě s veřejnou osvětou a kampaní na toto téma.
Je jasné, že tu o peníze z poplatků v žádném případě nejde. Pokud by stát chtěl peníze zinkasoval by od FREENETů nevybírané DPH a daň z příjmu.
„Ať se na mě kluci nezlobí, uznávám, že to dělají chytře.“ 😉
Jan Šmajs, 16. 1. 2015 (20:51):
Je to hrůza,co se připravuje… Je to snad horší ještě než ,plánované zdanění internetu v Maďarsku,kdy je naštěstí lidé vypískali…Lituji hlavně lidi v odlehlých obcích nebo na místech s se špatnou kabelovou infrastrukturou. Tahle republika na tom musí být fakt špatně,když se snaží zdanit i to poslední /v podstatě vzduch/. Nechápe ,že se položí spousta firem,zabývající se wifi technologií- jak v oblasti ISP tak například distribučních firem,dovážející tyto technologie. Přikrmí se jen jeden nebo dva velké podniky a výrazně naruší se konkurenceschopnost telekomunikačních firem.Nevím také,proč se tomuto pásmo říká ,,volné,, Vláda si nastavuje podmínky,jaké se jí hodí…Myslím,že zpoplatněním wifi se může pozastavit i růst odlehlých regionů. Státu se tohle vrátí jako bumerang v podobě nižších odvodů na daních a nárůstu lidí na pracáku..
fousac, 16. 1. 2015 (20:47):
Cilene pozvete poslance. Idealne ty co chapou o co jde.