A toho lze nejlépe dosáhnout, když jsou občané státu spokojení. Tuto spokojenost stát
zabezpečuje mnoha cestami, a podpora internetu by mohla být jednou z nich. Zlevněním a
větším zpřístupněním internetu by se nejenom dosáhlo většího využívání internetových
služeb a informací jednotlivými občany, ale i ostatní subjekty výrobní a nevýrobní sféry
by z toho měli užitek – je to něco podobného jako když zahraniční firmě dáte na deset let
daňové prázdniny za to, že Vám postaví nový závod a zaměstná 2000 lidí. Také na tom stát
nakonec vydělá a všichni budou spokojení.
Telecom je soukromá firma tak proč
by slevňoval když nemusí?
Telecom NENÍ soukromá firma. Je to firma svým
způsobem veřejná, jednak proto, že ji zčásti vlastní stát, a jednak proto, že má obrovský
vliv na život lidí v tomto státě, tedy „veřejnost“. Soukromá firma, která se chová
ošklivě, opravdu obvykle zkrachuje. Telecom se chová ošklivě. Téměř každý z nás to zná z
vlastní zkušenosti. Ale rozhodně nezkrachuje ! Proč ? Protože je to STÁTEM PODPOROVANÝ
MONOPOL. Stát ani nemůže nechat zkrachovat telekomunikační firmu zajišťující jistě přes
90% pevných telefonních linek, i kdyby chtěl. Ale MŮŽE JI REGULOVAT. A to, jak sami
vidíme, dělá jaksi velmi „nerad“.
Výzva k rozšíření internetu v České republice
Dne 25.6.2002 vzniká „Výzva k rozšíření internetu v České republice“. Hlavním impulsem bylo zveřejnění cenové politiky služeb ADSL (IOL Platinum) Českého Telecomu. Tyto ceny vyvolaly oprávněné rozhořčení internetové komunity, neboť se zásadně liší od celosvětového a celoevropského trendu zpřístupňování služeb vysokorychlostního připojení k internetu dostupného pro širokou veřejnost.
Právě na Evropské ministerské konferenci, která se konala v roce 2000 ve Varšavě, se Česká republika spolu s ostatními kandidátskými zeměmi EU přihlásila k evropskému plánu eEurope – projektu Evropské unie, jehož cílem je přeměna evropské ekonomiky na konkurenceschopnou a dynamickou ekonomiku založenou především na znalostech. Jako hlavní podmínka této přeměny bylo stanoveno mimo jiné i dosažení podstatného snížení cen za přístup na internet posílením konkurence a/nebo regulací cen a srovnáváním na evropské a národní úrovni. Tato podmínka má být splněna do konce roku 2002.
Situace u nás je však jiná. Český Telecom jako státem podporovaný monopol zneužívá svého dominantního postavení na trhu s internetovým připojením a stát, jehož povinností je umožnit vytvoření konkurenčního prostředí, anebo alespoň znemožnit Českému Telecomu zneužívání svého postavení, nedělá nic.
My, níže podepsaní, jsme hluboce dotčeni pomalým rozšiřováním širokopásmového internetového připojení v České republice. Jsme znepokojeni faktem, že do dnešního dne nebyla na vládní úrovni vypracována strategie zabývající se širokopásmovým internetovým připojením jako nutnou podmínkou dalšího rozvoje informační společnosti. Odnepaměti patřilo intelektuální vlastnictví k základním předpokladům hospodářského a společenského pokroku. Ve 21.století tak, jak se rozvíjí ekonomika založená na znalostech, věříme, že trvalé širokopásmové připojení umožní další rozšíření internetové komunikace a odstranění bariér transferu informací ve všech oblastech lidské činnosti. Vzdělání našich dětí a jejich budoucnost; úspěchy českých podniků všech velikostí; pokračující obliba naší země u zahraničních podnikatelů a investorů; regenerace a ochrana našich venkovských oblastí; to všechno závisí na rozvoji širokopásmové internetové infrastruktury světové úrovně.
Proto apelujeme na národní, regionální a místní správu, aby vytvořila účinnou a koordinovanou politiku, která by urychlila dostupnost trvalého širokopásmového internetového připojení všem občanům a podnikům ve všech oblastech České republiky. Požadujeme vysokorychlostní Internet DSL za evropské ceny a vytvoření alespoň jednoho paušálního programu u standardního vytáčeného připojení. V případě masové podpory této výzvy se hodláme obrátit na všechny zainteresované instituce (ČTÚ, parlament, vláda) s požadavkem na urychlené splnění podmínek, ke kterým se Česká republika v oblasti Internetu na varšavské konferenci zavázala.
Požadujeme tedy:
- Urychlené vytvoření konkurenčního prostředí na trhu s internetovým připojením technologií DSL.
- Rovněž požadujeme vytvoření alespoň jednoho paušálního programu, nutného k hlubšímu rozvoji internetu v České republice.
Miloslav Sova, Pavel Sviták, Václav Rada
Diskuze k článku