Dnes a zítra můžete v Praze potkat Vinta Cerfa, který stál u budování základů Internetu, což mu vyneslo přízvisko „Otec Internetu“.
Cerf, který se narodil v roce 1943, vyrůstal v Los Angeles, přičemž měl odmalička velký talent pro matematiku. Po studiu matematiky na Stanfordské univerzitě začal pracovat pro IBM, zanedlouho se však rozhodl pro další studium počítačových věd na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, kde později získal doktorát.
Během studií na Kalifornské univerzitě se dostal k projektu ARPANET, jehož cílem bylo vytvořit první počítačovou síť postavenou na principu zasílání paketů.
V roce 1972 se stal profesorem na Stanfordské univerzitě. Spolu s Bobem Kahnem řešil problém, jak propojit více paketových sítí. V roce 1976 nastoupil do vládní agentury DARPA, kde mezi jeho hlavní úkoly patřil vývoj protokolů TCP/IP, na kterých je založený dnešní Internet.
Po vystřídání několika dalších zaměstnání se v roce 2005 stal zaměstnancem Google ve funkci hlavního internetového evangelisty.
Cerfův první den v Google
V současné době věnuje velké úsilí podpoře „síťové neutrality“, která zjednodušeně znamená, že poskytovatelé připojení nesmí diskriminovat uživatele tohoto připojení tím, že někomu neumožní přistupovat k určitým zdrojům, či že mu tento přístup znesnadní.
V praxi by to vypadalo například tak, že pokud budete používat službu nebo obsah, jehož provozovatel poskytovateli připojení platí, budete mít rychlejší přístup než ten, kdo používá službu provozovatele, který na připojení nepřispívá ničím. Je zřejmé, že v pozici zaměstnance Google si tak trochu přihřívá vlastní polívčičku. V případě, že by síťová neutralita skončila, musel by se Google o své zisky dělit s poskytovateli připojení.
Na závěr bychom rádi upozornili na to, že ve čvrtek 5.4. od 14.30 bude mít Vint Cerf na ČVUT přednášku na téma budoucnosti Internetu, Internetu na Marsu a demokratizaci této sítě. Přednáška bude živě vysílána na Internetu. Podrobnosti se dozvíte na adrese http://cerf.cvut.cz/index.htm.
Diskuze k článku