WordCamp Praha 2015 je za námi. I druhý ročník se vydařil a v lecčem překonal ten loňský a první.
Poslední únorový den roku 2015 patřil největší akci okolo WordPress v Česku – na půdě Vysoké školy ekonomické Praha se dne 28. 2. 2015 konal WordCamp Praha.
Malá statistika WordCamp
- Počet účastníků: kolem 200 z celkem 231 přihlášených
- Počet přednášek a přednášejících: 16 – z toho 5 v jazyce českém, 2 v jazyce slovenském a zbytek v angličtině
- Počet workshopů: 5
- Počet sponzorů: 8
Snědeno bylo nepočítaně koláčků, chlebíčků, vypito hodně vody, kávy a čaje.
[youtube]https://youtu.be/wM2QMNl0hiU[/youtube]
Celý WordCamp opět organizoval tým české WordPress komunity sdružený pod Náš WordPress.
Na Twitteru najdete akci pod hashtagem #WordCampPraha.
Letem světem programem
Program WordCampu byl rozdělen na dvě sekce – uživatelé a vývojáři. Má to své praktické důvody: Vývojáři si mohou poslechnout a popovídat mezi sebou o věcech, které běžný uživatel zatím neřeší. Běžný uživatel si poslechne věci, které jsou mu bližší a jsou pro něj užitečnější.
Osobně se řadím spíše k těm druhým, neb se nepletu do vývoje a programování. Proto jsem byl více na přednáškách uživatelů.
Blog na steroidech
Slovenský host a přednášející, Michal Kopecký, ve své prezentaci popsal jak váš blog může postupně růst: na co se zaměřit a co dělat i nedělat.
Slyšel jsem tuto přednášku již vloni na WordCamp Slovensko, takže pro mne už spíš takové opáčko.
WordPress jako ideální nástroj pro chytré marketéry
Filip Dřímalka ve své prezentaci nejdřív vylekal přítomné posluchače několika prohlášeními o tom, že WordPress je problém. Následně však vše vysvětlil a popsal WordPress z pohledu marketéra. Jeho věta: „Všichni jsme dnes marketéři… I vývojáři.“, se mi zapsala do paměti a musím s ní souhlasit.
Následně představil mnoho příležitostí jak začít s WordPress.
Funkční strategie pro váš web (nejen na WordPressu)
Stálice WordCampu, Pavel Ungr, nezklamal a opět přednesl prezentaci na stále tak trochu tajemné téma, kterým je zkratka SEO. Co to je a jak se týká i uživatelů, používajících CMS WordPress.
Pavel tímto téměř plynule navázal na svého předřečníka a řekl například, že SEO je vlastně marketing. Dále pak poskytl posluchačům spoustu praktických rad ohledně URL adres, titulků atd.
GlotPress
Po obědě jsem si odskočil poslechnout Marko Heijnena, zástupce GlotPressu, který mluvil o tomto oficiálním systému pro překlad WordPress.
Shrnul historii, vysvětlil co GlotPress je, co umí, popsal současný stav a nastínil i budoucnost a připravované funkce.
Pokud si budete instalovat stávající nejnovější verzi WP, nabídne vám hned na začátku instalace možnost zvolit si jazyk instalace. Ovšem češtinu tam nehledejte. Prostě (zatím) není, oproti třeba slovenštině.
Je to způsobeno tím, že podle nových podmínek Automattic musí být u WordPress přeloženo více jak 90 % řetězců, aby mohl být jazyk zařazen do nabídky instalace. Přechodem na současnou verzi WP 4.1.1 nastalo to, že čeština se dostala těsně pod tuto hranici, a tak není oficiálně v instalačním seznamu.
Počešťovat si administraci i web budete muset tedy až dodatečně 🙁
Je to smutné a myslím si, že i velká škoda, ne-li přímo ostuda.
Vyzývám proto všechny zájemce, kteří by vážně mohli a chtěli pomoci s překladem WordPressu zatím jedinému člověku, který se tomu za ČR věnuje – Pavel Hejn, známý také jako Separatista – , ozvěte se. Kontaktujte buď přímo Pavla, nebo napište komunitě na Náš WordPress.
Je potřeba tento nepříznivý stav co nejdříve napravit, aby se tak ulehčila instalace i méně znalým a zkušeným uživatelům.
Nasazujeme WordPress do cloudu
Krátká návštěva workshopu na uvedené téma, kde pan Petr Šimeček z Microsoftu vysvětloval co je potřeba pro provoz WordPress v cloudu. Co si pamatuji, tak potřebujete Azure, který běží na Windows IIS a je k tomu přidáno PHP.
Nepoužívám Windows, tak této problematice moc nerozumím.
Jak postavit web na WordPressu
Další velmi krátce navštívený workshop, kde Tomáš Cirkl, WPlama, provedl všechny zájemce prakticky prostředím administrace WordPressu včetně nastavení některých pluginů.
Zaujalo mne, že nezapomněl i na bezpečnost a zrovna v době mé návštěvy popisoval funkce jednoho z bezpečnostních pluginů.
Powering Business Sites on WordPress
Další z přednášek, tentokrát v angličtině od Luca Sartoni, zástupce samotného Automattic, na věčné téma „jak vybudovat vydělávající web na WordPress“.
V krátkosti popsal celý proces tvorby od nějakého povědomí nebo uvědomění si potřeby až po možné příjmy. Ovšem mezi tím vším je potřeba dbát na to, aby web splňoval co se od něj očekává a obsahoval potřebné informace: typicky správné kontaktní údaje.
Managing Multiple WordPress Websites
Davor Altman popsal co obnáší správa webů v tzv. multisite režimu.
Multisite režim je, ve stručnosti, možnost správy více webů pomocí jedné instance WordPress. Prostě v jedné administraci WP spravuji několik webů. WordPress toto již dlouho umožňuje, a já multisite režim používám především pro multijazyčné weby.
Davor Altman se zmínil o problémech a komplikacích, které mohou u multisite nastat – zvláště co se týká pluginů. Samozřejmě nabídl řešení v podobě komerčního produktu, ManageWP, který umožňuje spravovat třeba i několik stovek WordPress webů z jednoho centrálního místa, administrace.
Tipy a zkušenosti hostingové společnosti s WordPressem
Zástupce hlavního sponzora, Český hosting, se pokusil ve svém vystoupení popsat zkušenosti této hostingové firmy s provozem webových stránek na WordPress. Bohužel, asi se nepodařilo ve firmě najít lepšího spíkra, tak se prezentace stala monotónní řečí plnou výplňových slov. Já vím, nikdo nejsme dokonalý, ale tohle se opravdu nedalo moc dobře poslouchat. Snad příště.
Nakonec toto vystoupení vylepšilo až losování o hodnotné ceny.
Bezpečnost WordPressu, tipy pro každého
Vláďa Smitka ze společnosti Lynt, měl trochu smůlu, že byl posledním přednášejícím. Pozornost zbytku posluchačů již byla trochu otupena. Nicméně v jeho výkladu se jednalo o jedno z dalších ožehavých témat – bezpečnosti WordPressu.
Prezentace obsahovala mnoho užitečných a konkrétních rad i doporučení.
Závěrečné shrnutí
WordCamp Praha 2015 se celkově povedl a byl v pravém slova smyslu skutečně mezinárodní. Právem se tak zařadil mezi ostatní světové WordCampy.
Určitě by si akce tohoto druhu zasloužila větší pozornost médií a hlavně o něco vyšší účast. I když hledisko návštěvnosti je diskutabilní, protože nezáleží tolik na množství, ale rozhodující je kvalita přednášek. A tady není organizátorům co vytknout.
Fotografie jsem převzal z větší části z oficiálního webu a z Google Plus stránky akce.
Prezentace k většině přednášek najdete přímo u každé z nich na oficiálních stránkách.
Pro zájemce o další WordCamp odkážu na nejbližší, který se bude konat na Slovensku.
Registrovat se můžete a více informací najdete na webu WordCamp Slovensko.
Dodatek – Frontendisti o WordPressu
Shodou okolností jsem se ve čtvrtek 12. března 2015 zúčastnil srazu frontendistů, tentokrát na téma WordPress. Myslím, že některá z prezentací by klidně mohla zaznít i na příštím WordCampu.
Pěkný report ze srazu najdete na webu Michala Blažka.
Diskuze k článku