Doby, kdy jediným zdrojem aktuálních informací z olympiády byl rozhlas a později přibyla i televize, jsou dávno pryč. Pokud chcete žít olympiádou vždy a všude, připravili jsme pro vás souhrn všech dostupných způsobů, jak olympijské hry neztratit ani na moment z dohledu.
Uplynulo více než 23 let od války v Perském zálivu, označované za první „válku v přímém přenosu“. Zpravodajské kanály soustředí dnes svůj obsah nejen do samotného živého vysílání, ale i na webové stránky, streamovaná videa, blogy nebo sociální sítě. Naštěstí se současný mediální svět nezaměřuje pouze na rozbouřený střední východ, a tak si můžeme vychutnat i příjemnější události, jako jsou letošní Olympijské hry v Soči.
Rádio
I když se to může v dnešní době zdát poněkud zpátečnické, jedním z nejsilnějších reportérských týmů přímo v Soči jsou redaktoři Českého rozhlasu. Tento staromódní způsob žurnalistiky má stále své výhody. S diktafonem se totiž dostanete prakticky všude.
„Naši reportéři mají jako jediní reportéři z rádií z celého Česka přístup přímo na sportoviště či k našim reprezentantům přímo po výkonech. Český rozhlas tak exkluzivně přinese nejenom původní reportáže přímo ze sportovišť, rozhovory s našimi úspěšnými i méně úspěšnými reprezentanty, ale i zcela exkluzivní ne vždy sportovní postřehy z olympijského dění.“
Sportovní atmosféru můžete nasát nejen z živých vstupů, ale také oficiálního Twitter účtu Radiožurnál Sport (@RadiozurnalS), nebo soukromých postřehů např. Tomáše Kohouta (@TKohout). Pro novinky můžete zamířit do rubriky Sochi 2014 na webu rozhlasu.
Rozhlasový tým – olympiáda 2014 – Foto: Tomáš Novák
Pokud jste v zahraničí a těšíte se na komentáře v češtině, musíme vás zklamat. Na Český rozhlas se stejně jako ostatní média vztahuje tzv. geoblocking a vysílání je proto omezené jen na území Čech. Z ciziny se tak nedostanete ani k online vysílání, nebo informacím ve speciální sportovní rubrice.
Televize
Česká televize
Také práva na vysílání olympijských her se letos řídí podle nových pravidel. Televizní stanice nekupovaly celé vysílání Zimních olympijských her, ale jednotlivé sporty. Kompletní dění v Soči tak můžete bezplatně sledovat pouze na České televizi. Hlavní tíhu vysílání ponesou HD kanály ČT 2 a ČT Sport. Až do listopadu hrozilo, že letošní vysílání České televize bude bez hokeje. Aukci totiž vyhrála TV Nova. Ta se ale koncem roku dohodla s ČT na výměně práv za večerní filmy. Na TV Nova se proto s ZOH setkáte pouze na prémiových Nova Sport a dvou speciálních kanálech Voyo.
Kvůli neúměrně vysokým částkám za licenci na vysílání, se po letech nepodíváme na olympiádu ani na kanálech Eurosport. Pokud vás zajímají další zahraniční stanice, celý seznam licencovaných partnerů najdete zde.
Web
Český olympijský výbor – olympic.cz
Stránky Českého olympijského výboru nabízejí přehled nejaktuálnějšího dění a základní informace o hrách v Soči. Za návštěvu určitě stojí profily sportovců, podrobný harmonogram soutěže, ale třeba i mobilní aplikace (Apple, Android, Windows Phone) s kompletním výsledkovým servisem z her, podrobným televizním programem, fotografiemi a informacemi ze zákulisí.
Česká televize – zoh.cz
Česká televize se sportovním událostem věnuje celoročně, a tak není překvapením, že její webové stránky a online kanály jsou na Zimní olympijské hry 2014 připraveny zřejmě nejdůkladněji. Po dobu konání olympijských her, najdete v online vyslání jako novinku další 4 virtuální kanály ZOH. Na webu jsou k dispozici nejen články, videa, rozhovory, program, ale i bezplatné sledování všech 6 kanálů včetně ČT Sport a ČT 2.
Na špici zůstává Česká televize i v otázce sociálních sítí. Samozřejmostí jsou aktuální příspěvky na facebooku a twitteru ČT Sport. Zde najdete také příspěvky jednotlivých členů televizního štábu v Soči. Těšit se můžete třeba na Roberta Zárubu (@robertzaruba), Barboru Černoškovou nebo Jaromíra Bosáka (@JaromirBosak).
Zimním olympijským hrám se věnují všechny významnější české stránky a deníky, většinou ale pouze formou specializované rubriky. Mezi největší patří například sport.cz, iDnes.cz nebo Blesk.
Sociální sítě
Každá velká celosvětová událost má své ustálené hashtagy a oficiální účty. Nenechte si ujít pořadatele na @olympics a českou výpravu @olympijskytym. Na rozdíl od zkušených sportovních veteránů a komentátorů, kteří v online světě často ještě tápou, jsou mladí sportovci pravou internetovou generací. U většiny z 88 členů reprezentace tak najdeme alespoň Facebookový účet, často i Twitter nebo dokonce instagram. Vše přehledně i s fotografiemi a životopisem vyhledáte na stránkách Českého olympijského výboru. Pokud máte své favority i mezi zahraničními sportovci, jejich profily jsou na mezinárodním olympijském Hubu.
Živě
V Praze na Letné vznikl rozsáhlý olympijský park, kde se můžete věnovat nejen fandění, ale také sportovním radovánkám. Najdete zde ledový park, hokejová hřiště, trasu na běžky, laserovou střelnici, snowpark nebo třeba curlingovou dráhu. Denně je očekáváno okolo 5 tisíc fanoušků, možná tak oceníte mobilní aplikaci Letná 2014 (Apple, Android, Windows Phone), díky které se vyhnete nejen frontám u pokladen, ale také získáte bezplatné vstupné.
Vizualizace olympijského parku
Diskuze k článku
Ganzwohl David, 13. 2. 2014 (20:18):
Dobrý den,
dá se na rádiu poslechnout přenos z ezápasu ČR-Lotyšsko?Budu v práci a Tv nemám možnost…
Děkuji…
Hana Votápková, 13. 2. 2014 (22:53):
Mám stejný problém. Budu v době utkání v práci a nemám možnost sledovat zápas v televizi. Je vůbec nějaká možnost, slyšet tento v rádiu? Děkuji.
Olga, 12. 2. 2014 (09:04):
Dobrý den ,žiju ve španělsku aráda bych sledovala OH 2014 na internetu.Nemohl by jste mi poradi?Děkuji
Martin Bugner, 12. 2. 2014 (11:36):
Mohl, zkuste již jednou uvedený odkaz, viz moje první odpověď Martině 😉
tadíček, 10. 2. 2014 (19:57):
jak mám zjistit jak se jmenují naši běžkaři?????
Jakub Wojtovič, 10. 2. 2014 (20:13):
Dobrý den, kompletní seznam českých sportovců podle jednotlivých disciplín najdete zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Česko_na_Zimn%C3%ADch_olympijských_hrách_2014
Konkrétně běžkaři jsou tito:
Muži
15 km klasicky
Lukáš Bauer
Martin Jakš
Dušan Kožíšek
Jiří Magál
Petr Novák
Aleš Razým
30 km skiatlon
Martin Jakš
Jiří Magál
Petr Novák
Štafeta 4×10 km
Martin Jakš
Jiří Magál
Petr Novák
Aleš Razým
Ženy
10 km klasicky
Karolína Grohová
Klára Moravcová
Petra Nováková
Eva Vrabcová Nývltová
15 km skiatlon
Klára Moravcová
Petra Nováková
Eva Vrabcová Nývltová
Štafeta 4 x 5 km
Karolína Grohová
Klára Moravcová
Petra Nováková
Eva Vrabcová Nývltová
Petra, 9. 2. 2014 (10:01):
Dobry den,
my jsme také v zahranici, ale v uvedenem odkazu chybi Malta 🙁
Muzete nám poradit stranky, kde se da sledovat zoh na Malte? Dekuji.
Martin Bugner, 9. 2. 2014 (20:39):
Bohužel, ani Google moc neporadil 🙁
Zkuste odkaz Watch on z oficiálních stránek ZOH 2014.
Martina, 8. 2. 2014 (16:00):
Dobry den
Nevite, kde se daji sledovat ZOH online ze zahranici (VB)? Maji tu jen 1-2 neplacene televizni stanice.
Dekuji predem za radu.
Martina
Martin Bugner, 8. 2. 2014 (18:04):
A dívala jste se na uvedený odkaz?
Jan, 11. 2. 2014 (01:01):
Zdravim, pouzivam http://www.watchingtvabroad.com
Lze se pripojit a ziskat tak ceskou IP adresu. Pouzivam to jak z P tak i z iPad.