Mobilní operátoři se v reklamní kampani předhánějí v bombastických tvrzeních o rychlosti jejich LTE sítí a pokrytí. Jenže ono je to trošku jinak. Pokrytí LTE je mizerné a reálné rychlosti jsou taky trošku jinde…
Zdá se, že českým mobilním operátorům jde výborně marketing, ale už o poznání hůře umí spouštět nové technologie. Ostatně posuďte sami – reklamy se chlubí vysokými přenosovými rychlostmi, kterých v českých sítích dosáhnete možná nad ránem a pár stovek metrů od vysílače a kdyby pokrytí fungovalo tak jako v reklamních spotech, tak potom se už připojíte opravdu odkudkoliv.
Ve skutečnosti ale naši mobilní operátoři do pokrytí LTE počítají i technologii HSPA+ v 3G sítích a i ta není všude. Takže i když jejich čísla pokrátíme, protože mluví o pokrytí populace a ne území, tak i tak je pravděpodobnější, že než opravdu rychlý mobilní internet se setkáte spíš s českou verzí LTE – Leda Tak EDGE…
Klamavá reklama? Ne, jen zavádějící…
Současné marketingové praktiky mobilních operátorů ale jen využívají možností, které na českém trhu mají. Když mluví o pokrytí, tak se jen musíte domýšlet, jestli mluví o území nebo o populaci. Samozřejmě, když budete předpokládat, že mluví o populaci, nejspíš se trefíte. Jenže populace žije ve městech a pokrytí se neměří, ale počítá na základě matematických modelů. ČTÚ samozřejmě pokrytí kontroluje, jenže ono i z matematických modelů je vidět, jak na tom jsme.
Vyplývá to ale z licenčních podmínek, které naši mobilní operátoři mají. Nikdo po nich nechce pokrývat území. Mají pokrývat populaci, sídla a také důležité dopravní tahy. Pokud se při cestě po nejvytíženější železniční trati mezi Prahou a Ostravou – ale nejen na ní – rozčilujete, že mobilní internet je tam mizerný, stejně jako vlaková wi-fi, potom se smiřte s tím, že pokrytí železničních koridorů po operátorech nikdo při udělení licence a přidělení frekvenčních přídělů nepožadoval a je to netrápí. Byť jejich marketing je plný péče o zákazníky, tak si troufnu říct, že více investovali do marketingu než pokrytí trasy, kde se denně pohybují desetitisíce jejich zákazníků.
Těžko také mobilním operátorům vytýkat, že do pokrytí LTE, nebo jak oni říkají, sítěmi čtvrté generace, počítají i rychlé datové přenosy v sítích 3G (HSPA+ v pásmu 2,1 GHz). Dělají to zkrátka proto, že to v našem regulatorním prostředí dělat můžou. Nechci z toho vinit ČTÚ, protože vím, že za to nemůže, ale vadí mi, že na to dostatečně neupozorňuje. I když, na druhou stranu je třeba připustit, že zákazníkovi je jedno, jestli stahuje data rychlostí 15 Mb/s v síti HSPA+ nebo 20 Mb/s v síti LTE. U toho prvního má aspoň větší šanci, že na signál této datové sítě narazí.
Marketing není všemocný
Mobilní operátoři logicky těží ze síly svého marketingu. Dokáží přesvědčovat zákazníky, že k internetu se můžou připojovat přes mobil, přestože logičtější je přivést si domů nebo do kanceláře rychlý internet (dnes nejsou problémem rychlosti v řádu desítek nebo stovek megabitů), klidně bezdrátově a ten dále distribuovat v budově klasicky kabeláží nebo přes wi-fi. A je to logičtější i z pohledu mobilních operátorů, kteří by se po letech vymezování vůči pevným linkám měli vrátit k nabízení služby (připojení k internetu a mobilních hovorů) a nikoliv se vymezovat technologicky.
Dobrou zprávou pro malé a střední poskytovatele internetu je, že mobilní operátoři sice válcují trh marketingem, ale tím jen zakrývají svůj deficit v přístupu k zákazníkům a vnímání jejich potřeb. Mobilní operátoři se totiž stále vnímají jako platforma a snaží se na tuto svoji platformu naroubovat služby, o kterých asi správně ví nebo tuší, že by o ně zákazníci měli zájem. Ale už nejsou flexibilní v tom, že by uměli nabízet více platforem, podle toho, jaké zrovna zákazníci potřebují.
Každý analytik telekomunikačního trhu vám řekne, že o všechny služby můžou mobilní operátoři někdy v budoucnu přijít, ale v jedné budou nepřekonatelní. V poskytování konektivity a především její dostupnosti. Jenže připustit, že budou poskytovatelé a provozovatelé „trubek“, to se v centrálách mobilních operátorů považuje téměř za nadávku. A mohli by na tom docela dobře vydělávat. Sice by museli zapomenout na ziskovost, jakou mají alespoň v ČR, ale zisk by měli stabilní.
Jenže to by museli připustit, že nic jako „služby s přidanou hodnotou“, což je telekomunikační manažerské powerpointové zaklínadlo, pro ně neexistuje a svoje byznys plány by museli přepracovat. Takže místo toho dál budou vymýšlet služby, o které není až takový zájem a bohužel podceňovat investice do infrastruktury a do fungování základních sítí na špičkové úrovni.
Jak na tom tedy LTE v ČR je?
Když se podíváte na mapy pokrytí a nebudete počítat 3G sítě s technologií HSPA+, zjistíte, že LTE u nás moc není. A mapy pokrytí jednotlivých operátorů se příliš neliší. Ostatně, čemu se divit v zemi, kde jeden z operátorů předminulý týden oznámil, že jeho zákazníci konečně budou moci využívat LTE i v roamingu. A nebo kde je pokryto pár velkých měst a mobilní operátoři s velkou pompou oznamují, že pokryjí další desítky vesnic (s pomocí pár vysílačů).
Tristní stav rychlých mobilních dat dokresluje, že virtuální operátory, kteří umožňují aspoň omezené připojení k LTE, byste u nás spočítali na prstech jedné ruky. Ostatní se soustředí jen na nabídku hlasových hovorů, protože samotní tři klasičtí mobilní operátoři jim ani nenabízejí rozumnou velkoobchodní nabídku pro připojení přes LTE.
Naši mobilní operátoři vlastně svou neaktivitou přispívají k tomu, že je tady stále velký prostor pro místní poskytovatele internetu. Ti dnes totiž vedle internetu můžou nabízet i televizní programy (IPTV), což je trend, který bude v budoucnu stále sílit. Ne že by totéž nemohli nabídnout mobilní operátoři a ne že by se k tomu nehodilo LTE, ale neumí to, pokud se budou soustředit jen na jednu technologii, navíc stále se snaží vnucovat svým zákazníkům hlasové hovory, přestože ti stále více přesouvají hovory na internet a nahrazují je různými aplikacemi pro posílání zpráv.
Jenže připojení k internetu je v České republice hodně podinvestované. Chybí kvalitní páteřní sítě a malí poskytovatelé internetu nestačí čelit masivní reklamě mobilních operátorů, takže neumí přesvědčit zákazníky o svém řešení a ti si místo kvalitního internetu pořizují jako primární mobilní data, namísto toho, aby je využívali jen na cestách a jako záložní řešení. Ale věřme, že se to v blízké budoucnosti změní a že stále více domácností i firem si pořídí velmi kvalitní rychlý internet, doplněný mobilními daty, které budou dostupné mimo kancelář téměř všude, ne jen ve velkých městech, s rychlostmi, které se budou alespoň blížit těm avizovaným v reklamách.
Všechny mapy pokrytí v tomto článku jsou pořízeny ve 22:00 v nedělí 2. listopadu, ze stránek ČTÚ. Mapy pokrytí na stránkách jednotlivých operátorů vypadají asi lépe, jen není jasné, co přesně zobrazují…
Diskuze k článku
Petr, 22. 1. 2015 (11:20):
Nemůžu si pomoct ale autor je absolutně neznalý situace, motá jablka s hruškama a ještě si hraje na vzdělaného novináře. Půlka zmíněných argumentů je buď úplně špatná, zmanipolovaná nebo jenom částečná tak aby si mohl rýpnout do operátorů. Tohle platilo možná u 3G ale rozhodně ne o LTE.
ČTÚ a podobné orgány jasně definují, co to je „rychlý internet“. Tak prosím podle nynějších definic v EU je to broadband/širokopásmové připojení s rychlostí větší jak 2Mb/s, co si o tom myslí autor článku je víceméně jedno, protože definici má respektovat, pokud se nechce znova takhle veřejně zesměšnit.
Operátoři mají přidělené frekvence 3/4 roku, za to dobu pokryli velkou část území a VDF má podle GSMwebu na 2000 vysílačů s LTE, já sám LTE používám a chytám ho po většinu času a to i mimo velká města. Podle webu ČTU si zase můžete zkontroloval, že technologiemi 3G/LTE např vodafone pokrývá už 75% území ČR a to podle metodiky tohoto úřadu, ne podle reklamy operátorů. (a to do map BTS zanáší až po 3 měsících, takže skutečná teď použitelná bude zase o pár % vyšší)
Btw vaše „záleží na technologii“ je už absolutní blbost, záleží na rychlosti/použitelnosti. Prostě VDF na vesnicích nabízí běžně dneska internet o rychlosti 20Mb/s a je mi úplně u zadnice s jakou technologií to dosáhne, důležité je, že tato technologie funguje na většině dnešních telefonů s LTE (což funguje, 900MHz nepodporovaly jen první telefony a ty měly obecně málo LTE frekvencí).
Až budete chtít příště napsat rádoby senzační článek tak si prosím vyberte radši téma, které se nedá tak lehce oveřit. Zrovna rozvoj LTE a rychlého mobilního internetu je velice dobře sledované téma takže se dá lehce zjistit kolik keců jste si musel do článku vymyslet.
BTW jezdím po moravě a LTE chytám skoro všude. A to je myslím nejdůležitější – mapy pokrytí jsou mi ukradené.
jouza, 8. 11. 2014 (20:38):
čekat že plnohodnotné kabelové připojení ADSL (VDSL) nahradíte nějakým šidítkem LTE je velmi usměvné
zajdee, 6. 11. 2014 (18:20):
Do začátku: nejsem zaměstnancem Vodafone, jsem jen uživatelem datových služeb všech tří operátorů, dost jezdím po ČR a můžu tedy porovnávat. A Vodafone z toho zatím (! pozor, to je důležité, ZATÍM) vychází v určitých oblastech díky LTE900/LTE800 výstavbě nejlépe.
Psát pouze o LTE800/1800/2600, protože tyto kmitočty byly součástí aukce, nedává smysl. Proč? Znovu: protože od udělení kmitočtů uteklo 7 měsíců. VF má ve vzduchu nějakých 450 LTE 800 sajtů, TM cca 650 (z toho ovšem cca polovinu v Praze).
Asi jsme se nepochopili, co se toho spojování 3G a LTE pokrytí týče. Vy tvrdíte, že operátoři 3G vydávají za LTE – to není pravda, používají uživatelsky pochopitelnou definici broadbandu („internet vám bude lítat“).
LTE900 je sice papírově o něco pomalejší, než HSPA+, ale z praxe (stovky měření) můžu říct, že mi LTE900 občas běží rychleji, než O2/TM 3G. Omezování rychlosti ze strany VF jsem nepozoroval – k tomu máte nějaký zdroj?
Testovací provoz sice nic negarantuje, ale to neznamená, že s ním nelze počítat nikdy. Naopak, velká část vesnických oblastí u TM a O2, které jsou zakresleny na mapě, využívají toho, že je zákazníkům umožněn přístup do sítě už v testovacím provozu. Koneckonců, pro zákazníka je lepší mít LTE s rychlostí 10-15 Mbit/s, než EDGE s rychlostí setinovou.
LTE nedýchá, tedy dosah sajty/velikost buňky se nezmenšuje. Mapy jsou sice přestřelené (platí pro 3G i LTE), ale ne tak, aby se 3G pokrytí 3G buňky v důsledku stovek volajících uživatelů smrsklo na jednotky stovek metrů.
Pokud se budeme bavit o podmínkách pokrytí území, i kvůli dýchání buňky by taková podmínka byla nejspíš naprosto nesplnitelná, nebo by tam bylo něco jako 10 % území. U LTE přijde pokrytí území samo už díky tomu, že se používá frekvence vhodná pro pokrývání velkých území (800 MHz, 900 MHz).
Chci se bavit o LTE, až skončí období, které operátorům ukládají pravidla aukce. Do té doby se chci bavit o broadbandu.
Co je to broadband? ČTÚ používá 2 Mbit/s, Akamai 4 Mbit/s. Bezpečně se tedy můžeme držet těchhle definicí, obě dvě 3G i LTE900 splňuje (sítě jsou dostatečně rychlé na to, aby průměrně takovou rychlost poskytovaly – vizte výsledky DSL.cz měření). A jak pokrytí, které takovou definici splní, vznikne (jestli to bude 3G nebo LTE, jestli bude na 800, 900, 1800, 2100 nebp 2600 MHz, na frekvencích z aukce, nebo na těch, které už operátoři měli dříve), to jako uživatel neřeším.
Která předplacená karta z Rakouska podporuje LTE roaming už několik let?
Díky.
zajdee, 5. 11. 2014 (11:33):
Článek je plný chyb. Vybírám ty, které mě nejvíc praštily do oka.
špatně: vysokými přenosovými rychlostmi, kterých v českých sítích dosáhnete možná nad ránem a pár stovek metrů od vysílače
správně: vysokých rychlostí v desítkách megabitů se reálně dosahuje, jde-li o LTE1800 nebo LTE800 po ukončení testovacího režimu
špatně: naši mobilní operátoři do pokrytí LTE počítají i technologii HSPA+ v 3G
správně: mobilní operátoři tomu říkají „rychlý internet“, je v tom LTE a 3G (i bez HSPA+)
špatně: je pravděpodobnější, že než opravdu rychlý mobilní internet se setkáte spíš s českou verzí LTE – Leda Tak EDGE
správně: s Vodafonem je dnes naprosto běžné být většinu času na LTE nebo 3G, nejedná se tedy o žádnou výjimku; konkurence začala pokrývat venkov až v posledních měsících, má tedy co dohánět, ale ta na rozdíl od Vodafone má rozšířenější 3G, tedy i u O2 a TM budete většinu času na LTE nebo 3G – i když toho LTE je ještě málo
špatně: tady můžete u jednoho mobilního opeárotra hledat signál v pásmu 800 MHz. Do konce roku prý bude pokryta skoro celá ČR.
správně: do konce roku bude pokryta skoro celá ČR technologiemi 3G, LTE900, LTE800 a LTE1800 (kombinace všeho); a jedná se o Vodafone
špatně: používání map z lte.ctu.cz – mapy zobrazují jen pokrytí po skončení zkušebního provozu
správně: výpočet ČTÚ je benevolentnější, než výpočty operátorů, tedy klidně můžete použít aktuální mapy operátorů (a i ty jsou vzhledem k právě probíhající výstavbě často neaktuální = není tam všechno)
špatně: mluví o pokrytí, tak se jen musíte domýšlet, jestli mluví o území nebo o populaci
správně: operátoři už od dob 3G mluví o pokrytí populace, tedy domýšlení není potřeba. S LTE se nově objevují i čísla o pokrytí území, ale zatím je prezentuje hlavně Vodafone
špatně: Nikdo po nich nechce pokrývat území. Mají pokrývat populaci, sídla a také důležité dopravní tahy. Pokud se při cestě po nejvytíženější železniční trati mezi Prahou a Ostravou – ale nejen na ní – rozčilujete, že mobilní internet je tam mizerný, stejně jako vlaková wi-fi, potom se smiřte s tím, že pokrytí železničních koridorů po operátorech nikdo při udělení licence a přidělení frekvenčních přídělů nepožadoval a je to netrápí
správně: pro 3G nedávalo smysl uvažovat o porývání celého území – vzhledem k použité frekvenci (to autor článku ale ignoruje); pro LTE je požadováno pokrytí 95% populace a dále území hlavních silničních tahů a železničních koridorů – ovšem toto neplatí hned po udělení licence, je tam pár let čas na pokrývání (logicky). To opět autor článku ignoruje.
špatně: Těžko také mobilním operátorům vytýkat, že do pokrytí LTE, nebo jak oni říkají, sítěmi čtvrté generace, počítají i rychlé datové přenosy v sítích 3G (HSPA+ v pásmu 2,1 GHz). Dělají to zkrátka proto, že to v našem regulatorním prostředí dělat můžou.
správně: opět, nejde o pokrytí sítěmi čtvrté generace, ale rychlým mobilním internetem (!), tj. 3G nebo LTE; a samozřejmě v takovém případě jsou výpočty +- OK
špatně: Pokrytí skutečným LTE u jednoho z našich mobilních operátorů v pásmu 1,8 GHz, který prý pokrývá venkov – budete hledat signál?
správně: opět jde o Vodafone a autor vypíchl jen LTE1800 vysílače, které mají vzhledem k použité frekvenci nízký dosah; není to ale jediné LTE, které Vodafone po republice provozuje, tak jaké hledání?
špatně: (operátoři budou) podceňovat investice do infrastruktury
správně: právě LTE donutilo a nutí všechny tři operátory masivně zainvestovat do upgradu páteří, které propojují jednotlivé sajty; na 8 Mbit/s pojítku by LTE, 3G a 2G najednou opravdu provozovat nešlo
špatně: Když se podíváte na mapy pokrytí a nebudete počítat 3G sítě s technologií HSPA+, zjistíte, že LTE u nás moc není.
správně: proč nepočítat 3G? Je to snad méněcenná technologie? dál: rychlá data u nás jsou, možná to není LTE everywhere, ale jsou – a oproti často zmiňovanému zahraničí ty naše sítě docela i fungují
špatně: čemu se divit v zemi, kde jeden z operátorů předminulý týden oznámil, že jeho zákazníci konečně budou moci využívat LTE i v roamingu
správně: že je LTE roaming teprve v začátcích a ne všichni ho zvládají (celosvětově), je známé. Že se Vodafonu povedlo LTE roaming zprovoznit, je úspěch, nemělo by to být shazováno.
špatně: kde je pokryto pár velkých měst a mobilní operátoři s velkou pompou oznamují, že pokryjí další desítky vesnic (s pomocí pár vysílačů).
správně: pokrytí vesnic je správně, sám autor po něm volá – teď ho ale zase zatracuje? Každý vysílač je potřeba, tedy i těch „pár“ (ve skutečnosti stovky) vysílačů. Města naopak LTE pokryta téměř nejsou (s čestnou výjimkou pár měst s LTE800 ve Vodafoní síti).
špatně: malí poskytovatelé internetu nestačí čelit masivní reklamě mobilních operátorů, takže neumí přesvědčit zákazníky o svém řešení a ti si místo kvalitního internetu pořizují jako primární mobilní data
správně: malí poskytovatelé reklamě čelí, zákazníci jim k LTE prakticky neodcházejí (na tohle téma je výborná diskuse na jednom nejmenovaném serveru, kde diskutují malí ISP)
Shrnutí:
– LTE800 kmitočty jsou přidělené od března 2014 (tj. nějakých sedm měsíců), LTE(800+900+1800) výstavba Vodafonu „motivovala“ konkurenci a ta se teď snaží postavit co nejvíc vysílačů, aby se Vodafonímu pokrytí alespoň částečně vyrovnala.
– Dosahované rychlosti jsou omezeny tím, že každý vysílač musí být nejprve +- dva měsíce v testovacím režimu, kdy je pro zákazníky dostupná méně než čtvrtina kapacity. Po ukončení testovacího režimu rychlost vzroste na dostupné maximum.
– Mapy pokrytí ČTÚ jsou omezeny jen na vysílače, které již prošly testovacím režimem, a mají významené zpoždění; dále (zatím) nezahrnují LTE900
– Vylučovat z rychlých dat 3G v dnešní době nedává smysl a nevím, proč to autor dělá – jde o technologii, která je na cestách dobře použitelná.
Rostislav Kocman, 6. 11. 2014 (08:04):
Dobrý den,
začnu od konce. 3G a LTE odděluji proto, že jde 3G je síť s prioritou hlasových hovorů, zatímco LTE je čistě datová síť a parametricky (latence, agregace) funguje jinak než 3G. A pokud píšu o LTE, tak logicky nezahrnuji 3G, bez ohledu na to, jestli si operátoři zahrnují 3G v 2,1 MHz do svých map pokrytí. Až budu psát o mobilním internetu jako celku, tak tam 3G zahrnu, jak můžete vidět ve starších článcích.
Pokud jde o frekvence v pásmu 900 MHz pro LTE, tak ty měl Vodafone přidělené už před aukcí ostatních frekvenčních pásem (a dokonce v námitkách u ČTÚ tvrdil, že se tam LTE spustit nedá…) a já bych se teda radši nepouštěl do spekulací, jestli konkurence reaguje na LTE 900, nebo jestli Vodafone dlouho s LTE na 900 MHz nedělal nic a až po zahájení výstavby u konkurence, začal stavět.
Nicméně, pokud je o LTE 900 – podle měření je pomalejší než HSPA+, maximální rychlost v této síti Vodafone omezuje a také datové tarify, které primárně pro LTE 900 nabízí, mají omezení a filtraci a zpomalování datového provozu.
Pokud jde o testovací režím – testovací provoz nic negarantuje, je to zkrátka testovací provoz a dokud není ukončený, tak s takovým vysílačem nelze počítat. A já ani nebudu zjišťovat, kde vysílače v testovacím režimu běží – pokud je ČTÚ na svých mapách nezobrazuje, má k tomu rozumný důvod. Protože to by pak bylo potřeba ještě zjišťovat, jestli ten testovací provoz je před dlouhodobým spuštěním, nebo jestli je to testovací provoz třeba jen pro karlovarský filmový festival nebo pro novinářskou akci apod.
A teď konkrétně k vašim dojmům:
– Jak říkají operátoři mobilním datovým sítím je mi jedno, pro mě je podstatné, jaká technologie tam je. To, že tomu říkají rychlý internet, chytrá síť nebo něčemu naprosto proprietárnímu říkal už před skoro deseti lety T-Mobile 4G internet, nemá vliv na to, jak se taková síť bude chovat. A 3G síť a LTE síť se chová jinak.
– S většinou telefonů v ČR je pravděpodobnější, že se mimo velká města (nebo mimo sídla obecně) připojíte přes EDGE. To, že na telefonu svítí 3G nebo LTE neznamená, že v okamžiku, kdy navážete datové spojení, bude přes tyto sítě dostupné. To je vlastnost CDMA sítí oproti TDMA, které používá GSM/EDGE, kde dostupnost signálu znamená i dostupnost služby.
– S předchozí odpovědí souvisí i moje námitka s pokrýváním populace místo území. Kdyby byly podmínky nastavené na dostupnost služby podle parametrů na území (což je u LTE a ne u 3G), tak by rychlá data byla dostupná podle map pokrytí. Teď nejsou. A je to taky důvod, proč operátoři počítají do pokrytí 3G, protože tím „pokryjí“ větší území, kde je ale služba dostupná jen za specifických podmínek (když se nepřipojuje nebo NEVOLÁ moc dalších uživatelů, protože pak se v buňce CDMA snižuje efektivní vzdálenost od vysílače pro využití služby).
K míchání pokrytí LTE 900 MHz s ostatními frekvenčními pásmy – všichni tři operátoři mají podmínku pokrývat populaci a vybrané dopravní tahy na frekvencích 800 MHz, 1,8 GHz a 2,6 GHz. Frekvence 900 MHz nebyla součástí aukce a její pokrytí se nebude počítat do podmínek pokrytí podle podmínek aukce. Takže i když bude mít Vodafone omezenou a pomalou LTE síť na 900 MHz (za což děkuji a v jiných článcích jsem ho za to chválil), tak v článku o skutečném LTE se logicky musím zabývat frekvencemi pro skutečně rychlý internet a Vodafone se pokrytí v 800 MHz nevyhne.
– Vidím, že se nechcete bavit o LTE, ale o imaginárním „rychlém mobilním internetu“, protože pak vám (resp. Vodafonu, který tu obhajujete), vycházejí lepší čísla. Potom prosím definujte, co to podle vás znamená rychlý mobilní internet. Já se obávám, že když definujete třeba 20 Gb/s při 25 % vytížení buňky, tak vám celý Vodafone LTE 900 MHz z této definice vypadne. Při nastavení současných tarifů a obchodních podmínek Vodafone se tam teda nevejde už ani teď…
– Investice do infrastruktury – ano, zvýšila se kapacita připojení jednotlivých vysílačů. Resp. upgradovala se. Ale do infrastruktury se zatím moc neinvestovalo. Kdyby se zdvojnásobil počet uživatelů LTE na současných vysílačích, tak klesne propustnost, protože ta kapacita v sítích není. Nikdo ji nestaví.
– a k LTE roamingu. Vodafonu gratuluji, že se jim to konečně povedlo zprovoznit. Když ale chci LTE mimo ČR, tak radši použiju předplacenou kartu, kterou mám z Rakouska několik let, kde LTE roaming po celé Evropě funguje bez problémů. A s datovými limity jako v domácí síti. Což je něco, co Vodafone dříve měl a čím se odlišoval od konkurence, ale co zrušil. Takže juchat nad LTE roamingem na podzim 2014, pokud nejsem zaměstnanec operátora, to tedy neumím.
Děkuji Vám za připomínky.
Petr Staníček, 4. 11. 2014 (03:42):
Tak a) to mělo být především jemné upozornění na poněkud odlišnou perspektivu téhle problematiky z pohledu pragocentrických optických kabelů a jiných vysokorychlostních přípojek na každém rohu a reálné tristní situace na venkově pár kilometrů za Prahou; b) milerád si nechám poradit a adresu sdělím, ale to bych nechal na nějaký soukromý kanál a neventiloval to v komentářích. Můžeme to probrat třeba po mailu. Ale iluze si nedělám – kromě toho ADSL vím už jen o pár variantách „dalekonosného“ wifi připojení, což je vhodné možná pro teengary a pařany, ale pro mě jako internetového profesionála nepřichází v úvahu (pro práci nutně potřebuju zaručené, stabilní, komerční připojení).
Petr Staníček, 3. 11. 2014 (14:43):
No, rád bych si nechal poradit, jak si v naší vesnici pořídit ten „kvalitní internet“. Zatím nejlepší dostupné tu je 4mbps ADSL s 256 kbps (sic!) uplinkem a nezbývá mi než čekat na nějaké to funkční LTE jako na smilování.
Miloslav Sova, 3. 11. 2014 (23:53):
Dobrý den,
základní předpoklad – tedy pokud skutečně stojíte o odpověď, je uvést místo kde bydlíte 🙂 Hezký den přeje Sova