Po dlouhé odmlce je tu další dávka již nepravidelných informací ze světa internetu.
Tentokrát se zaměřím na události, které by asi neměli uniknout vaší pozornosti.
Je omezování televizního vysílání přes internet na Slovensku krokem zpátky?
Tato otázka je zbytečná, protože Ministerstvo kultúry SR jen přizpůsobuje své mediální zákony směrnici EU o audiovizuálních mediálních službách, která je platná pro členské státy unie.
Podle připravovaného zákona MK SR musí každý, kdo vysílá televizní program nebo vystaví video na internetu, označit dílo svým logem nebo „smajlíkem“ s věkem. Pokud tak vysílatel neučiní, hrozí mu pokuta v rozsahu 99 až 66.387 €
Směrnice a z ní vycházející novela slovenského zákona sleduje především ochranu mladistvých před pornografií a nastavení rovných podmínek pro televize a internetové vysílání.
V Česku podobnou novelu vláda zastavila s tím, že pokud se subjekt, který chce podobné vysílání provozovat, zaregistruje v nečlenské zemi EU, bude jeho vysílání stejně veřejně dostupné.
Internet, Facebook a politika
Takto by se do tří slov dal shrnout zájem některých politických stran o moderní komunikační média.
Jistě Vám neuniklo v průběhu kampaně na letošní volby do EP, že řada politických stran využila i nového fenoménu tzv. sociálních sítí. Asi nejznámější je dnes i díky novinám a televizi Facebook (FB).
Přes FB se „organizovalo“ házení vajec na Paroubka, jeho prostřednictvím oslovuje voliče ODS nebo Strana zelených.
Co je ovšem zajímavé, že ani odborníci se nedokáží shodnout na tom, jak velký vliv to má a může mít do budoucna.
Podle některých se v tom skrývá jisté nebezpečí, podle jiných zase internet představuje potenciál řádově několika milionů voličů, kteří nečtou noviny.
Jak jste na tom Vy? Vyjádřete se prosím v diskuzi.
Nejrychlejší internetová síť v Česku
Jak informovala tisková zpráva sdružení CESNET a potom další média, byl v Česku již otestován zatím nejrychlejší přenos po internetu s rychlostí 40 Gb/s.
Takto rychlá síť má být od příštího roku k dispozici akademické obci.
Bankomaty jsou ohroženy hackery
Tak jsem zase jednou rád, že primárně používám jako operační systém svého notebooku linux. Proč?
Podle zprávy zveřejněné zahraničním serverem Wired.com je řada bankomatů ve východní Evropě postižena malwarem, který je schopen identifikovat a ukládat údaje o proběhlé transakci, tedy i PIN kód. Pak už není prý složité prostřednictvím zvláštní čtečky vložené do bankomatu tyto údaje zjistit a zneužít.
Týká se to především ATM, které fungují na operačním systému Windows XP.
Jestli se, tak jako já, ptáte, kde se tam ten škodlivý software vzal, tak vězte, že malware se do ATM mohl dostat buď prostřednictvím zaměstnanců bank nebo servisních techniků, kteří o bankomaty pečují.
Pro úplnost dodávám, že v České republice nebyl zatím takový případ zaznamenán. Tady se podvodníci pokoušeli získat údaje k platebním kartám pomocí tzv. skimmovacího zařízení.
Snížit náklady na volání o více než polovinu umožňuje VoIP
Toto není „PíáR“ informace nějakého poskytovatele, ale fakt.
Prostřednictvím VoIP (stručně řečeno telefonování prostřednictvím internetu) je možné podle propočtů ušetřit až 60% nákladů na volání. Platí však pravidlo, že čím více telefonujete, tím více ušetříte.
Pokud již platíte za připojení k internetu a máte ho dostatečně rychlý (od 128 kb/s) a kvalitní, tak proč jej nevyužít. Řešení vhodné nejen pro firmy, ale i jednotlivce.
Podívejte se například na tento článek, nebo si můžete najít starší článek věnovaný problematice na našem serveru.
Kalifornie chce ušetřit na učebnicích prostřednictvím internetu
Guvernér státu Kalifornie, Arnold Schwarzenegger chce ušetřit v první fázi až 400 milionů dolarů na učebnicích pro střední školy.
Celý projekt zastřešuje tzv. „California Digital Textbook Initiative“, kterou obhajoval guvernér na nedávné tiskové konferenci.
Podle reakcí se zdá, že tato iniciativa má naději na úspěch. A to nejen proto, že chce převést všechny učební materiály do digitální podoby a zajistit tak jejich snadnou aktualizaci. Dále se uvádí jako přednost větší interaktivita, ekologická hlediska, apod.
Odpůrci se naopak obávají přístupnosti tohoto řešení pro všechny studenty – čtečky e-knih, dostupný internet, atd.
Pro zajímavost: Kalifornie má podle údajů z roku 2005 cca třikrát více obyvatel než ČR.
Kolik by se dalo ušetřit tímto způsobem u nás?
Diskuze k článku
jana, 16. 6. 2009 (10:21):
JE MI LÍTO JANO, ALE VÁŠ PŘÍSPĚVEK MUSEL BÝT SMAZÁN, neboť nesouvisel s tématem článku.