Vědci a výzkumní pracovníci v Pákistánu se nyní mohou připojit ke svým kolegům po celém světě. Je to možné díky nové vysokorychlostní počítačové síti zapojené do GÉANT, což je vyspělá pan-evropská páteřní síť, a TEIN (Trans-Eurasia Information Network – síť rovnocenná GÉANT).
Obě sítě se za finanční pomoci US National Science Foundation (NSF) propojili s národní Pakistan Education and Research Network (PERN), aby tak umožnili úzkou spolupráci až 100 milionů vědeckých pracovníků v Evropě a Asii na výzkumu v oblastech jako je: změna klimatu, rádiová astronomie a biotechnologie.
Projekt GÉANT (v originále) byl zahájen v roce 2000, kdy Evropská Komise a členské státy EU daly podnět k modernizaci infrastruktury evropských výzkumných a vzdělávacích sítí.
Dnes již existuje druhá verze GÉANT2, kde je zapojeno celkem 34 zemí prostřednictvím 30 národních sítí pro výzkum a vzdělávání (NREN) – v ČR je to všeobecně známý CESNET. Síť GÉANT2 je spolufinancována Evropskou komisí a evropskými národními sítěmi pro výzkum a vzdělávání, a je řízena organizací DANTE.
Diskuze k článku