Kulturní odvětví zažívá nejtěžší časy. O tom není pochyb. Za časů korony se však z offline světa kreativně přesouvá do online prostředí. V tomto článku přicházím s návody a tipy, jak si nenechat ujít, na co jste zvyklí a zároveň podpořit kreativní průmysl i pořadatele kulturních akcí.
Milovník filmů v říši online streamování
Možná se vám honí hlavou otázky, jak nepřijít o filmy z kino distribuce, když kina jsou zavřená. Jak nepřijít o kulturní zážitky a festivaly, když současná epidemiologická situace brání jejich realizaci?
Jedním ze způsobů je využít služeb projektu Moje kino LIVE. Moje kino simuluje, jaké to je být „spolu doma v kině“. Projekcemi se snaží autoři projektu navodit atmosféru kinosálu se vším, co k němu patří. Vstupenka s linkem na online stream stojí obdobně, jako návštěva regulérního kina. Čekají vás úvody, reakce diváků, společnost přátel, a zároveň koupí vstupenky můžete podpořit své oblíbené kino.
Bez poplatků a registrace nabízí filmy ke stažení projekt Promítej i Ty!, který vybírá ty nejlepší filmy z Festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Většina filmů je k dispozici v originálním znění s českými titulky, ovšem najdete ve výběru i dokumenty v českém znění, nebo dokonce filmy s barevnými titulky pro neslyšící a nedoslýchavé.
Jak na to? „Stačí na stránce s vybraným filmem kliknout na „Stáhnout film zdarma“, poté odsouhlasit podmínky užívání služby a zadat e-mailovou adresu. Dalším kliknutím už letí vámi vybraný film do vaší e-mailové schránky. Pokud vám odkaz ke stažení filmu nedorazí do deseti minut, zkontrolujte složku s nevyžádanou poštou.“, stojí na stránkách projektu.
Je všeobecně známé, že český divák si potrpí na domácí filmy, které patří k dlouhodobě nejnavštěvovanějším v tuzemských kinech. Pokud byste si rádi doplnili bílá místa na mapě poznání české filmové klasiky, doporučuji youtube kanál Národního filmového archivu.
Další filmy a seriály můžete online a zdarma sledovat také na portálu České televize iVysílání a na internetových televizích iPrima, Mall.TV a televize Seznam. U některých online televizí je však archiv časově omezený, stejně tak i nabídka pořadů bývá užší než u placených služeb. Další nevýhodou jsou (u komerčních televizí) reklamy, kterými se na bezplatných platformách nešetří, naopak u placených streamovacích služeb na ně nenarazíte.
Proto se pojďme blíže podívat na největší fenomén poslední doby. VOD – Video on Demand neboli video na vyžádání. Jedná se o systém, který uživatelům televize či internetu umožňuje vybrat si a sledovat video dle vlastního výběru, bez předepsaného televizního programu. Nejsledovanější globální placenou službou tohoto typu je Netflix. Další nejnavštěvovanější platformou je HBO GO. Důležitým českým distributorem, který nabízí své filmy online je Aerofilms. Podstatnou část videotéky tvoří filmy, které se distribuovaly v pražských kinech Aero, Světozor a Bio Oko, Univerzitním kině Scala v Brně a Bio Central v Hradci Králové. Většina snímků je v původním znění s českými titulky od předních českých překladatelů, v případě pohádek a rodinných snímků pak nechybí ani varianty s dabingem. Český Aerovod nebo světové streamovací služby Netflix či HBO Go vás vyjdou na 150 – 199 Kč měsíčně.
Dnešní přehled bych ráda uzavřela filmovými festivaly, které můžete “navštívit” online.
V těchto dnech jsou k dispozici filmy a doprovodný program Queer festivalu Mezipatra a pokud jste jazykově vybaveni, můžete si ve virtuálním světě „zajet“ na prestižní Black Nights Film Festival do estonského Tallinnu.
Divadlo za časů korony
Není na škodu si připomenout, že rušení volnočasových akcí může do našeho kulturního života přinést i něco pozitivního. Kdo by ještě před pár měsíci tušil, že si bude tak snadné vychutnat představení kultovních divadelní scén, jakými jsou Husa na provázku, Činoherní klub, Divadlo Na zábradlí či Dejvické divadlo.
Divadla zůstávají zavřená, a tak doba přeje streamování. První česká streamovací divadelní platforma Dramox nabízí sledování záznamů divadelních představení online. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Aktuálně spolupracuje se 30 divadly z celé České republiky. Služba funguje na principu předplatného ve dvou variantách. Měsíčně stojí 299 Kč, v případě ročního předplatného 2 990 Kč. Většinu těchto částek předá Dramox divadlům, tvůrcům a hercům.
Zdarma si můžete užít netradiční projekt Divadla Vosto5. Představení Dechovka přináší příběh jednoho malého městečka, kde se zdánlivě zastavil čas. Je také divadelním dokumentem o historii, který je víc než jen vyprávěním o nás. Když se rozdírají staré rány, když se hledají viníci, je potřeba vykopat a spočítat kosti. Chcete vědět, jak by vám bylo na tancovačce po druhé světové válce? Viděli jste už někdy slavnostní otevření sokolovny? Zažít to můžete na tomto odkazu .
O něco serióznější Divadlo Na zábradlí pro změnu láká na oceňovanou inscenaci Velvet Havel. Velvet Havel je hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně, který se nechává volně inspirovat Havlovým životem i tvorbou a s humorem, a sobě vlastní zkratkou pojednává o něm, jeho okolí i o nás samotných.
Pokud dáváte přednost akrobatickým a pohybovým kouskům, udělá vám radost záznam představení českého souboru Losers Cirque Company. Představení The Loser(s) přináší celou řadu humorných momentů a dechberoucích artistických čísel. Tento novocirkusový kus nám naznačuje, že vedle výher přináší život také prohry. Člověk se stává smolařem, a to třeba i na poli lásky.
Záznamů a online streamů divadelních představení je celá řada. Vaší pozornosti by neměl uniknout například záznam derniéry satirického představení Ovčáček Čtveráček . Představení se točí kolem mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka a je inspirováno skutečnými událostmi a komentáři. Osmý ročník festivalu Noc divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 21. 11. 2020, letos s podtitulem Divadlo a udr-život-elnost.
Virtuální prohlídky výstav
Galerie a muzea nabízí možnost užívat si z pohodlí a bezpečí domova i výstavy. Zapněte si počítač a prozkoumejte aktuální i již ukončené výstavy Národopisného muzea Národního muzea.
Jako nosný příklad nám poslouží výstava Století trampingu vyprávějící o dějinách a současnosti trampského hnutí i o tom, jak ovlivnilo podobu české populární kultury, umění a sportu.
Kromě muzeí, lze navštívit virtuálně například Národní galerii Praha a některé významné památkové objekty. Mnozí čtenáři tuší, že dostat se na prohlídku Vily Tugendhat je poměrně náročná věc a lístky je třeba zakoupit s velkým předstihem. Vilu, kterou postavil architekt Ludwig Mies van der Rohe v Brně, je jednou z mála rodinných domů, které se dostaly na seznam UNESCO. Adam Gebrian vám zprostředkuje virtuální prohlídku na stránkách Mall.tv.
Kultura žije
Po přečtení článku můžete namítnout, že ne každý čtenář má čas a chuť pravidelně navštěvovat divadla, galerie, muzea nebo kina. Možná vám virus SARS-CoV-2 naznačuje, že je možné zajeté stereotypy z pohodlí domova změnit. Aby kultura přežila, musela se přizpůsobit. Díky tomu, můžete ušetřit čas i peníze a vychutnávat kulturní nabídku, za kterou byste za normálních okolností museli jezdit. Doufám, že vás vybrané kulturní zážitky budou inspirovat dlouho poté, co budou zrušené vládní opatření, která realizaci kulturních akcí znemožňují.
Diskuze k článku