O předraženém projektu internetizace knihoven – PIK, bylo v posledních dnech napsáno opravdu hodně. Zájem médií vyvolala informace Ministerstva vnitra, že by chtělo projekt přestat financovat koncem července letošního roku. Většina zpravodajských serverů stále dokola opakuje notoricky známá fakta, občas doplněná o vyjádření některého z politiků. Nikdo však dosud nenastínil smysluplné řešení. (Zdroje: iDNES.cz , Novinky.cz , eGov.cz)
Financování celého projektu mělo být po zániku Ministerstva informatiky převedeno do rozpočtové kapitoly Ministerstva kultury. To se však nestalo, a prakticky až do dnešních dnů je projekt financován z kapitoly Ministerstva vnitra. Na projekt přispívá částkou 98,5 mil. ročně, za kterou je k internetu připojeno asi 3200 knihoven, které se do projektu přihlásili v letech 2005 až 2007. Realizací projektu je pověřena společnost Telefónica Czech Republic (dále jen TCR a dříve Telefónica O2).
Upřesňuji, že pilotní projekt PIK začal již v roce 2004, kdy TCR připojila prvních 360 knihoven rychlostí 64 kb/s. Počátkem roku 2005 jejich počet stoupl na 730. Ve většině případů rychlost připojení dosahovala hodnoty 512/128 kb/s. V roce 2005 se projekt internetizace knihoven rozjíždí naplno, pod taktovkou tehdejšího Ministerstva informatiky, s cílem připojit všechny knihovny do konce roku 2007 – minimálně technologií ADSL a rychlostí 512 kb/s. K 31. březnu 2007 bylo připojeno celkem 3033 knihoven z 3362 přihlášených (celkový počet evidovaných knihoven byl v té době 6087). Poslední možnost přihlásit se do projektu PIK vypršela 31. května 2007.
Ministr vnitra Jan Kubice v materiálu, který předkládá vládě uvádí, že ministerstvo nemůže tento projekt nadále financovat, protože částku 100 mil. v rozpočtu nemá (zdroj: iDNES.cz). Server iDNES.cz ve svém článku citoval také šéfa poslaneckého klubu TOP09 Petra Gazdíka, který uvedl, že řešením celé situace by bylo přesunutí financování na Ministerstvo kultury. Předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) pan Jan Richter uvedl, že Ministerstvo kultury by o projektu rozhodovalo lépe, a mj. připomněl, že na projekt přispívá i Evropská Unie.
V celé záležitosti však je několik nezodpovězených otázek.
- Samotné Ministerstvo vnitra považuje projekt za předražený. Jedním z důvodů vysoké ceny je údajně 365 malých knihoven připojených satelitním připojením v ceně až 4350 Kč měsíčně. Skutečně je to tak?
Na otázku zkusím odpovědět jednoduchou matematikou:
Pokud v 365 knihovnách stojí satelitní připojení á 4350 Kč měsíčně, představují celkové měsíční náklady 1 587 750 Kč. To vše vynásobeno 12 jsou roční náklady 19 053 000 Kč. Z celkového počtu 3200 knihoven zapojených do projektu odečteme zmiňovaných 365, zbývá nám 2835 knihoven připojených klasickou technologií (obvykle ADSL) s ročními náklady cca 81 milionů korun. To znamená 28 571 Kč na jednu knihovnu ročně, či-li 2 380 Kč měsíčně!!!
Tato cena odpovídá předpokládaným nákladům, jak v materiálu ze 4.11.2004 uvádí Ministerstvo informatiky (viz. archiv bývalého Ministerstva informatiky). Tehdy se na přípojku o rychlosti 512/128 kb/s počítalo s cenou 1950 Kč bez DPH (2320 s 19% DPH). Ministerstvo tedy ochotně platí společnosti Telefónica Czech podle 7 let starého ceníku! V nabídce operátora ale již dnes můžeme najít ADSL připojení Internet Start 2048/256 kb/s s vázaností na 12 měsíců za 400 Kč včetně DPH.
Sečteno a podtrženo, knihovny, resp. ministerstvo platí téměř 6 krát více než je skutečná současná hodnota odpovídajícího připojení. Pro představu, za nových cenových podmínek by připojení 2835 „nekomplikovaných“ knihoven vyšlo ročně na „pouhých“ 13,6 milionu korun.
- Ve zprávě Ministerstva vnitra se uvádí, že počet knihoven zapojených do projektu by mohl stoupnout až na 3400. Lze to chápat tak, že je projekt PIK pořád otevřený novým zájemcům o připojení? A kolik knihoven z původních 3362 přihlášených po uplynutí jakési záruční lhůty 36 měsíců požádalo o vyřazení z projektu? Skutečně máme v ČR cca 365 obcí s knihovnou, která je mimo dosah jakékoliv alternativy, aby bylo nezbytné (v roce 2011!) nasazovat drahé satelitní připojení?
- Proč ani Ministerstvo vnitra ani Ministerstvo kultury dosud neřešilo možnost do celého projektu alespoň částečně zapojit lokální operátory? Není na čase přehodnotit parametry projektu a vyřadit z něho knihovny ve větších městech, kde několikasetkorunová měsíční položka za internet tvoří zanedbatelnou položku v desetimilionových rozpočtech těchto měst? A co na to úředníci EU? Vědí, že přispívají na projekt, který je v dnešní době několikanásobně předražený?
Občanské sdružení Internet pro všechny a Český telekomunikační klastr na konferenci „Kam kráčí české bezdrátové sítě“, která se konala 26.8.2011 v Sušici, nastínili možné řešení. Z diskuze s majiteli a jednateli těch největších lokálních poskytovatelů připojení do internetu (ISP) vyplynulo, že by některým nečinilo problém knihovny na malých obcích připojit za symbolickou částku, nebo dokonce i zcela zdarma.
Sdružení Internet pro všechny eviduje ve své databázi přes 1 tisíc lokálních ISP (dohromady poskytují připojení pro víc než 850 tisíc uživatelů), a Český Telekomunikační klastr zase sdružuje 46 nejvýznamnějších lokálních ISP, kteří dohromady poskytují připojení pro 180 tisíc zákazníků.
Abychom mohli oslovit jednotlivé ISP, potřebujeme znát přesný a především aktualizovaný seznam knihoven, které by měly zájem o připojení. Potřebujeme rovněž znát případné podmínky ze strany Ministerstva kultury, zejména co se týká parametrů připojení. Netvrdíme, že jsme schopni zprostředkovat připojení pro všech 3200 knihoven zdarma, nicméně připojit v krátké době několik stovek knihoven (obzvlášť v situaci, kdy většina lokálních ISP již poskytuje internetové připojení obecním úřadům) není nic nereálného. Teď tedy záleží na Ministerstvu kultury, jestli přijme pomocnou ruku, nebo bude i nadále trvat na jednom centrálně řízeném a šestinásobně předraženém projektu, ze kterého má největší prospěch jeden z dominantních operátorů.
Poznámka redakce:
Tisková zpráva z konference Kam kráčí české bezdrátové sítě 2011 ke stažení.
Diskuze k článku
Michal Prokeš, wosa.cz, 26. 9. 2011 (07:37):
Rádi se k akci také přidáme v celém dosahu naší sítě.
Za internetovou síť wosa.cz a firmu H-data, spol. s r.o. – Michal Prokeš
Martin, 21. 9. 2011 (00:37):
Toto je klasický příklad rozkrádání rozpočtu, protože politici nemůžou být tak hloupí. Myslím si že spousta providerů připojí knihovny zdarma nebo levné připojení může být hrazeno z dobrovolných příspěvků návštěvníků knihovny (5-10 kč) do kelímku 🙂 .
Teď jsem si vzpomněl na kauzu , kdy jeden pražský obvod platil za připojení 10 milionů ročně !!
Josef Smola, 19. 9. 2011 (12:36):
I my se rádi přidáme.
za Českou telekomunikační společnost – ČETES a.s Josef Smola předseda představenstva
Štěpán Beneš, GrapeSC, a.s., 15. 9. 2011 (07:21):
Rádi se k výzvě přidáme. Řadu z knihoven v naší lokalitě máme připojenou, zbytek oslovíme. Myslím, že se alespoň prokáže rozdíl mezi skutečnými možnostmi a „výhodnou“ cenou vzešlou z „výběrového řízení“, stejně jako se prokázalo po konci INDOŠ. Ještě více peněz ze státního rozpočtu ovšem bohužel zmizí v KIVS a dalších centrálních projektech !
Zdeněk Švarc, 12. 9. 2011 (10:57):
Za firmu Freebone s.r.o. a server ISPforum.cz rozhodně říkám ANO výše uvedené výzvě
http://ispforum.cz/viewtopic.php?f=12&t=7956
Leoš Paseka TaNET West s.r.o., 11. 9. 2011 (21:24):
Rádi se zúčastníme akce internet do knihoven. Nemá cenu bůhví jak rozebírat rozežranost státního rozpočtu, ale odlévání peněz daňových poplatníků do společnosti telefonica O2 opravdu v naší zami nezná mezí toto je jen kapka v moři. Je třeba se zabývat obrovskou spoustou peněz , jenž jdou z našich kapes, ze kterých jsme si my „lokální poskytovatelé“ nesměli vzít ani procento.
Jen se obávám toho, že 100mio ročně, které tímto státu ušetříme stejně odtečou do nějaké špinavé stoky a ne na opravdu potřebné věci.
Martin Šigut, 9. 9. 2011 (14:08):
Telekomunikační klastr vyzval své členy k podpoře tohoto projektu a prozatím se k němu přihlásilo 16 operátorů. Kromě toho, že knihovny získají připojení k Internetu, vidím přínos i pro lokální ISP. Mohli bychom totiž prokázat, že z centra organizované projekty typu Internetu do škol (INDOŠ) a Projektu internatizace knihoven (PIK) jsou jen dojnou krávou pro operátora, který je získá, ale reálný přínos pro koncové příjemce „výhod“ z projektu jsou velmi nízké.
Miloslav Sova, 9. 9. 2011 (12:52):
Chtěl bych všem poděkovat za vaší rychlou a pozitivní reakci. Každý den přicházejí e-maily od vašich kolegů ve velmi podobném znění – nikdo v zásadě nemá problém připojit knihovnu zdarma nebo v rámci již poskytovaného připojení obecním úřadům.
Jenom za včerejší den dorazili souhlasné stanoviska od kolegů ze sítí: mirnet, HELEMIK, fast-internet, KLFree, Eurosignal, rtyně.net, Freebone, FDLnet.CZ, WaveNet, RPS.net a pár dalších.
Připravujeme databázi místních, obecních a základních knihoven a její propojení na stávající databázi WiFi. O dalším postupu vás budeme informovat.
Nas-Net.org, 7. 9. 2011 (09:54):
Dobry den, za nas … klidne pripojime knihoven tolik kolik bude potreba reklama je fajn a rozhodne lepsi pripojit knihovnu nez nejakou hospodu :)))) i kdyz to taky uz mame … a zadarmo …
Libor Sedlák, 7. 9. 2011 (09:16):
Hezký den,
rádi připojime všechny knihovny v našem dosahu zdarma. Většinu obecních úřadů již máme připojeno, takže nějaké rozšíření není problém. http://www.radynet.cz
Přeji úspěšné vyjednávání se státem, s pozdravem L.Sedlák.
Rousinovsko.net, 7. 9. 2011 (09:10):
Myslím, že mluvím za více menších ISP, že většina ISP je schopných dát knihovně net za protislužbu, například za reklamu na vstupních dveřích do knihovny. Mohlo by to být tím, že většina z nich v dané lokalitě bydlí a považovali by to za službu sami sobě nebo svým přátelům, ale hlavně protože jim bude nejspíš vadit, že stát ty peníze strká O2 za těchto podmínek.
ÚJEZD.net, 6. 9. 2011 (18:21):
Některým knihovnám již internet zdarma dodáváme. Dalším knihovnám jsme schopni internet zdarma dodávat v těchto obcích a městských částech v lokalitě Praha-východ (neověřovali jsme, jestli tam knihovny jsou):
Běchovice – Praha 9, Kyje – Praha 9, Horní Počernice – Praha 9, Dolní Počernice – Praha 9, Jahodnice – Praha 9, Hostavice – Praha 9, Sibřina, Koloděje, Květnice, Stupice, Sluštice, Dobročovice, Dubeč – Praha 10, Dolní Měcholupy – Praha 10, Hájek – Praha 10, Křenice, Nedvězí – Praha 10, Pacov, Březí, Strašín, Babice, Doubek, Zlatá, Třebohostice, Škvorec, Hradešín, Přišimasy, Skřivany, Masojedy, Doubravčice, Kostelec nad Černými Lesy, Tlustovousy, Tuklaty, Břežany II, Vykáň, Vyšehořovice, Horoušany, Horoušánky, Úvaly, Nové Jirny, Jirny, Nehvizdy, Mstětice, Zeleneč, Šestajovice, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Čelákovice, Dřevčice, Dřísy, Hlavenec, Lázně Toušeň, Nedomice, Nový Vestec, Polerady, Skorkov, Svémyslice, Zápy, Záryby, Tuřice, Mochov
František Majer, 6. 9. 2011 (14:33):
Knihoven už několik připojených máme, většinou natažením kabelu z budovy obecního úřadu.
Mapu pokrytí i vyjmenované obce máme na webu aktuální, takže prakticky všude kde je naše pokrytí můžeme nabídnout naše služby i knihovnám, viz. http://www.maxtel.cz
Těžko nyní předvídat kdy připojení bude zdarma a kdy ho bude obec platit. Ale určitě není problém dát net obci a připojku natáhnout i do knihovny v rámci jednoho paušálu obce.
Aleš Kerner, 6. 9. 2011 (10:42):
No a to tam ještě není to, že když si knihovna po aktuálním skončení projektu požádá od TO2 o vlastní DSL, tak nedostane aktuální cenu, ale po dobu 5ti let ještě tu cenu nasmlouvanou….