Bezdrátový spoj využívá technologie JRC (Japan Radio Co.) a umožňuje přenos dat na rozhraní Ethernet rychlostí do 30 Mb/s, full-duplex. Díky vyhrazenému kmitočtovému pásmu 26 GHz nehrozí rušení jinými vysílači a je tedy možné trvale zaručit vysokou kvalitu poskytované služby. Celostátní frekvenční příděl STAR 21 Networks navíc znamená možnost velmi rychlé realizace, protože není třeba čekat na přidělení kmitočtu, jako je tomu u jiných typů spojů v tzv. placených pásmech.
Hlavní využití najde nová služba u lokálních a regionálních poskytovatelů internetových služeb (ISP), a to jak pro zajištění přístupu k páteřní konektivitě, tak ke vzájemnému propojení uzlů jejich vlastních sítí. Tato oblast bývala vždy doménou mikrovlnných spojů ve volných pásmech, ale s rostoucím zarušením těchto pásem (zejména 2,4 GHz) a stoupajícími nároky na kvalitu a propustnost se i menší poskytovatelé stále častěji obracejí k technologiím pracujícím na vyhrazených frekvencích.
Příklad typického nasazení spoje od STAR 21 Networks v kombinaci s páteřní optickou sítí ukazuje následující obrázek:
Pro všechny velkoobchodní partnery nyní STAR 21 Networks nabízí pronájem rádiového spoje v licencovaném pásmu 26 GHz za cenu dosud obvyklou pro volné pásmo.
Kdo je STAR 21 Networks
Společnost STAR 21 Networks, a.s. poskytuje od roku 2000 telekomunikační služby prostřednictvím vlastní přístupové telekomunikační sítě FWA (Fixed Wireless Access). Tyto služby jsou určeny především dalším operátorům, kterým slouží k připojení koncových zákazníků do jejich vlastní sítě. Poslední míli od STAR 21 Networks dnes využívají všichni významní provozovatelé pevných sítí na českém trhu; v současné době se portfolio velkoobchodních partnerů společnosti stále více rozšiřuje také o lokální a regionální poskytovatele internetových služeb (ISP).
Další informace najdete na adrese http://www.star21.cz/.
Diskuze k článku
Karel Řeřicha, 29. 12. 2007 (04:15):
Takové články na web Internetu pro všechny nepatří. Je to ostuda.
Kabelnet, 19. 8. 2007 (00:51):
Nabídka vypadala asi tak že, zde uvedený nadpis je pouze klamáním. největší nevýhodou celé nabídky je to že, krom toho že platíte horentní sumy za zařízení tak toto zařízení není a nebude nikdy vaše a to za cenu kdy se vám vyplatí dojít koupit si to pojítko sám. k.
Raven-il, 24. 5. 2007 (17:55):
Ten web vypada fakt profi a ty nezaizolovany konektory do kterych po prvnim destiku natece, takze vyhnijou, taky.
Raven-il, 24. 5. 2007 (17:55):
Ten web vypada fakt profi a ty nezaizolovany konektory do kterych po prvnim destiku natece, takze vyhnijou taky.
Milos, 23. 5. 2007 (15:58):
jestli je to za stejnou cenu jako 2,4GHz(tj. rekneme 3000 Kc za zrizeni a pak 500 Kc rocne – dejme tomu ze prumerna zivotnost 2,4GHz instalace je 2 roky a oprava pak vyjde na 1000 Kc) tak to beru a nasadim ke vsem koncovym zakaznikum..
Prcek, 23. 5. 2007 (10:33):
Bohužel se musím připojit k přechozímu komentáři, naprosto bezvýhradně.
Bongo, 23. 5. 2007 (09:51):
Jakou informacni hodnotu ma prohlaseni, ze cena je srovnatelna s cenou spoju ve volnych pasmech, kdyz neni konkretni ani modelova cena uvedena ani na strankach dodavatele sluzby? To spis vypada, ze je cena nekde jinde, kdyz ji tak peclive schovavaji za mail na obchodni oddeleni
V clanku zminujete pouze volne pasmo 2,4GHz. Mam to brat tak, ze tato sluzba nahrazuje spoje vprave v tomto pasmu a cenou jim odpovida?? To asi tezko, takze jednoznacne se jedna o klamani. Vubec nechapu proc pasmo 2,4GHz zminujete, kdyz to se v dnesni dobe jiz pouziva k uplne jinym ucelum nez je urcena tato technologie.
Proc tedy nemluvite o pasmu 10GHz, ktere je tez volne a i presto se daji podobne paterni spoje bezproblemu provozovat a dokonce ve vetsich rychlostech. Pochybuji, ze by cena licencovaneho pasma mohla byt nizsi nez naklady na nelicencovane pasmo.