Začnu nejdříve ale kritikou – ČTÚ vydalo nové rozhodnutí (přesněji Všeobecné oprávnění VO-R/12/08.2005-34) již minulý týden, zřejmě všichni jej zaregistrovali až včera. Jistě hlavně proto, že toto rozhodnutí uveřejnili jen na své nástěnce a na internet se to dostalo později a ještě to zapadlo někam do hloubi webu, ačkoliv by to jako jedno z nejočekávanějších rozhodnutí posledních 2 let patřilo jistě na úvodní stránku. Další kritika patří na vyřízení žádostí, kdy jsme v zákonném termínu nedostali ani vyjádření, že připomínku přijali, ani vyjádření k připomínce, a stejně tak se dle našich informací stalo i většině dalších skupin a jednotlivců, kteří návrh rozhodnutí připomínkovali. Na druhou stranu se ale musím ČTÚ zastat v tom, že to nemají lehké, když se musí zabývat i nesmyslnými výkřiky anonymů podepsaných např. jako PUDr. Vinetů (viz vyjádření k připomínkám).
Vraťme se ale zpět k novému předpisu. Po prvním návrhu se hlavní kritika snesla na nesmyslný požadavek provozování zařízení výhradně s výrobcem schválených antén. Dokonce kvůli tomu byla interpelována i čerstvě jmenovaná ministryně informatiky D. Bérová.
Bohudík byl ale finální návrh upraven a tato část zmizela, stejně tak, jako byly opraveny další nejasnosti. Ne že by v rozhodnutí nebyly chybky, jsou ale jen kosmetického rázu a nijak nebrání reálnému nasazení, ani nekomplikují provoz současných zařízení.
Nové opatření definuje provoz jak zařízení v pásmu 2,4 GHz (tj. zejména 802.11b – Wi-Fi), tak i definuje nová pásma v pásmu 5 GHz a to zcela v souladu s normami ostatních států EU a s rozhodnutím evropské standardizační komise.
V pásmu 2,4 GHz se nemění v podstatě vůbec nic, stále je zde max. vyzářený výkon 100 mW EIRP, antény lze používat libovolné, včetně samodělků z plechovek od párků.
Zajímavé je ale pásmo 5 GHz, které se dále dělí do 3 subpásem a každé má trochu jiná regulační pravidla:
5150-5250 MHz (zkráceně 5.1 GHz): použití pouze uvnitř budov, maximální hustota vyzářeného výkonu 23 dBi tj. 200 mW EIRP (přesněji 0.25 MHz/25 MHz v každém 25 MHz úseku)
5250-5350 MHz (zkráceně 5.2 GHz): stejné jako výše, navíc ale je max. hustota výkonu definována jako (10 mW/MHz v libovolném 1 MHz úseku – trochu zmateně, protože podle formulace platí zřejmě zároveň i podmínka výše). Zařízení v tomto pásmu navíc MUSÍ být vybaveny automatickou regulací výkonu, která může snížit podle podmínek výstupní výkon zařízení na polovinu (-3 dB). Tato regulace ale nemusí být zapnuta, potom ovšem je maximální vyzářený výkon poloviční vždy, tj. 100 mW EIRP. Zařízení se také musí umět automaticky naladit na frekvenci, kde není v provozu radar fungující na stejné frekvenci
5470-5725 MHz (zkráceně 5.4 GHz): použití uvnitř i vně budov, maximální vyzářený výkon 1 W EIRP (30 dBi). I zde ale platí podmínka o vybavenosti automatickou regulací výkonu se stejnými pravidly, tj. není-li regulace zapnuta, je max. vyzářený výkon 0.5W (27 dBi) a podmínka o automatickém přelaďování.
První dvě pásma jsou tedy určena výhradně pro provoz ve vnitřních sítích, je tak tomu správně, stejně tak jsou tyto pásma definována téměř po celém světě. Typickým využitím tak budou produkty dle standardu 802.11a, které byly až doteď v ČR nelegální.
Pro nás bude ale nejzajímavější pásmo třetí, které je určené pro venkovní sítě a má 10× vyšší maximální povolenou hustotu vyzářeného výkonu, než pásmo 2,4 GHz a dokonce 100× vyšší, než pásmo 5725-5850 MHz, které bylo až doposavad jedinou možností, jak se vyhnout velmi zarušenému 2,4 GHz pásmu.
Co z toho vyplývá je nasnadě – budou moci legálně vznikat nové body a sítě, jež budou provozovány v pásmu od 5.4 GHz. Nelze ale očekávat 10× větší dosahy – dle fyzikálních pravidel se zvyšuje ztráta signálu ve volném prostoru se čtvercem frekvence, podle mých propočtů by ale na srovnatelné technologii při srovnatelné rychlosti mělo být možné legálně dosáhnout přibližně 2.5 násobných vzdáleností – tj. na nejnižší – 6 Mb/s modulační rychlosti lze teoreticky dosáhnout až 15 km při PtP spojení, respektive přibližně 4.5 km při PtMP spojení. Jsou to samozřejmě teoretické hodnoty pro maximálně vyladěný spoj používající kvalitní produkty a v nepříliš zarušeném prostředí (i když stále se slušnou rezervou).
Další velmi podstatnou výhodou je to, že je v tomto pásmu 11 kanálů, které se ale na rozdíl od 2,4 GHz nijak nepřekrývají, tj. na jenom místě může být až 11 navzájem se nerušících sítí, pakliže započtete dvě různě možné lineární polarizace antén, pak dokonce 22 téměř se nerušících sítí. Při rozumném nasazení by tak nemusel nastat větší problém ani na nejkritičtějších místech, jako je centrum Prahy.
No a konečně další výhodou (i když se vám to tak zdát nemusí) je odlišná regulace vnitřních a vnějších sítí. Nemůže tedy v podstatě vzniknout produkt fungující v obou pásmech (resp. může, ale neměl by moc obchodní smysl) a většina objemů se bude dělat v produktech pro nižší – vnitřní – pásma. Produkty pro pásmo 5,4 GHz tak budou vždy dělány speciálně pro venkovní sítě, nebudou používat protokol 802.11a (pozor, zatím neexistuje společný standard, tj. produkty pro toto pásmo nejsou vzájemně kompatibilní) a budou ve venkovním prostředí lépe fungovat a budou umožňovat více nastavení, jež se ve venkovních sítí využívají. Nebudou zde tedy problémy typu „skrytého uzlu“ v 802.11 (většinou používají produkty protokol podobný token-ringu, tj. běhá „pešek“, který dává slovo), a bude možné reálně definovat rychlosti pro klienta.
S touto výhodou ovšem souvisí jedna vlastnost, kterou budou někteří vnímat jako nevýhodu, já spíše jako výhodu – produkty pro toto pásmo jsou a budou výrazně (několikanásobně) dražší než produkty pro nižší pásmo – hlavním důvodem jsou právě nižší série. V současnosti existují na trhu v podstatě 4 výrobci – Proxim (Tsunami MP.11a – levné řešení s IMHO nejlepším poměrem cena výkon pro běžné sítě), Trango (TrangoFOX), Motorola (Canopy), Alvarion (Breezenet B5). Nejlevnější přístupový bod se pohybuje okolo 30 tisíc, klientská strana okolo 8 tisíc. Nejdražší jsou pak i 7násobně dražší, ty jsou ale směrovány spíše do segmentu řešení s zaručenou dostupností a kvalitou pro poskytování i garantovaných hlasových služeb (ovšem proti tomu jde zase volná licence, která umožňuje jiným vás relativně snadno rušit).
I proto valná většina sítí i nadále zůstane na pásmu 2,4 GHz, které je sice zarušené, zato 5-10 levnější. 5,4 GHz tak zůstane doménou firemních řešení a propojovacích spojů mezi body poskytovatele a bude vždy volnější než pásmo 2,4 GHz. Díky tomu ale lze levněji budovat složitější síťové struktury na větší vzdálenosti a s vyšší kvalitou, které tak mohou dále zlevnit a zkvalitnit i běžné WiFi sítě pro koncové zákazníky v pásmu 2,4 GHz.
Diskuze k článku
kuba, 9. 4. 2006 (16:21):
Od toho je konkurence, ne? kdyz se ti nelibi 96 kbps za 500 nebo kolik, tak jdi k nekomu jinymu :).
danda, 14. 2. 2006 (16:25):
danda 14.02.06 16:24
Co se povyšujete? Co to tady plácáte o nadřazenosti? Tady se mluví o internetovém připojení a ne o nějaké luxusní restauraci, kde se dá taková cenová politika s klidem pochopit. Vysvetlete mi, proc napr. firma PROWAG.COM nabizi wi-fi pripojeni 96 kB za 536,- Kč? Takovych vydriduchu je tady v tom zasranym state plnym komousu vic… NETWAY.CZ, CZFREE.NET atd atd….
danda, 14. 2. 2006 (16:24):
Co se povyšujete? Co to tady plácáte o nadřazenosti? Tady se mluví o internetovém připojení a ne o nějaké luxusní restauraci, kde se dá taková cenová politika s klidem pochopit. Vysvetlete mi, proc napr. firma PROWAG.COM nabizi wi-fi pripojeni 96 kB za 536,- Kč? Takovych vydriduchu je tady v tom zasranym state plnym komousu vic… NETWAY.CZ, CZFREE.NET atd atd….
Cgn, 13. 1. 2006 (11:32):
Píšete, že jste udělal přípojku pro pracháče na 5,8Ghz. Ti asi museli mít radost, že je jejich použitá frekvence nelegální. Pokud jste použil například Trango, které se v provozu nedá přeladit na 5,725Ghz a nižší.
Trango je zmiňováno i v tomto článku. Jenže se nevleze do VO-R/12/08.2005-34. Frekvenčně je v pásmu ISM. (ISM zařízení nebo aplikace je zařízení určené k výrobě nebo využití vysokofrekvenční energie pro průmyslové, vědecké a lékařské účely, v domácnostech nebo obdobné účely, vylučující aplikace pro telekomunikační účely (tj. přenos informací).)
A byť výrobce píše, že lze AP Tranga přeladit na nižší frekvenci, nepíše, že nelze přeladit SU (klientské jednotky).
Podtrženo a sečteno, Trango je dle ČTÚ na našem území nelegální. Všichni, kdo ho v současnosti používají, porušují zákon.
Budu rád, když mě přesvědčíte o opaku a prokážete tak technikovi ČTÚ, že lže.
Franta, 20. 9. 2005 (15:36):
5,4 Urcite podporuji vsechny, treba Klfree.net na nich uz uspesne testuje nekolik AP na teto technologii.
Petr Štulík, 15. 9. 2005 (09:38):
Dobry den. Chtel bych se zeptat, jestli ma frekvence (2,4 – 5x) nejaky relativni dopad na tzn. ping (odezva u serveru) ktery se nejcasteji pouziva predevsim u elektronickych sportu – progamingu. Mohl byste mi pane Kapler poslat na muj mail nejake info o teto zalezitosti? popr. ostatni at napisou do komentaru sve zkusenosti, rady atd.
Dekuji vsem!
S pozdravem Petr Štulík
martix, 14. 9. 2005 (12:27):
naprosto souhlasím .. právě díky nízké ceně se do komunikací vnáší chaos ..
Rul, 2. 9. 2005 (12:26):
Ty pásma podporují všechny, dle dokumentace
Tomáš Kapler, 1. 9. 2005 (15:35):
Tyhle produkty neznám, ale předpokládám, že minimálně první a třetí nepodporují pásmo 5,4-5,7. U toho druhého nevím, nikde jinde jsem se to nedočetl, nevím jestli splňuje tuto schválenou českou normu.
wolker, 26. 8. 2005 (23:42):
A co treba tohle?
>http://www.i4shop.net/cz/iObchod/Catalog.asp?ca=1620&it=9242
nebo
http://www.i4shop.net/cz/iObchod/Catalog.asp?ca=1620&it=9240
nebo
http://www.i4shop.net/cz/iObchod/Catalog.asp?ca=1620&it=9259
Je pravda, ze je to o neco malo drazsi nez zarizeni pracujici v pasmu 2,4 GHz, ale rozdil neni velky.
Tomáš Kapler, 25. 8. 2005 (22:09):
mohu nějaký konkrétní příklad zařízení pracující v pásmu 5,4-5,7, které je za cenu srovnatelnou s 2,4 GHz? Napište mi je, moc se na to těším.
Obrázek je odstraněn.
root, 23. 8. 2005 (15:34):
Jste vedle – ceny levnejsich 5G prvku jsou srovnatelne s kvalitnejsimi 2,4G. Cena tedy masovemu rozsireni nebrani.
Mimochodem, jak to vypada se slibenym stazenim nelegalne pouzite fotografie v perexu tohoto clanku ? Zda se ze ASAP ve vasem podani znamena spis jen "az se mi bude chtit" …..
krakonoš, 22. 8. 2005 (09:35):
V některých zemích ( Jižní Korea a částečně Kanada) už přišli na to, že je naopak neúnosné a zbytečně drahé zakopávat do země další dráty, jejichž možnosti jsou tím omezenější, čím více dat přes ně chcete za jednotku času přenést. Čtyřdrátová linka s dálkově napájenými opakovači po 800 m s dosahem max. 3-5 km opravdu není to pravé ořechové. Sice to funguje, ale je to drahé na montáž, provoz i údržbu a pokud se toho do jednoho kabelu potřebuje nacpat víc, začne se to vzájemně rušit, stejně jako špatně udělaný bezdrát.To, že Telecom není ochoten svoje dráty pronajímat za přijatelných podmínek logicky působí na další rozvoj bezdrátových sítí a Telecom na to co nevidět těžce doplatí.
POWERuser.CZ, 19. 8. 2005 (16:53):
Ceny zařízení pro pásmo 5,4 jsou srovnatelné se zařízeními 2,4 to je fakt. Otázka je jejich kvalita. Podle mě ve vztahu cena/výkon je jejich kvalita dostačující pro většinu Wi-Fi ISP a i proto jsou už delší dobu nasazovány(ikdyž doteď spíše v pásmech 5,7-5,8, ale přeladit na 5,4 není problém) s očekáváním, že vyjde toto nové oprávnění.
Časem dojde i v pásmu 5,4 k nasycení, avšak pokud ho NIKDO NEBUDE POUŽÍVAT k aplikacím PtMP nebude to tak hrozné jako v pásmu 2,4.
Tomáš Kapler, 19. 8. 2005 (12:27):
ahoj azzie, pro tvou informaci – bezdráty jsem dělal (technická podpora, obchod, distribuce, instalace) ještě v době, kdy se instalace daly spočítat na prstech jedné ruky. A co se týče pětky pro residenty – ukažte mi jednu nějakou takovou reálnou nabídku – určitě se s tím někdo někde na webu chlubí, jestli tomu tak je. Ne že by neexistovaly – sám jsem to pro jednu residenční oblast dělal (v pásmu 5,8), ovšem to je městečko bohatých a nemají problém si připlatit za kvalitní internet, takže platí tisícovku.
Jestliže ale nejlevnější pětkové zařízení stojí 10 tisíc včetně dph, tak když byste chtěl jen tuhle částku (a to nepočítám další náklady – přístupový bod atd.) rozpustit do roku, tak to máte nějakých 8 stovek. Prostě zatím to není rezidenční služba. Samozřejmě ale lze (a je to i dobré) takto připojit celý panelák. Potom to ale není klasická bezdrátová residenční služba.
mojejmeno, 19. 8. 2005 (11:36):
Ale to narizeni se snad netyka anten, ale aktivnich prvku prenosove soustavy. Antena je pasivni prvek, nepodleha schvalovani.
Azzie, 19. 8. 2005 (09:35):
To sem se nasmal. Autor evidentne vychazi z udaju diskuznich for misto platne legislativy a o relne situaci toho taky asi moc nevi.
Jen tak pro urovnani: plechovky nejsou a nikdy nebyly legalne pouzitelne, stejnetak jako jakakoli bastlena antena. (nařízení vlády č. 426/2000 Sb.) Dale pak zaver ze 5GHz bude pouze pro firemni reseni svedci o tom ze autor nema o realne situaci ani tucha a jeho masovemu nasazeni brani cena. (Zkuste se projet treba okolo Sitelu, Nusle nebo Centrum…)
jpg, 19. 8. 2005 (08:05):
ty jsi nejakej chytrej, vetsina ISP by si rada "koupila" licencovane pasmo. Ale bohuzel zadne uz tu neni, jedina rozumna varianta je 3,5 GHZ, ale to uz je vetsinou rozebrano.
P.N., 18. 8. 2005 (21:56):
Pardóón. Rychločtení… 🙂
MarK, 18. 8. 2005 (20:00):
Podivejte se na tabulku obsazeni pasma 3.5GHz na strankach CTU a uvidite …
Patrik, 18. 8. 2005 (17:25):
Nemyslim si osobne ze WIFI ma moc velkou budoucnost.
Tomáš Kapler, 18. 8. 2005 (12:09):
že vy jste to nečetl do konce? 😉
poslední odstavec:
I proto valná většina sítí i nadále zůstane na pásmu 2,4 GHz, které je sice zarušené, zato 5-10 levnější. 5,4 GHz tak zůstane doménou firemních řešení a propojovacích spojů mezi body poskytovatele a bude vždy volnější než pásmo 2,4 GHz. Díky tomu ale lze levněji budovat složitější síťové struktury na větší vzdálenosti a s vyšší kvalitou, které tak mohou dále zlevnit a zkvalitnit i běžné WiFi sítě pro koncové zákazníky v pásmu 2,4 GHz.
Ad, 18. 8. 2005 (08:59):
to je ale pekna vlbost ! to bych chtel videt kde je licencovane pasmo tak plne ze nekomu ctu odmitne pridelit frekvenci !
P.N., 17. 8. 2005 (20:52):
Možná malé doplnění autora, že by veřejnost měla očekávat vzestup konkurence a pokles cen HW pro tato zpřístupněná pásma, poněvadž nová generální licence nakopne trh a za půl roku není nereálný i 10 – 15 % pokles cen pro spotřebitele.
john, 17. 8. 2005 (13:09):
pokud jsou lidi schopni domluvy, tak nezarusis nic…
i 2.4 nam jede OK a nejsme jedini ucastnici tohoto pasma….
5 ma obrovskou vyhodu pevneho / neprekryvajiciho se / kanalu, tj. na paterni site s vyssim dosahem jako delane…
Tomáš Kapler, 17. 8. 2005 (11:57):
nechtěl jsem to rozpitvávat, protože by to pro většinu lidí bylo zatěžující, takže asi takhle:
norma 802.11h (ani nevím, jestli už byla schválena), je vlastně jen rozšířením .11a o schopnosti automatického přelaďování frekvence a snižování vyzářeného výkonu, právě pro potřeby evropských norem. Všichni výrobci co znám, ale tyto funkce zaimplementovali dávno do svých .11a produktů, nečekali až bude .11h schválen. Tudíž je to tak, že je to schváleno m.j. pro produkty dle 802.11a, které umí to, co přináší 802.11h (tedy pro všechny co znám). Na krabicích se se zkratkou .11h nesetkáme, takže bych vlastně jen čtenáře mátl.
Meli, 17. 8. 2005 (09:29):
Ktera norma se "vejde" do definice v novem VO od CTU ?
Je to 802.11a i 802.11h ci jenom 802.11h ???
MarK, 16. 8. 2005 (16:29):
ISP by radi presli do licencovaneho pasma, ale na mnoha mistech uz je rozebrano. Volne pasmo je jedinou moznosti.
BTW, Trango (multipointy) nepracuji v 5.4GHz.
Alf, 16. 8. 2005 (13:50):
Cena se postupne srovna s 2,4 GHz az se to zacne masove pouzivat. Nektere zarizeni s Atheros cipsetem jsou dostupne jiz dnes.
Klacek, 16. 8. 2005 (13:25):
atherosi karta vysila v pasmech 5ghz v pohode a cena do 4k i s antenou … (nemyslim plechovku, ale nejaky sitko ci parabolu), coz je srovnatelny s 2.4
Tomáš Kapler, 16. 8. 2005 (11:25):
to je právě ten vtip výhody vyšší ceny – ti lidé si to nebudou kupovat, je to prostě dražší.
Digi, 16. 8. 2005 (11:17):
Rušit může na 2,4 kdo chce ale musí dodržet maximální povolený vyzářený výkon.
Myslíš že na 5Ghz se tohle nestane? Díky popularite Wifek dojde k postupnýmu naplnění/zarušení pásma 5Ghz podstatně rychlejc než u 2,4Ghz.
Ty ISP by měli přejít do licencovanýho pásma a neremcat(neni to zas až takovej byrokratickej kolos, může si dovolit i menší ISP). Pásmo není jejich ale je přírodním bohatstvím státu!
Fang, 16. 8. 2005 (09:45):
No doufam ze ty ceny moc nepolevjej, spousta ISP nema zajem na tom aby si nejakej pubertak koupil z kapesneho ap a zacal tim rusit. (coz se normalne deje v 2,4G)
john, 16. 8. 2005 (09:22):
huraaa, konecne zacali na "vrsku" myslet 🙂
ted jeste WiMax a mame vystarano 🙂