V uplynulém roce jsem na našem speedmeteru zaznamenali přesně 722 871 měření. To znamená, že meziročně „naše“ měření narostla o 166 128, nebo chcete-li o 22,98%. V následujících několika odstavcích se podíváme na hodnoty roku 2014 podrobněji.
Vývoj počtu měření v jednotlivých měsících roku 2014 a pro srovnání i 2013 vidíte v prvním grafu. Oba znázorněné průběhy mají podobný tvar. Zimní měsíce jsou rekordní a s nastupujícím jarem a létem testujeme na speedmeteru stále méně, abychom opět v září zaveleli k růstu. Je tedy nasnadě, že především díky počasí a letním dovoleným trávíme u počítačů přeci jen méně času.
Po celý rok 2014 byla již pro měření k dispozici i naše „Androidí“ aplikace a od června se přidala i aplikace pro Windows Phone zařízení. Přestože mají měření z mobilních platforem praktický stále rostoucí tendenci, dosahují celkové roční počty měření sotva pěti procent!
Důvody proč si testujeme své internetové přípojky, mohou být různé. Většinou potřebujeme vědět, jakou rychlostí aktuálně disponujeme. Vždyť většina z nás nemá připojení se zcela garantovanou rychlostí a tak se často může stát, že je potřeba si své subjektivní dojmy nechat přetavit v realitu právě za pomoci měření. Většinou pak uvítáme i historii měření seskupené pod naší veřejnou IP adresou a není pak problém si udělat o svém připojení lepší obrázek.
Rychlost je tedy to co nás všechny zajímá nejvíce. Teda krom těch, co zrovna spílají svému ISP, protože se jim z důvodu vysoké latence seká třeba WOT, nebo jiná realtimová pařba 😀 . Pojďme ale ještě k té rychlosti a podívejme se, jak se nám ten internet meziročně mění. Nejprve rok 2014 a pak pro srovnání rok 2013.
rychlostní pásma 2014 | rychlostní pásma 2013 |
Přestože je podobnost obou grafů evidentní, lze říci, že v roce 2014 došlo k posílení pásma nejvyšších rychlostí (nad 10 Mb/s) na úkor středu, tedy rychlostí mezi jedním až pěti Mb/s. Koho by zajímala podrobnější situace u těch velmi rychlých připojení, nechť si prohlédne následující dvojici grafů, které začínají až na 10 Mb/s.
rychlostní pásma 2014 | rychlostní pásma 2013 |
Na první pohled opět celkem podobné podíly, byť v tom nejvyšším pásmu nad 50 Mb/s došlo loni k citelnému navýšení. Co je ale velmi důležité, nelze opomenout fakt, že v roce 2014 bylo v těchto, dovolím si nazvat „super-broadbandových“ pásmech naměřeno prakticky o 30% více měření!
Každý kdo alespoň okrajově sleduje dění v oblasti telekomunikací, určitě zaznamenal ten humbuk, který vyvolala zpráva o chystaném zpoplatnění wifi frekvenčních pásem. Nevím, jaký podíl na tom měla, na naše poměry značná vlna nevole, která se okamžitě začala zvedat, ale hned prakticky dva dny nato bylo chystané zpoplatnění odvoláno. Vracím se k tomu zde z toho důvodu, že wifi je pro Českého uživatele zcela zásadní technologie co se konektivity na poslední míli týče. Pojďme si to dokázat v dalších grafech.
podle technologií 2014 | podle technologií 2013 |
Jasně je vidět, co představují „bezdráty“ pro náš trh. Možná budu přehánět, ale troufnu si říci, že případné zpoplatnění frekvencí by se mohlo týkat každé druhé internetové přípojky.
Byl tedy náš internet v roce 2014 větší, lepší a rychlejší jak se ptám v nadpise dnešního článku? Pokud mám vycházet z hodnot zaznamenaných naším speedmeterem, pak ano, větší určitě byl. Zaznamenali jsme o více než 20% více měření, měřilo velmi pravděpodobně více uživatelů. Internet byl také mírně rychlejší. Bezpochyby došlo k zvýšení dostupnosti velmi rychlých přípojek, dokonce se psalo o spolku PilsFree, který v Plzni připojil zhruba 10 000 ze svých členů ke gigabitové síti. Jestli byl ale loňský internet lepší, to už tak snadno zhodnotitelné nebude. Co do parametrů připojení, tak snad ano.
- Průměrný download 13,93 Mb/s v r.2014 versus 11,62 Mb/s v r.2013.
- Průměrný upload meziročně téměř stejný, 5,05 Mb/s v r.2014 a 5,04 Mb/s v r.2013.
- Průměrná odezva (ping) však byla loni o fous horší než v roce 2013, posuďte sami. V roce 2014 byl ping průměrně 50,61 ms a o rok dříve jen 45,85 ms.
Tolik tedy zevrubný pohled na celoroční měření. Na základě hodnot z prvních lednových týdnů roku 2015 se zdá, že se můžeme těšit na nový rekord v počtu měření, třeba se na konci roku přiblížíme k do nedávna pro nás nemyslitelné metě jednoho miliónu měření za rok, ale to se vše teprve ukáže.
Diskuze k článku