Zastoupení českých uživatelů na společenské síti Facebook se blíží k hranici 3,5 milionů uživatelů, tj. 33,63% z celkového počtu uživatelů a 42. příčka celkového pořadí – z celkového počtu 213 zemí.
Kolik je ale na sociální síti vlastně českých seniorů?
Je to asi 5% z 3,5 mil., plus mínus 1 až 2 procenta. Záleží totiž od jakého věku začneme pro uživatele slovo „senior“ používat.
Zdroj: Socialbakers.com
senior – pro potřeby našeho článku je to jedinec ve věku kolem 50 let a více
sociální síť – v tomto případě a správněji spíše společenská síť, což je internetová aplikace (stránka), která slouží k sociální komunikaci, tj. sdílení informací s jinými uživateli podobně jako v reálném životě
Podle statistiky ZoomSphere (dříve známé jako Fejsbůček.cz) je na „českém“ Facebooku 4,6% uživatelů starších 50 let. A podle trochu detailnějších statistik SocialBakers vypadají čísla ještě trochu jinak – 6% ve věku 45-57 let, 3% věku 55-64 let, a 2% ve věku 65 let a více.
Pro zajímavost to srovnejme se skupinou uživatelů do 35 let věku, kterých je cca 73%.
V absolutních hodnotách to znamená, že na Facebooku se vyskytuje přibližně 172 tisíc lidí z Česka ve věku seniorů. To už je nějaká síla, co říkáte.
I když to tak zatím nevypadá, vzhledem k demografickému vývoji bude tato věková skupina nejen na Facebooku přibývat. Je totiž nejrychleji rostoucí. Možná k tomu přispěje i tento článek.
Společenské sítě seniorů v zahraničí
Udělejme si malou exkurzi do zahraničí.
Za hranicemi existují i jiné sítě, které si říkají společenské. Není to tedy jen a jen Facebook. Jsou to např.
Eons – populární sociální síť pro starší ročníky, nabízí spoustu možností, jak se spojit s ostatními, dále nabízí sdílení fotografií a videí s rodinou a přáteli, hraní her na zlepšení mozku, připojení ke skupině, chatování s přáteli
Multiply – je sociální síť, která není jenom pro starší uživatele. Na webu jsou blogy, filmy a recenze, restaurace a sdílení fotografií.
RedwoodAge – tato webová stránka obsahuje články např. o politice, zdraví, apod.
eGeneration – tato sociální síť spojuje lidi ve věku od 30 do 101 let
… a další.
Fungují i specializované seznamky, např. Senior Passions. A mnoho, mnoho dalších.
Senioři také aktivně blogují – příklad BoomerGirl, vtipný blog mediální profesionálky Cathy Hamilton o generaci tzv. Baby Boomers (tento pojem je vysvětlen přímo v blogu).
Z výše uvedených příkladů vyplývá, že s ‚mature‘ generací (tj. ‚zralou‘, jak hezky nazývají seniory) se prostě počítá a je to samozřejmě i zajímavá cílová skupina z hlediska kupní síly, čili pro marketéry.
Co společenské sítě seniorům nabízí
Používám slovo „společenské“ a záměrně se vyhýbám slovu „sociální“, ale jsou to především prvky sociální komunikace, které tyto internetové aplikace zařadily mezi nejvíce rostoucí a nejoblíbenější.
Proto není divu, že na první místo užitečnosti a přínosu zařadím právě udržování sociálního kontaktu. Nemusí to být nutně jen rodina a blízcí, ale například i přátelé, spolužáci, kamarádi z vojny, a podobně.
Komunikovat jde prostřednictvím internetu na dálku s kýmkoliv po celém světě. To je obrovská přednost, která může odstraňovat i fyzické a jiné bariéry, které i starší člověk může mít.
Na druhé místo bych zařadil uplatnění, či potřebnost. Díky navázání kontaktu s osobami stejného věku, zájmu atd. přestane být člověk sám. Otevírá se před ním svět, kde jeho vrstevníci něco dělají, aktivně žijí a setkávají se. V sociálních sítích dochází k obrovskému sdílení různých informací a zároveň není problém se zapojit a přispívat. Lze sdílet co se kde zajímavého koná, kde levně nakoupit, vytvářet události, organizovat osobní setkání. Sami jistě přijdete na další příklady.
Buďte přítomní, ale opatrní
Pozitiva převažují, ale považuji za nutné upozornit i na nějaká ta nebezpečí sociálních sítí. Mluví a píše se o nic, jen je potřeba to stále opakovat.
Chovejte se na internetu stejně obezřetně jako v běžném životě. Znamená to, že nezveřejňujete statusy, kde prozradíte kde přesně bydlíte, co doma vlastníte vzácného a drahého, kde to máte schované. Vyvarujte se i pochlubit, že jedete na měsíc na Havaj a byt zůstane prázdný. Je to podobné, jako kdybyste vylepili plakáty s touto informací po ulicích obce, či města.
Každá sociální síť má také nějaká pravidla, se kterými byste se měli seznámit dříve než do ní vstoupíte. Vyvarujete se tak zklamání, rozčarování a nemilých překvapení.
Požádejte někoho zkušeného ať vám ukáže a vysvětlí co a jak. Zkuste se podívat jestli veřejná knihovna nepořádá nějakou přednášku na téma bezpečnosti na internetu a pravidel bezpečného chování na sociálních sítích. Když nic takového nepořádá, požádejte je, aby ji zorganizovali.
Využijte vyhledávače (nejoblíbenější a nejrozšířenější je Google) k tomu, že najdete zdroje informací o problému bezpečnosti, nebo třeba zkušenosti uživatelů s danou sociální sítí. Existují totiž i takové, které slouží jenom ke sběru dat – především emailových adres, pak vám už chodí jen spamy.
Závěr, sociální sítě jsou báječné místo i pro českého „důchodce“
Na závěr ještě to nejdůležitější „poselství“.
Vážení a milí senioři, důchodci, pokud máte k dispozici připojení na internet, zkuste jej využít ku vlastnímu prospěchu. I v situaci, kdy se necítíte dobře, nebo nemůžete vycházet ven, i v této situaci můžete komunikovat se svým okolím, přáteli, sousedy (Připravujeme samostatný článek na téma ryze českého webu Sousedé.cz.), s celým světem.
Rozhlédněte se po nějaké komunitě, či společenské sítí, která vám bude vyhovovat a vstupte. Nebojte se ničeho, ale buďte opatrní. Nic nemůžete zkazit, spíš získat. Možná vám to pomůže najít i společnou řeč s vnoučaty, protože ty vás rádi budou „poučovat“ jak se co dělá a komunikovat i přes internet.
(V dalším připravovaném článku se pokusím udělat návod jak na to.)
Diskuze k článku
Ladislav Zourek, 24. 11. 2011 (11:09):
Dobrý den všem uživatelům.Je mi 68 let a na internetu jsem prakticky až na Výjimky každý den.Když pominu různé výstřelky na facebooku a přiblblé relace o našich uměleckých „celebritách“ typu Bartošové a spol.,včetně vychrtlých polonahých anorektiček,jsem spokojen.Jsem ve spojení se svými přáteli v Aglii,Dubaji a pod.mnoho nového se dozvím a mnohé své zkušenosti,případně rady mohu uplatnit pro širší veřejnost.Taktéž se mohu neustále vzdělávat.Tím si udržuji dobrý stav paměti a duševní svěžesti.Přeji všem hezký den.