ČTÚ i MPO si na začátek roku připravilo oznámení o tom, na čem v nejbližší době budou pracovat. MPO připravuje na začátek února vyhlášení druhého dotačního kola na sítě NGA; ČTÚ pak zveřejnilo aktualizovaný návrh podmínek aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz (5G).
Dotace na sítě NGA jsou takovým nekonečným příběhem českých telekomunikací, resp. ministerstva průmyslu a obchodu. To připravuje dotace na podporu výstavby sítí nové generace (NGA) již od roku 2014 a až donedávna to vypadalo, že v přípravách bude pokračovat do konce evropského rozpočtového období (2020), aniž by se vyčerpalo jediné euro.
V loňském roce se ale přístup ministerstva změnil. Přestože zatím nejsou viditelné výsledky, vypadá to, že zástupci ministerstva začali brát připomínky telekomunikačních firem, odborné veřejnosti, ale i ČTÚ vážně a že druhé kolo dotací nebude trpět chybami, které vedly ke zrušení kola prvního po nátlaku Evropské komise a praktickém nezájmu potenciálních žadatelů.
Ministerstvo oznámilo, že hodlá na přelomu ledna a února vypsat druhé kolo dotačních výzev, což znamená, že ještě letos by se mohly začít stavět první dotované sítě. Dotace je nutné přidělit do konce roku 2020 s tím, že poslední platby (platí se až po dokončení sítě) může proběhnout do konce roku 2023.
A kde můžou potenciální dotované sítě NGA vzniknout? Napoví mapy na www.verejnakonzultace.cz, kde jsou podrobné informace o intervenčních oblastech. Veřejná konzultace proběhla v závěru roku 2018. Teď jsou zpracovávány připomínky, finalizují se potřebné dokumenty, takže v nejbližší době by skutečně mohlo dojít k vyhlášení výzvy k podávání žádostí o dotace.
Svoje oznámení hned na začátek nového roku si přichystal i Český telekomunikační úřad. Ten má před sebou kromě dalších úkolů také vlastní výzvu – vypsat sérii aukcí kmitočtů, které umožní rozjet výstavbu bezdrátových sítí páté generace (5G). A z dřívějších vyjádření předsedy úřadu je zřejmé, že ideální by bylo, kdyby tyto aukce přilákaly také silného čtvrtého hráče na trhu mobilních sítí.
V loňském roce ČTÚ konzultoval s odbornou veřejností aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz, kde se uvolňují frekvence v souvislosti s přechodem terestrického digitálního televizního vysílání z tzv. standardu DVB-T na DVB-T2. Nyní ČTÚ zveřejnil aktualizovaný návrh podmínek aukce, které je možné připomínkovat do 25. 1.
Aukce je rozšířena o pásmo 3,4-3,6 GHz a i nadále se počítá se zvýhodněním zájemců, kteří v tuto chvíli nemají frekvence v pásmu 800 nebo 900 MHz – jinými slovy budou znevýhodnění současní mobilní operátoři. A zvýhodnění mají být v potenciálním přiděleném rozsahu ti zájemci, kteří budou mít zájem poskytovat čistě velkoobchodní služby.
Snaha podpořit růst čtvrtého operátora, nebo aspoň o možnost podpořit vznik silných virtuálních operátorů (pokud by velký příděl získal např. CETIN který v tuto chvíli splňuje zvýhodněné podmínky), je tedy více než zřejmá.
Co obě tato oznámení znamenají pro malé a střední poskytovatele internetu? Nic menšího, než že v nejbližších letech se zvýší investice velkých hráčů do telekomunikačních sítí. Na malé a střední firmy to bude znamenat silnější konkurenční tlak v oblasti nabídky pro koncové zákazníky, ale i vyšší náklady na výstavbu sítí, protože kdo má ruce a nohy bude mít dost práce a zakázek od velkých operátorů. Na druhou stranu „snadnost“ výstavby v České republice znamená, že kdo investoval do výstavby v minulosti, nebo má projekty připravené, by měl nyní tuto situaci zúročit.
Diskuze k článku