Rádi se učíte novým věcem? Nebo umíte nějakou dovednost tak dobře, že byste ji mohli sami učit? A proč to neděláte? Právě pro lidi se zájmem o neustálé zdokonalování se ve všech možných oblastech byl vymyšlen SkillShare.
Co to je?
„Skill“ je anglicky „dovednost“ a „share“ znamená v angličtině „sdílet“. Přeložíme-li tedy název jako jakýsi DovednoSdíleč, dostaneme přesný význam celého projektu. SkillShare je online tržiště kurzů. Je postaven na myšlence, že učitelem nebo žákem může být kdokoliv. Umíte vařit, kreslit, hrát na harmoniku, opravit hodinky, vyrábět šperky či hrajete divadlo? To vše můžete naučit ostatní. Nebo se to naučit sami.
What is Skillshare? from Skillshare on Vimeo.
Webových stránek a komunit zabývajících se SkillShare je mnoho. Nejznámější je zřejmě http://www.skillshare.com, kde si vytvoříte vlastní profil a vybere si dle města či koníčku, co se přesně chcete naučit.
Takto vypadá nabídka SkillShare.com. Jednoduše si vyberete kurz, který se vám líbí. Jak vidíte, můžete se učit základy PR, vytvořit si čtivý blog či základy Photoshopu. Pokud se vám nehodí aktuální termín, můžete si kurz přidat do Watchlistu a budete na jeho repete upozorněni později.
SkillShare je tu pro všechny, kteří se chtějí naučit něco, na co dosud v životě neměli čas či peníze. Základem je filozofie, že komunity, spolky a města jsou vlastně ty nejlepší univerzity a že právě jejich členové nás mohou naučit mnoho užitečného. V dnešní době je sice mnoho manuálů a „know-how´s“ online ve formě PDF či návodů na YouTube, ale kurz v reálném čase, místě a s ostatními lidmi, kdy nemusíte nic číst a studovat, je pro mnoho studentů stále preferovanější.
SkillShare akce se ději zásadně offline, nejde tedy o žádné online kurzy. Online si pouze vyberete kurz, na který chcete jít a zajistíte si na něj lístek. Pak už jen musíte přijít na domluvené místo a účastnit se 😉 Stejně tak to funguje v opačném případě – zaregistrujete kurz, který chcete vyučovat a čekáte, kdo se na něj přihlásí J Kurz může být jednorázový nebo vícehodinový, to je pouze na vás.
Ceny za kurzy závisí na učitelích. Někteří za hodiny nechtějí nic, jiní nějaký minimální finanční požadavek mají. I to vám dává možnost vybrat si kurz podle toho, co sami preferujete.
Dali jste si do roku 2012 předsevzetí, že se naučíte něco nového? Nebo že budete dělat více dobrých skutků? Začněte 🙂
Jak začít vlastní SkillShare
Problém těchto SkillShare serverů je ten, že na nich zatím není moc Čechů. To se může ale rychle změnit. Díky jiným sociálním médiím (Facebook, Twitter) není problém dát o svém kurzu vědět přátelům a lidem se stejnými zájmy, takže se nebojte, že by si vašeho kurzu nikdo nevšimnul.
Chcete-li začít svou vlastní SkillShare dílnu, potřebujete pouze několik věcí.
1) Sehnat prostory, kde bude celá akce probíhat a kde se bude školit a tvořit. Mnoho jich jde sehnat zdarma, budete-li provozovat SkillShare jako neziskovou akci.
2) Sehnat učitele a žáky. Čím více nabídnete kvalitních kurzů, tím větší odezvu od lidí budete mít. Rozhlédněte se ve svém okolí – co umí vaši přátelé?
3) Sežeňte sponzory. Pokud se dá, poptejte se kolem, kdo z firem by se s vámi na akci chtěl účastnit.
4) Zajistěte propagaci – dejte dohromady jednoduché webové stránky a vysvětlete lidem kolem, co děláte.
Naprosto stejně to udělali poprvé nadšenci z dnes již známého Brooklynského SkillShare a podívejte se, jak uspěli.
Takže: Hodně zdaru se sdílením vašich dovedností a s učením se těm novým!
Diskuze k článku