Společnost GiTy,a.s. spouští do komerčního provozu v pořadí již třetí, technologicky progresivní a moderní satelitní systém, který přináší zákazníkům obousměrný satelitní internet od českého poskytovatele. Cílem GiTy je nabídnout alternativu vysokorychlostního připojení i do lokalit, kde to doposud nebylo možné.
Nový satelitní systém, označovaný komerčním názvem GiTySAT , je provozován z území České republiky a poskytuje koncovým zákazníkům širokou škálu služeb. Tou nejzajímavější je bezesporu obousměrný satelitní internet o kapacitě až 2.048/512. Satelitní internet od GiTy je dostupný po celém území České a Slovenské republiky a při dvouletém kontraktu je instalace a zřízení služby jednorázově za 4,5 tis. Kč. V případě, že má zákazník dostatečné odborné znalosti, může si službu nainstalovat sám. V takovém případě je aktivační poplatek jednorázově 990,- Kč. Výhodou v obou případech je, že zákazník si satelitní terminál a HW nekupuje, ale je mu pronájímán v rámci měsíčního poplatku.
Provozovatel garantuje vysokou stabilitu satelitního spojení na úrovni 99,5 % v rámci jednoho měsíce, což službu řadí mezi vysoce kvalitní a stabilní řešení. Tuto garanci GiTy nabízí díky vhodně zvolené družici, která míří na Střední a Východní Evropu. Pro základní služby je tak možné použít satelitní parabolu o velikosti 0.89 m v průměru, pro vysokorychlostní internet pak 0.98 m nebo větší.
Jako koncový terminál společnost využívá satelitní router s jedním nebo dvěma ethernetovými porty, na kterých je aktivován DHCP server. Připojení PC a dalších zařízení je tak snadné a automatické. Standartně jsou nabízeny neveřejné IP adresy, za příplatek je možné získat překlad na adresu veřejnou. Zpětná odezva satelitního systémy GiTySAT je cca 600 – 700 ms. VoIP telefonie, Skype nebo videostreaming fungují bez problémů, stejně jako videokonference nebo vzdálené monitorování prostřednictvím kamer. Výhodou používaných satelitních terminálů je integrovaný akcelerátor webového provozu, díky čemuž je surfování na www stránkách rychlejší a pohodlnější.
Pro poskytování svých služeb GiTy využívá satelitní systém americké společnosti Hughes Network Systems, se kterou úspěšně spolupracuje již přes deset let. Nový satelitní „hub,“ který je fyzicky umístěn v Brně, využívá ke komunikaci rozhraní DVB-S2, které bylo poprvé představeno v roce 2006 a v dnešní době je již využívá přes 300 tis. terminálů po celém světě.
Celá satelitní síť GiTy je proaktivně dohledována a zákazníkům je k dispozici 24 hodin denně dohledové a servisní centrum. Nejen díky tomu je tak systém používán např. Ředitelstvím silnic a dálnic pro online monitorování dopravy na českých dálnicích, ale i mnohými dalšími zákazníky, kteří ocení profesionální služby a podporu od českého poskytovatele.
Dalšími zákazníky satelitního systému GiTySAT jsou mnohé horské hotely, které doposud neměly přístup k vysokorychlostnímu internetu nebo stavební společnosti, které jej využívají k monitorování staveb nebo provozu videokonferenčních hovorů ze zahraničí. Služby GiTySAT využívají i mnohé obce, které jej dále šíří koncovým zákazníkům prostřednictvím wifi hotspotů. Telekomunikační operátoři a lokální poskytovatelé pak mohou využít velkoobchodní nabídku a stát se partnerem pro poskytování satelitních služeb v jednotlivých regionech.
Cenové podmínky služby GiTySAT
Rychlost ….. Cena bez DPH
256/64, 1:40 (80/20 MB/den) 2.497,- Kč
512/128, 1:40 (160/40 MB/den) 3.184,- Kč
1024/128, 1:40 (320/40 MB/den) 4.104,- Kč
Datové limity jsou denní a při jejím překročení může být služba zpomalena.
Bližší informace o satelitním systému GiTySAT získáte na www.gitysat.cz nebo u Ing. Vojtěcha Durny (vdurna@gity.cz , + 420 604 223 148).
Diskuze k článku
karasek, 24. 1. 2010 (10:51):
toto řešení je výjimečné svou cenou a parametry. nejdražší, téměř nejpomalejší, největší koeficient sdílení. prostě internet snese každou lež
masra, 15. 10. 2009 (11:58):
jo preklep ve sleve obycejne v prumeru znepristupni itrnet tak na hodinu…. takze jsem vam to asi shodil…
je to blbost:-D, chudaci tu nabizi sluzbu ktera muze byt v nekterych pripadech jedinym "rychlym a spolehlivym" resenim… ne kazdej si muze dovolit natahnout na snezku optiku:-D, pres satelit je to neco jineho a socani co tu pisi bludy o VoIP strasne potreby hrat hry pres satelit a podobne blnosti at se radsi koukaji na americke filmy tam to jde:) u nas ne:-D
Roman, 25. 2. 2009 (18:26):
Asi nás opravdu není desítky tisíc, ale pro mne je ta služba aktuální. Bydlíme sice kousek od velkého města (HK),ale za terénní vlnou, takže bez optického spojení. Vzhledem k tomu, že Telecom/O2 nám pevnou linku sice již 3x slíbil, ale po několikaměsíčním tahání za nos vždy zase zamítnul a mobilní připojení má kvalitu pod psa, jsem já a mých 5 sousedů bez funkčního připojení. Jinými slovy platíme stovky Kč za mobilní připojení na downloadu reálně pod 10kb.
Satelit, 18. 1. 2009 (18:03):
http://www.intv.cz/?section=page&super=1&i d=168
640 Kc / mesicne
Satelit, 18. 1. 2009 (18:01):
http://www.intv.cz/?section=page&super=1&i d=172
Simon, 8. 1. 2009 (21:56):
Tohle není pro normální lidi. To si může dovolit jen bohatý podnikatel nebo firma.
pin, 14. 12. 2008 (21:24):
a kdo tady píše o stabilitě ??? latence je trvalá,rovnoměrná a tím pádem je to bezproblému. Jediné,k čemu dojde je to,že hovor z místa A do místa B poletí o 600ms déle (viz. např. videovstupy ČT z USA,kde komentátor ještě chvíli čeká,než mu otázka ze studia doletí do ucha) Na VoIP to prostě nepoznáte. Nicméně technologie je to v dnešní době mrtvá a i kdyby u těch silnic a dálnic trochu přemýšleli a netopili penězma,mohli mít podél dálnic optiky do aleluja.
žlůva, 25. 11. 2008 (14:38):
I kdyby to fungovalo jak pan Otoupalík uvádí tak k čemu to je? Tenhle systém a za tuto cenu měl přijít tak před 8-mi roky. To by možná bylo zajímavé řešení. Ale dnes? Vypadá to že chlapci z GiTy bádali a bádali, ale při tom bádání přestali léta vnímat kde dnes internet, jeho ceny a parametry jsou. A když zjistili že je to služba mimo tak budou hlásat že jsou jediný největší a nej a nej operátor v ČR. Takže pokud neklofnou zase nějakou státní zakázku na knihovny, cedule na dálnici a další tak využití nic moc.
David Otoupalík, 24. 11. 2008 (17:43):
Dobrý den p. Karásku, díky za Vaše kritické komentáře k naší službě, které zvládáte publikovat na všech serverech, kde se byť jen zmíní o našem novém systému GiTySAT. Nedá mi to a musím zareagovat.
1) Ano, naše TDMA systémy podporují VoIP a lze jej běžně používat. Tvrdíte-li opak, nejspíše jste náš nový satelitní systém GiTySAT doposud nevyzkoušel v reálu a máte zkušenosti s některou ze starších satelitních platforem GiTy, kde VoIP byl problém. Rád každého přesvědčím, když mi zašle do emailu telefonní číslo – zavolám mu a poté může zde prezentovat, zda to fungovalo nebo ne.
2) Malá roční dostupnost – udáváme měsíční dostupnost služby 99,5 %, což představuje maximální výpadek cca 3,5 hodiny za měsíc. V současné době žádný jiný satelitní operátor v ČR nenabízí za stejných nebo podobných finančních podmínek podobné garance funkčnosti služby. Uvádí-li např. INTV u služby TooWay internet "roční dosažitelnosti spoje a to minimálně 99,9%", pak nejspíše uvádí dostupnost spoje přes družici. Ne funkčnost služby – tedy internetu, nebo datové konektivity z bodu A do bodu B. Srovnáváme tedy nesrovnatelné.
3) Velké antény – naše služby lze využívat již od velikosti antén 0,74 m v průměru, obvykle pak 0,89 cm nebo větší. Žádný ze zákazníků nezrušil objednávku nebo službu kvůli tomu, že by mu nevyhovovala velikost antény.
4) Žádné reference – stačí se projet po republice a najdete stovky antén s logy GiTy. Jsem přesvědčen, že jsme stále největší satelitní operátor působící na území ČR s obousměrnou datovou konektivitou. Reference: mnohé Čerpací stanice, stovky knihoven a desítky škol, nejrůznější horské hotely, stovky individuálních instalací.
5)Satelitní spojení skutečně není pro hraní her nebo download videa – absolutní souhlas. Toto na našich stránkách veřejně prezentujeme a zákazník tuto informaci od nás vždy získá.
Děkuji za Vaše komentáře, p. Karásku, ale skutečně bych byl rád, kdybyste napřed naši službu GiTySAT vyzkoušel a pak ji případně dále negativně komentoval. Máte-li o tento test zájem, napište mi a určitě se domluvíme. Nemáme důvod zákazníky mystifikovat nebo klamat, naopak se snažíme informace uvádět korektní a ověřené. Hezký den.
Pavel Riha, 23. 11. 2008 (09:20):
no kdyz nemate linku ADSL a neni WiFi a chcete dobry download pak jedine TooWay satelit. Chodi to 2Mbit/s down a asi 200-300 kbit/s up. Antenu jako pro prijem TV. Bezi to na satelitu HotBird, je tam i 500 nekodovanych programu. Je to mnohem levnějsi nez GiTy a provozuje to Eutelsat v cele zapadni Evrope. poskytovatele jsou na strankach tooway.com
Karásek, 22. 11. 2008 (14:21):
doporučení pro VoIP je latence do 300 msec jedním směrem. Lze to tedy dobře provozovat i přes satelit, ale na spojích s garantovaným pásmem a QoS. Pak pakety přicházejí s konstantním zpožděním. Systémy TDMA na sdíleném pásmu bez garance vhodné nejsou, protože zpoždění je proměnlivé a navíc je proměnlivá vzdálenost paketů – pak je to špatné, jitter to nepobere a i když paket přijde, nelze ho použít. No a ceně systému GiTy pro domácí použití je asi zbytečné diskutovat. Navíc jde o službu s poměrně malou nízkou roční dostupností, velkými anténami, žádné reference, měření rychlostí na veřejných serverech…Na těch benzínkách to často vůbec neběží a je tam služba pro přístup k interentu nepoužitelná, o VoIP nemluvě. No a obecně satelitní spojení skutečně není pro hraní her nebo download videa. První kvůli fyzikálním zákonům, druhé z cenových důvodů.
Štěpán Křííž, 16. 11. 2008 (00:04):
Nedokáže-li někdo napsat správně „střední a východní Evropa“, pochybuji, že dokáže provozovat internetové připojení.
David Otoupalík, 11. 11. 2008 (14:04):
Dobrý den. Na online hry samozřejmě satelitní internet určený není. Hraní stříleček a podobných čistě realtime her není možné. Ovšem, online hry které nepotřebují čistou online komunikaci (např. karetní hry, realtime webové hry, atp.) se hrát samozřejmě dají.
Sqidy01, 11. 11. 2008 (11:58):
aco takhle online hry? v dnešní době se už jinak ani nehraje a latence 300 už je nehratelná natož 700 a více. než bych stihl třeba vystřelit na nepřítele tak jsem dvakrát mrtvej. 🙂
David Otoupalík, 9. 11. 2008 (20:55):
Dobrý den. Kontaktujte mě na emailu, zašlete na Vás telefonní číslo a já Vám zavolám přes VoIP. Uvidíte, že nebude výrazný rozdíl přes volání přes náš satelitní systém a např. WiFinu nebo DSLko.
David Otoupalík, 9. 11. 2008 (20:54):
Dobrý den, dovoluji si zareagovat. Přes náš satelitní systém lze skutečně VoIP provozovat. Používáme různé akcelerační systémy k tomu, aby jsme obvykle používané služby zrychlili (např. VoIP, http protokoly a nebo Vzdálenou plochu). Kdyby měl někdo zájem o další informace, může mě kontaktovat na uvedeném emaailu.
Btw – Satelitní komunikace se často používá pro spojování GSM buněk v nedostupných končinách a na hovoru to obvykle nepoznáte.
Lwq, 9. 11. 2008 (18:17):
I pouze s kapku "zdraveho selskeho rozumu" musi premyslejici clovek prijit na to, ze latence 600-700ms se na VoIP absolutne nehodi. Mam experimentalne vyzkouseno, ze VoIP jde jeste rozume pouzivat pokud je stabilni latence 150ms, ale uz to neni vubec luxusni orzhovor a chce to trpelivost. Zkouseno klasicke VoIP i Skype …
A nikdo mi nenamluvi, ze 4x vyssi ci jeste vetsi latence umoznuje provozovat VoIP. Na web, e-mail, icq, vzdaleny dohled ano, ale "realtime" sluzby ani napad.
A k cenam – toto je reseni pro komercni "profi" scenu a ne pro radoveho uzivatele co za kilo by nejradsi optikou gigabit …
Naprosta vetsina cerpacich stanic je pripojena k siti (nemusi jit o Internet) pres satelit a dosti casto prave pres GiTy …
martin, 9. 11. 2008 (09:48):
heh vcera sem mel u cest kamaradovi nainstalovat GPRS modem ve tvaru flashdisku od Vodafone na notas a chteli sme zkusit program freecall a nejelo to jenom diky to mu netu prisel jsme dom a v pohode vsechno jde takze tomu co se pise ve clanku taktéž neverím ze VoIP jde bez problému.
BoBo, 7. 11. 2008 (19:54):
Odezvy 600-700ms a VoIP bez problémů? Jeden z těchto "faktů" je chybný…
Bart, 5. 11. 2008 (11:09):
Na jednu stranu je to technologie zajimava ale na druhou stranu 1Mbit za 4 tis ? a jeste k tomu 1:40… dal bych si to asi v miste kde nepujde wifina,ani mobil. No ale v dnesni dobe si myslim ze kdyz tam nepujde ani jedno, tak tam nepujde ani elektrika 😀 takze asi k nicemu