Technologie MILIMETROVÉ VLNY (MMW-Millimetre Wave) pracují ve frekvenčním pásmu 50 – 250 GHz.
Obrovský nárůst použití bezdrátových datových technologií vyžaduje stále širší využití frekvenčního spektra. Vzrůstá potřeba vyšší propustnosti se stále širším radiovým kanálem. Běžné PTP (Point-to Point česky bod-bod) technologie využívají kanál o šířce do 56 MHz, což omezuje propustnost na Ethernetu někde okolo 360 Mbps. Uživatelé a operátoři však požadují Gigabitové spojení, což obnáší šířku kanálu 156MHz. Takto široký kanál není v běžně používaných licencovaných mikrovlných pásmech k dispozici, proto je třeba se poohlédnout někde jinde. V současné době uvolňovaná milimetrová pásma (MMW), konkrétně 60, 70, 80 a 90 GHz otevírají až 19 GHz radiového spektra, které je ideální právě pro Gigabit přenosy. Jen pro porovnání v současnosti používaná pásma mezi 2 a 6 GHz nabízejí méně než 0,5 GHz spektra. Licencovaná mikrovlná pásma se v hustě osídlených oblastech a aglomeracích začínají plnit. Východiskem je právě MILIMETROVÁ VLNA.
Dostupné spektrum v pásmu 60 GHz
– dle ETSI 57-66 GHz nepodléhá licenci, v ČR čeká na uvolnění
Dostupné spektrum v pásmu 70/80 GHz
– dle ETSI 71-76 / 81-86 GHz „na ohlášku“ dle všeobecného oprávnění ČTÚ č. VO-R/23/05.2010-7
Dostupné spektrum v pásmu 90 GHz
– dle FCC (prozatím) 92-95 GHz
MMW technologie jsou využívány pro spoje na krátkou vzdálenost (100m – 5km) vzhledem k fyzikálním omezením a to především kombinaci absorbce signálu molekulami vody a kyslíku v atmosféře.
Rozdělení frekvenčních pásem
V současném světě plným optických vláken se ale nejedná o nevýhodu, neboť právě poslední míle bývá nejdražší a využití MMW technologií je efektivní a velmi rychlou alternativou. Už ve své podstatě tyto technologie na krátkou vzdálenost poskytují obrovské výhody ve využití frekvenčního spektra (opakované využití stejné frekvence každých několik kilometrů). Toto platí speciálně pro V-Band zařízení, neboť toto pásmo se nachází právě na vrcholu kyslíkové absorbce signálu, což limituje maximální délku linky na 1 km. Právě tento faktor je činí jako ideální pro tzv. „street level deployment“ (aplikaci spojení na úrovni ulic nebo bloků budov), kde může být stejný frekvenční kanál opakovaně použit na poměrně malém území.
Absorbce signálu v atmosféře
Atmosferická absorbce signálu
MMW technologie nejsou ovlivňovány mlhou, sněžením nebo prachovými částicemi , což z nich činí výkonnější a můžeme říct že ideální náhradu optických spojů.
Další velkou výhodou MMW PTP zařízení je jejich velikost antény. Díky krátké vlnové délce je možné vyrobit velmi malé antény s vysokých ziskem. Velikost antény je dnes nezbytným přepodkladem nasazení ve společnosti, která klade důraz na estetiku a malý tzv. form faktor. Tyto velmi malé a výkonné antény mají mimořádně úzký vyzařovací úhel, což ještě více zvyšuje efektivitu opakovaného využití stejné frekvence, zvyšují odolnost proti rušení a zásadně snižují rizika zachycení nebo odposlechu ze vzduchu. Tento velmi úzký vyzařovací úhel v kombinaci s proprietálním protokolem a datovou kompresí dělá MMW PTP technologie velmi bezpečnými v porovnání s běžnými technologiemi na bázi standardů 802.11, kde je odposlech velmi jednoduchý.
Se svolením SUB10 Systems Limited napsal Radek Šmok.
Diskuze k článku
Radek Šmok, 12. 9. 2012 (15:35):
Útlum vody je podstatný v celém pásmu MMW. Dle mého se jedná o známý jev a jeho průběh je víceméně lineární.
Málo známou problematikou je právě rezonance O2 molekul, která se v pásmu MMW projevuje „náhodně“ a to na frq. kolem 60, 120GHz… a má významný vliv na propagaci signálu.
jakub.rejzek, 19. 4. 2012 (14:13):
Dovolím si doplnit, že 60 GHz volné pásmo není podel VO přípustné používat vně budovy.
ISP, 16. 4. 2012 (11:15):
Dovolim si doplnit utlum vody, coz je celkem podstatne info pri pocitani dosahu spoje v ramci bez vypadkoveho provozu … : http://www.volny.cz/ok1vaw/utlum_na_kmitoctu.jpg