Twitter je něco jako velká párty. Můžete se na ní chovat, jak chcete, ale přece jen vám pomůže, budete-li následovat některá společenská pravidla. Představit se, přinést s sebou láhev dobrého vína, začlenit se do společnosti a nemluvit neustále o sobě, neopít se do němoty a nepozvracet ženu hostitele.
Twitter je párty, na kterou jste dorazili těsně před půlnocí, a kde nikoho neznáte. Je to oslava, která už několik hodin běží, a proto jsou na ní pravidla stanovena.
- Vyplňte bio a mějte avatara
Bio a profilová fotka (avatar) jsou první věci, na které se uživatel podívá, pokud vás chce followovat (odebírat vaše tweety). Je to pro něj znamení, že nejste spammer, že nejste falešný účet či že netweetujete jednou za rok. Napsat do svého bia pár řádků a najít profilovou fotografii vám zabere dvě minuty a ostatním to dodá trochu jistoty, že jste třeba opravdový reálný člověk. Dejte si s tím ale přece jen trochu víc práce. Výstižné a vtipné BIO je polovina úspěchu.
- Twitter není Facebook
Malou lžičku používáte na zamíchání kávy a velkou lžičkou jíte polévku, že? Mohli byste kávu míchat tou velkou a jíst polévku tou malou, ale proč byste to dělali? A takhle lehce rozdílné jsou i Facebook a Twitter. Statusy vhodné na Facebook nejsou vhodné na Twitter a naopak. Oba komunikační nástroje jsou vymyšlené na konzumaci jiných informací (polévka x kafe). Twitter má jiný jazyk, jiná pravidla, jiné uživatele. Rozdíl mezi Facebookem a Twitterem si můžete přečíst zde.
- Nesledujte zpět každého
Začne-li vás někdo sledovat, neočekává se od vás automaticky, že ho budete sledovat zpět. Kouzlo Twitteru je v tom, že si vybíráte sami, kdo vás zajímá a kdo ne. Proto se nemusíte cítit provinile, pokud nefollowujete zpět každou osobu, která začne odebírat vaše tweety.
- Sledujte lidi, kteří vás zajímají
Stejně jako na párty – nové lidi poznáte jen tak, že přejdete obývací pokoj a prostě začnete s někým mluvit. Sledujte nové lidi, nebojte se je followovat i přesto, že oni o vás někdy slyšeli. Přesně o tom je Twitter.
- Unfollow neznamená, že někoho nemáte rádi
Začali jste sledovat někoho, kdo už vás tolik nezajímá? Jednoduše mu dejte unfollow (přestaňte odebírat jeho tweety). Tím zajistíte, že vás Twitter nikdy nebude nudit, protože budete sledovat jen lidi, kteří vám opravdu něco dávají. A budete mít čas všechny ty tweety číst! Pokud daný uživatel pochopil, o čem je Twitter, nebude uražený.
- Uvádějte zdroj
Nepředstírejte, že všechny vtipné a zajímavé statusy jste vymysleli vy. Uživatelé na to stejně přijdou. Pokud přebíráte něčí tweet, pak to náležitě označte. Můžete přeposlat tweet s použitím zkratky „via“, „RT“ (retweet) nebo „HT“ (heard through). Jednoduše to jen uveďte před jméno uživatele či před tweet samotný.
- Hlídejte automatické zprávy
Pokud používáte jiné aplikace, které automaticky informují o vašich činnostech na Twitteru, hlídejte, aby vaše followery nezahlcovaly. Automaticky generované zprávy (z blogů, Twitter statistik, dailymile.com, Foursquare atd.) mohou být velmi otravné a tak to s nimi nepřehánějte.
- Twitter není chat
Chcete-li s někým vést debatu (hádku) o globálním oteplování, pak Twitter na to není vhodné místo. Nepoužívejte Twitter jako chat, kdy polovině svých followerů zahltíte jejich stream (hlavní „zeď“) vašimi @mentions. K osobním a dlouhým konverzacím využijte DM (direct messages = soukromé zprávy) nebo jiné médium.
- Netweetujte moc
Netweetujte víc než několikrát za den. Lidé využívají Twitter pro krátké přehledy od mnoha lidí, pokud na svém streamu vidí zprávy pouze od vás, protože tweetujete každou druhou minutu, dostanete velmi rychlý unfollow. Celé je to o kvalitě, ne o kvantitě.
- Vše, co byste neřekli v běžném životě
Chovejte se slušně, mile, vděčně. Nebuďte vulgární, neurážejte a nenapadejte ostatní uživatele. Prostě – chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se ostatní chovali k vám. Vše, co byste neřekli či neudělali v reálném životě, nedělejte na Twitteru.
- Deprese, zlomené srdce, špatné zažívání
Všechny tyhle problémy nepatří do sociálních médií. Vaše followery to nezajímá. Nejsou vaši přátelé. Twitter není osobní. Nevylévejte si srdce na Twitteru, naslouchat vašim osobním problémům by měli přátelé ve vašem reálném životě, ne skupina avatarů na Twitteru.
- Váš Twitter může číst kdokoliv
Myslete na to, že si váš Twitter účet (nemáte-li chráněné tweety) může na internetu najít naprosto každý. Ne jen vaši followeři! Pokud jste zaregistrováni pod vaším plným jménem, Google většinou zařadí váš Twitter účet na první stránku ve vyhledávání. Na Twitteru nemluvíte k nikomu a zároveň ke všem. Podle toho byste měli tweetovat.
- Nejde jen o vás
Abyste vytvořili zajímavý profil, který budou lidé rádi sledovat, musíte svým followerům něco přinést. Netweetujte neustále jen o sobě. Dejte jim tipy na zajímavé aplikace, restaurace, kurzy, webové stránky. Buďte vtipní. Přineste jim něco nového.
- Porušte všechna pravidla
Buďte originální a sví. Všechna tato pravidla porušte, abyste viděli, že opravdu fungují. Protože co si sami nevyzkoušíte, tomu nevěřte 😉
Tento článek je pátým dílem seriálu Sociální sítě pro začátečníky:
První díl – Sociální sítě pro začátečníky: Které vybrat?
Druhý díl – Facebook a Twitter, je mezi nimi vůbec rozdíl?
Třetí díl – Opravdu umíte používat Facebook?
Díl čtyři – Jak začít s Twitterem?
Naučte se s námi tweetovat! Příští díl vám poradí, jak získat více Twitter followerů.
Diskuze k článku