Počínaje tímto článkem, zahajujeme pravidelný souhrn dění na internetu, vždy za uplynulý týden. Může se jednat o události zásadní, ale i méně důležité. Rozhodně však zajímavé.
Minulý týden jsem zaznamenal celkem dvě pozoruhodné záležitosti související s internetem. Pojďme se na ně podívat.
Narodil se WWW
Dne 13. března 1989 vytvořil Brit Tim Berners-Lee (obrázek nahoře) první návrh informačního systému, z něhož se vyvinula služba World Wide Web (zkráceně WWW, a ještě kratší jen „web“). Vymyslel to tenkrát ve Švýcarsku pro vědeckou organizaci CERN, a položil tak základy toho, co dnes běžně používáme.
Přitom je to tak snadné:
Napíšeme nějaký HTML dokument, umístíme jej na server, kterému dáme nějakou URL adresu, a to celé propojíme nějakým HTTP protokolem.
Díky této geniální jednoduchosti se můžeme už 20 let pohybovat „na webu“.
Google na Marsu
Jak informovala téměř všechna významná internetová média, v aplikaci Google Earth přibyla nová funkce, díky níž se můžete vznášet nad povrchem Marsu.
Nové snímky planety prý budou aktualizovány denně, vždy pár hodin po tom, co se z kosmické sondy Mars Odyssey dostanou na naši planetu.
Pokud ještě neznáte aplikaci Google Earth, vězte, že se jedná o počin známého vyhledávače, který umožňuje nejen poznávat místa na Zemi (na souši i ve vodě), ale i ve vesmíru.
Využití najde nejen pro zvídavé, ale i třeba jako nástroj vzdělávání. Dlouho jsem osobně odolával, ale možnost podívat se do vzdálených míst jen tak „od stolu“, je lákavá.
Její nejnovější verzi (pro Linux, Macintosh i Windows) si můžete stáhnout přímo ze stránek Google.
Diskuze k článku