Koncem února a hned na začátku března se budou konat, v České republice vůbec poprvé, dvě akce pro uživatele, vývojáře a příznivce dvou konkurenčních redakčních systémů – anglicky označované pod zkratkou CMS, Content Management System – WordPress (Opravdu se musí psát tak, jak je uvedeno.) a Joomla! (I tady je nedílnou součástí názvu vykřičník.). A když už jsem u toho poučování, tak si dovolím poznámku, že není vhodné názvy skloňovat: Pak tedy WordPress bez WordPress, Joomla! s Joomla!, atd. Mimochodem, toto pravidlo platí obecně u mnoha cizojazyčných názvů.
Co je WordPress
WordPress je, slovy Wikipedie:
… svobodný open source redakční publikační systém napsaný v PHP a MySQL. Je vyvíjen pod licencí GNU GPL a je silně podporován společností Automattic, jejíž vývojáři se WordPressu věnují. WordPress je oficiálním nástupcem systému b2/cafelog a má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu, počet stažení verze 3.0 samotné dosahuje téměř 10 miliónů.
WordPress je používán dle oficiálních statistik jako CMS na více než patnácti procentech webových stránek na světě[1], překonává tak jednoznačně OpenSource CMS jako Joomla či Drupal, které se drží pod deseti procenty…
Více viz například zmíněná Wikipedie.
WordPress získáte zdarma spolu s velkým množstvím pluginů i témat na oficiálních stránkách, a nebo si jej můžete, rovněž zdarma, vyzkoušet a provozovat svůj blog na wordpress.com.
O českou podporu a komunitu se již mnoho let stará web separatista.net, ale najdete jich na českém internetu i víc.
Co je Joomla!
Joomla! je také otevřený redakční systém, a opět zde ocituji část z Wikipedie:
Joomla! je bezplatný open source CMS pro účely publikování informací na internetu a intranetu. Je napsána v jazyce PHP a využívá databázi MySQL. Joomla! podporuje caching, indexaci stránek, RSS, tisknutelné verze stránek, zobrazování novinek, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání v rámci webserveru, lokalizace a vícejazyčné verze.
Název joomla je anglický fonetický přepis svahilského slova jumla (vyslov džumla), které znamená „všichni dohromady“ nebo „v celku“. Tento název byl vybrán jako závazek vývojářského týmu a komunity k tomuto projektu…
Přečtěte si celý článek na Wikipedii.
Tento redakční systém si můžete zdarma pořídit na oficiální stránce Joomla! spolu se spoustou rozšíření. Najdete tam i demo verzi k vyzkoušení.
Českou podporu zajišťuje například portál joomlaportal.cz.
WordCamp Praha 2014
Jako první se bude v sobotu 22. února 2014 konat WordCamp Praha – viz oficiální stránky WordCamp Praha.
Akce proběhne v prostředí pražského HUB Praha, Drtinova 10, Praha 5. Dobře to tam znám, takže si troufnu tvrdit, že to bude důstojné prostředí.
Joomla! Day Prague 2014
Jen o týden později, další sobotu 1. března 2014 se pak bude konat první Joomla! Day Prague – viz oficiální stránky Joomla! Day Prague.
Organizátoři této akce zvolili jako místo konání Fakultu informačních technologií ČVUT, Thákurova 9, Praha 6.
Závěr
Obou akcí se osobně zúčastním, takže budu moci srovnávat. Snad se mi podaří sepsat potom i nějaké postřehy.
Používám profesionálně oba systémy, i když musím říci, že WordPress nyní více.
A jak si stojí v celosvětovém měřítku tyto redakční systémy si můžete porovnat v následující infografice, kde je zahrnutý i další free CMS – Drupal.
Diskuze k článku