Nedávno mi kamarád řekl, že by se na Twitteru zřejmě nudil, protože s těmi uživateli nesdílí žádné zájmy. Jaké společné zájmy jako? říkám mu. No nejsem geek, říká. A moje odpověď zněla: A víš vůbec kolik různých lidí na Twitteru je?
Na fungování na Twitteru nemusíte být programátor. Nemusíte mít větší znalosti o technice než běžný uživatel. Vždy najdete okruh uživatelů, kteří mají podobné zájmy. Kuchaře, novináře, spisovatele, designery, herce, zpěváky – prostě vše. A můžete se hodně naučit a od mnoha lidí nechat inspirovat.
Zprávy
Své zpravodajské Twitter kanály mají téměř všechny zahraniční noviny. Můžete odebírat zprávy CNN, BBC, Time, People, The New York Times, Washington Post, The New Yorker a mnoho dalších. Výhodou zahraničních Twitter účtů je, že jsou většinou daleko rychlejší než česká média (na Twitteru fungují například MFDnes, Novinky.cz, Aktuálně.cz atd.)
Dobré jídlo
Rádi vaříte a máte rádi dobré jídlo? Pak byste neměli opomenout sledovat Pana Cuketku, známého českého foodblogera. Mnoho inspirace vám také přinese jeho list foodloverů tweetujících o dobrém jídle a kvalitním vaření. Dobré restaurace a kavárny po Čechách mapuje Scuk. Zajímavé informace získáte i sledováním Food Blogger Connect účtu, který připravuje setkání evropských food bloggerů. Samozřejmě můžete na Twitteru najít dvě nejznámější zahraniční TV celebrity – Jamieho Olivera a Gordona Ramsayho.
Psaní & copywriting
Pokud vás zajímá psaní, určitě si všimněte Reného Nekudy, autora e-kurzu Jak napsat knihu a učitele tvůrčího psaní na Literární akademii. Další „psací“ osobnost je Jan Ambrož, který pravidelně informuje o copywritingu.
Blogy o osobním rozvoji
Stále pozitivně naladění zůstanete bez problémů se Šťastným blogem Báry Šťastné. Zajímáte-li se o seberozvoj, budou vás bavit příspěvky webového portálu Mít vše hotovo.cz. O osobním rozdoji a GTD informuje také pravidelně Petr Mára či Svrdlin. Milé články o životním stylu a cestování najdete na blogu Život podle Lucie.
Móda
Kde jinde můžete sledovat módní kritičku New York Times Cathy Horyn, kreativního ředitele Elle Joe Zee? Jste-li posedlí kabelkami a taškami, sledujte Bag Snob blog. Inspiraci z celého světa přináší LookBook.nu, či jiné účet z desítek světoznámých fashion blogerů.
Zahraniční celebrity
Nejvíce followerů na Twitteru má Lady Gaga, Justin Bieber a Barack Obama. Sledovat můžete také Twitter slavné Oprah Winfrey, aférami obložené Charlieho Sheena či Paris Hilton. Svůj účet má i Bill Gates. Chcete-li se dozvědět, kdo je v první stovce nejslavnějších Twitter uživatelů (s nejvíce followery), podívejte se na Twitaholic.com.
České osobnosti
České celebrity bohužel nepřišly Twitteru ještě zcela na chuť. Mezi umělci najdete online například Janu Kirschner,Markétu Irglovou, Debbie, Lenku Dusilovou či Jaroslava Rudiše. Z politiků najdete na Twitteru třeba Odřeje Lišku. Populární začíná být také účet Tomio Okamura.
Twitter celebrity
I český Twitter má samozřejmě své soukromé celebrity. Mezi ně patří Medvídek Pú, Matesola, Cermak či Hassman. Mnoho zábavy si užijete u účtu Starého Mrzouta a Davida Grůdla. Kompletní seznam nejvlivnějších českých Twitter účtů najdete na statistikách Klábosení.
Až budete vybírat, koho sledovat, nezapomínejte (u těch opravdu slavných účtů) vždy mrknout, jestli to jsou oficiální účty. U velkých celebrit najdete vedle jména tyrkysový znak pro verifikaci účtu, tzn. že dané účty píše opravdu avizovaná celebrita (nebo její tiskové oddělení).
Každopádně i sledování fake účtu může být velmi zábavné, viz nejznámější český fake účet Kardinál Vlk.
Budete-li hledat jakékoliv jiné odborníky ke sledování, jednoduše zadejte klíčové slovo (design, auto, účetnictví atd) do Twitter vyhledávače. Určitě najdete někoho, kdo bude mít podobné záliby a s kým se budete navzájem inspirovat. (Doporučuji hledat témata také v angličtině, český Twitter svět přece jen není až tak velký.)
Tento článek je sedmým dílem seriálu Sociální sítě pro začátečníky:
První díl – Sociální sítě pro začátečníky: Které vybrat?
Druhý díl – Facebook a Twitter, je mezi nimi vůbec rozdíl?
Třetí díl – Opravdu umíte používat Facebook?
Čtvrtý díl – Jak začít s Twitterem?
Pátý díl – Twitter etiketa
Šestý díl – 10 kroků, jak získat nové followery
Diskuze k článku