Jen málo věcí mne zvedne z křesla, tahle to však udělala a ani mě to nestálo žádné velké přemáhání. Mohl jsem si říct, že to stejně k ničemu nepovede, že nic nezachráním, akorát zbytečně ztratím několik minut volného času. Ale co když to tak není, co když to přeci jen k něčemu bude, i džbán je možno naplnit po kapkách tak, že přeteče. A každá kapka, první, prostřední i poslední je pro výsledek stejně důležitá.
Přichází cenzor
Co mne tedy z toho křesla zvedlo a posadilo na židli před počítač? Jak už mnozí z vás víte, už tuto středu přichází do Senátu ke schválení návrh Zákona o hazardních hrách. V posledních měsících patří tento návrh k tomu nejžhavějšímu, co se na českém internetu odehrává. CZ.NIC spustilo iniciativu Přichází cenzor , kterou zatím podpořilo přes 150 organizací a firem a více než 15 tisíc občanů. Návrh zákona byl také jedním z nosných témat dubnové konference „Kam kráčí telekomunikační sítě“ viz. reportáž z konference.
Proč je návrh zákona špatný?
Je vidět, že těch, kterým finální schválení návrhu zákona není lhostejné, není málo. Důvod je jednoduchý, našim šikovným zákonodárcům se do tohoto zákona podařilo začlenit i část, která je mírně řečeno kontroverzní. Pod pokutou až 1 milión Kč nařizuje poskytovatelům připojení k internetu zamezit svým uživatelům v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami. Na první pohled to vypadá logicky, prostě a jednoduše zakážeme lidem přístup k hazardním hrám, nad kterými nemá stát žádnou kontrolu, nedostává z nich žádné daně a nemůže je nijak regulovat. To je pochopitelné a nelze s tím než souhlasit. Pojďme se na to ale podívat z druhé strany. Při detailním pohledu zde najdeme věci, se kterými už se souhlasit nedá ani v nejmenším.
Technická stránka blokování
Zákon nařizuje poskytovatelům připojení zamezit přístup na vybrané internetové stránky, vůbec ale neřeší, jak to má poskytovatel udělat. Také pojem internetová stránka je ve své podstatě dost nejasný a ve finále se může jednat o obrovská množství url, která bude třeba blokovat. V závislosti na použitém technickém řešení to může mít v prvé řadě značný negativní vliv na rychlost připojení, v řadě druhé bude muset poskytovatel připojení investovat nemalé prostředky, aby blokování technicky zajistil. To může ve finále znamenat zdražení ceny internetového připojení pro koncové uživatele. Paradoxem je, že pro alespoň trochu znalého člověka bude otázkou chvilky toto blokování obejít, takže tím bitým bude nakonec běžný uživatel internetu. A ještě něco, nebude nakonec sám fakt, že lze blokování například šifrovaným připojením obejít, automaticky znamenat, že poskytovatel připojení nesplnil požadavek zákona?
Všemocné Ministerstvo financí
Dalším sporným bodem zákona je fakt, že seznam nepovolených internetových her bude vést a o zápisu do něj bude rozhodovat Ministerstvo financí. To znamená, že úředník ministerstva bez jakékoli vnější nezávislé kontroly rozhodne o tom, že na příslušnou internetovou stránku má být znemožněn přístup, přičemž ISP budou muset tuto stránku do 15 dnů zablokovat, jinak jim bude hrozit pokuta až 1 milión Kč. To předpokládá, že někdo u poskytovatele připojení bude muset pravidelně (na denní bázi) kontrolovat seznam ministerstva, zdali tam nepřibyly nebo naopak neubyly nějaké stránky. A co když se úředník splete a zařadí omylem do seznamu nějaké zcela nevinné stránky?
Co dalšího se bude blokovat a kam to povede?
Internet je bezesporu jedno z nejsvobodnějších médií. Jako všechno to má i svoje negativa, nicméně pozitivní přínos jednoznačně převažuje. A právě obava o plíživý konec svobody internetu je v souvislosti s tímto zákonem zcela na místě. Co když se některým úředníkům přestanou líbit další a další stránky, neskončí to u nás nakonec podobně jako v Číně nebo v Rusku, kde už internet svobodný dávno není? Minimálně okolnosti, které protlačení a přijetí tohoto zákona provázely, mohou vzbuzovat pochybnosti. V demokratickém civilizovaném státě by o zákazu jakéhokoli média měl rozhodnout soud nikoli pouhý úředník ministerstva pod taktovkou právě vládnoucí politické koalice.
Přidejte se!
Pokud jste dočetli až sem a také jste ucítili mrazení v zádech, zkuste i vy na poslední chvíli podpořit nepřijetí zákona v Senátu. Třeba právě váš e-mail bude tou poslední kapkou, která rozhodne o tom, že zákon nebude přijat a vrátí se zpět k přepracování. Nezapomeňte, že do hlasování senátu (25. května 2016 ) zbývají jen 2 dny! Níže najdete inspiraci, jak dopis vašemu senátorovi formulovat. A ještě níže ve zdrojích seznam senátorů a senátních obvodů.
Návrh e-mailu pro senátora
Vážený pane senátore,
tento týden budete hlasovat o přijetí Zákona o hazardních hrách, který již schválila Poslanecká sněmovna.
Domnívám se, že část týkající se internetových her, a to zejména §82 až §84 vyžadují přepracování, neboť ve svém důsledku mohou vést ke zvýšení ceny internetového připojení pro běžné občany.
Česká republika je zemí s vysokým počtem lokálních poskytovatelů internetového připojení, přičemž se jedná především o střední a malé firmy. Je třeba také připomenout, že tyto firmy jsou mnohdy jedinými poskytovateli internetu ve venkovských oblastech. Představa, že tyto subjekty budou investovat značné prostředky do blokování internetových stránek a že dedikují pracovníka, který bude neustále kontrolovat seznam stránek s nepovolenými hrami zveřejněný ministerstvem financí, není úplně realistická.
Takovýchto stránek s nepovolenými hrami mohou být tisíce, přičemž není problém vytvářet z hodiny na hodinu nové domény a tyto stránky na ně přesouvat. Navíc, pokud se uživatel připojí pomocí šifrovaného připojení nebo využije dalších dostupných anonymizačních technologií, bude takové blokování neefektivní drahou zbytečností.
V neposlední řadě tento zákon přináší bezprecedentní pravomoc pro ministerstvo financí rozhodovat o tom, jaké stránky je třeba blokovat.
Zvažte prosím, že tento návrh zákona nepodpoříte a požádáte o vypuštění nebo přepracování výše uvedených paragrafů.
S pozdravem …
Zdroje:
Seznam senátorů: http://www.senat.cz/senatori/index.php?par_2=2
Senátní obvody: http://www.senat.cz/senat/volby/hledani/kraje.php
Přichází cenzor: https://www.prichazicenzor.cz/
Tisková zpráva CZ.NIC: http://www.internetprovsechny.cz/iniciativa-za-svobodu-internetu-startuje-podporit-ji-mohou-jak-uzivatele-tak-firmy/
Kam kráčí telekomunikační sítě – Ján Simkanič – Internet Info – přednáška „Jak se brání svobodný internet“ : https://www.youtube.com/watch?v=JkKDMAFTLYI
Kam kráčí telekomunikační sítě – Mgr. Luděk Šrubař – právní analýza dopadů zákona o hazardních hrách: https://www.youtube.com/watch?v=3VFmNwBANUA
Návrh zákona: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORN9PQFJEEQ
Diskuze k článku