Tento článek je další z řady o Bezdrátové Praze a najdete jej tedy na webu Bezdrátová Praha
V Praze existují prakticky všechny technologie pro vysokorychlostní přístup k Internetu, rozdělit je můžeme na bezdrátové (mobilní či fixní) a ty, které vyžadují nějaký ten “drát”, resp. vlákno.
Všechny bezdrátové služby mají prakticky 100% pokrytí celé Prahy, a řadit se můžeme z těch hlavních CDMA, UMTS a EDGE. Patří sem i speciální bezdrátové technologie určené pro firemní klientelu, zejména FWA v pásmu 26 a 28 GHz, i ty mají Prahu pokrytou prakticky dokonale.
Z “drátových” technologií má prakticky 100% pokrytí ADSL, kabelové sítě (CATV) pokrývají téměř dokonale všechna pražská sídliště, zatím jen pro firemní klientelu a ja ko páteřní řešení se používají optické kabely, i ty je dnes možné získat prakticky kdekoliv (ne všude jsou ovšem vyvedeny přímo k “patě” domu).
WiFi
WiFi je technologie pracující v pásmu 2,4 GHz (a další verze pak v pásmu 5,4 GHz), umožňuje rychlosti až 54 Mb/s (s propustností okolo 25 Mb/s) oběma směry, dnes se ovšem sítě nastavují na max. rychlost 11 Mb/s s propustností okolo 3 Mb/s, a služby na těchto sítích provozované nabízí typicky rychlosti od 64 do 2 Mb/s. Existuje v Praze přibližně stovka poskytovatelů, ceny se pohybují od 100 do 1000 Kč v závislosti na rychlosti, limitech, nabízených službách či poskytovateli. Na mnoha místech je dostupný i internet “zdarma” – buď jen pomalá či jinak omezená varianta použita jako marketingová vábnička pro to, abyste si koupili lepší variantu, nebo i plnohodnotný rychlý internet, který (typicky v kavárnách) láká na odběr jiného zboží či služeb.
Pro připojení potřebujete WiFi modem, jež je nyní integrován ve většině nových notebooků, a i v pár nejdražších typech mobilních telefonů a PDA. Cena samostatných modemů se pohybuje od 200 do 2 tisíc Kč, připojují se na USB, Ethernet atd., k dostání jsou ve většině počítačových obchodů či přes internet např. na WiFi-shop.cz. Někteří poskytovatelé vám modem dají při úpisu na delší dobu zdarma.
Zde vidíte aktuální mapu pokrytí od sítí, které se přidaly k naší kampani proti projektu Bezdrátová Praha (viz pravý sloupec), zatím je to cca. 20% pražských sítí a zobrazeno je jen cca. 300 bodů z přibližně 3 tisíc. Jak si tedy dokážete odvodit, Praha je pokrytá naprosto dokonale, na mnoha místech jsou i desítky různých sítí (já sám “vidím” ze svého okna v prvním patře 16 sítí, a to bydlím na okraji Prahy).
CDMA
Technologii CDMA zde nabízel dříve Eurotel, nyní již O2, pod názvem O2 Internet Mobil. Rychlost tohoto připojení je 512/256 kb/s (k uživateli/od uživatele), v nejbližší době se plánuje navýšení této rychlosti, maximum je při současné verzi použitých technologií 3.1/1.8 Mb/s. Bohužel je ovšem aplikován FUP (Fair Usage Policy či Fakt Úžasnej Podraz – omezení množství přenesených dat či využívaných služeb). Cena za toto připojení je 832 Kč s DPH. Modem stojí 4295 Kč, při úpisu na dva roky pak 3 tisíce, kupovat můžete v kterékoliv prodejně O2.
Opět pro vás máme mapu pokrytí Prahy technologií CDMA, jak vidíte, opět prakticky bez “slepého” místa.
UMTS
Technologii UMTS zde pod obchodním názvem Internet 4G prodává T-mobile. Existují 3 tarify – Basic, Standard a Premium s rychlostmi 256/64, 512/128 resp. 1024/256 kb/s. Opět je aplikován FUP. Ceny jsou pak 475, 832 resp. 1189 Kč s DPH. Tato technologie ale umožňuje maximální rychlosti až 16/16 Mb/s, takže se jistě také bude brzo zrychlovat. Modem stojí 4,5 tisíce, ovšem při úpisu či podle částek provolaných s tímto operátorem můžete modem získat za 1 Kč.
Opět mapa pokrytí Prahy a opět prakticky bez nepokrytého místečka.
EDGE
Technologie EDGE jako jediná ze všech uvedených má tu výhodu, že je přítomna prakticky ve všech mobilních telefonech, které se dnes prodávají, nemusíte tedy pořizovat či instalovat modem, případně anténu. Rychlost závisí na nastavení ústředen operátora a použitém telefonu či modemu, maximum je 480 kb/s v obou směrech. EDGE zde nabízí všichni mobilní operátoři, abychom měli tedy v tomto článku jejich kompletní sbírku, představíme vám nabídku Vodafone. Nejlevnější EDGE paušály umožňují přenos jen jednotek až desítek MB, takže jimi se pro relevantní srovnání nemá smysl zabývat, připojení bez omezení (ovšem s FUP) stojí 714 Kč s DPH.
A opět obligátní mapa pokrytí Prahy, asi vás již nijak nepřekvapí.
Je tedy v Praze třeba státem dotované připojení?
Průměrná mzda v Praze je přibližně 25 tisíc Kč, průměrný příjem domácnosti je pak podle počtu jejich členů samozřejmě vyšší. Znamená to, že na nejlevnější vysokorychlostní připojení k Internetu na celý měsíc (pro celou domácnost) musí průměrný obyvatel Prahy pracovat přibližně 1 hodinu, na typické a kvalitní připojení bez omezení dat pak 2 až 3 hodiny.
Ano, určitě by mnoho lidí uvítalo Internet zdarma, stejně tak jako by uvítali zdarma housky, bydlení a vůbec jakékoliv zboží či služby. Internetová přípojka je ovšem infrastruktura s přírůstkovými náklady podobně jako přípojka vody, elektřiny, plynu či kanalizace a podporovat z veřejných prostředků jejich výstavbu je logické jen v místech, kde absentují. A pokud je mi známo, v žádné obci se nestavěl speciální paralelní rozvod vody či třeba elektřiny pro obecní úřady s tím, že by se pak “přebytečná energie” či “přebytečná voda” poskytovala domácnostem. Obce vesměs jednají ekonomicky a chápou, že výstavba infrastruktury něco stojí a je mnohem efektivnější tedy využívat existující infrastrukturu a tím podporovat její rozvoj.
Proč tento přístup přijde některým jedincům divný u internetové infrastruktury je mi záhadou. Možná proto, že elektřina jiskří, voda teče, plyn smrdí, kanalizace teče i smrdí, ale tekoucí data prakticky nelze vidět ani cítit, a proto si myslí, že jsou jsou “nic”.
Diskuze k článku
daniel, 4. 7. 2007 (11:34):
presne tak… ja delam za 16 a to je 12400 cistyho…. internet v praze i kdyby pomalej bych fakt uvital…. sem rad ze zajdu sem tam na pifko… uz tak v praze predrazeny…
miRa007, 27. 2. 2007 (19:30):
Momentalne Vam odpovidam pripojen pres wifi praha5.net (pripojeni zadarmo), tak to vypada ze i k tomu internetu se z ni da dostat:-)
miRa007, 27. 2. 2007 (19:27):
Kdybyste se pohyboval nekdy po praze 5 tak byste me mohl zastihnout jak sedim na lavicce v parku s notasem a svistim pres praha5.net zdarma, lepsi nez zavreny nekde v kavarne:-)
Ale jinak souhlasim s tim, ze net "zadara" je na stejne urovni jako treba mobil zadara.
Nicmene, ceny mobilu & internetu u nas jsou dle meho mineni predrazene (mozna nemam podlozene fakty, nimene tomu verim). Proto se aktivne do kampane proti netu zadara zapojovat nehodlam.
Petr, 25. 2. 2007 (07:56):
Podle me, nejvetsi problem by byl RUSENI,tim by se znacne pritizilo,ne-li znemoznilo vsem doposud pripojenym na 2,4/5 GHz vyuzivat net v jejich soucasne kvalite.Uz ted je to podle me jentaktak na unosny hranici.To pasmo neni nafukovaci a chci videt chudaka ,kdyz ma uz takove stesti, ze na jeho kanale v blizkem okoli nic nejede a najednou se mu par desitek od anteny rozsviti neco na stejnem kanale.(vlastni zkusenost)
Brundibár, 20. 2. 2007 (07:29):
Takže: Motto projektu je "Projekt městského vysokorychlostního internetu pro obyvatele, turisty i samosprávu", adresa je wifi.praha.eu. Tím je myslím dost jasně řečeno, že:
– se JEDNÁ o připojení k internetu
– DOJDE k výraznému zarušení stávajících sítí a hotspotů v nelicencovaných pásmech.
Studie, která by prokazovala opak, prý vznikla, ale z rozhodnutí Magistrátu není zveřejněna. Z dosud zveřejněných odpovědí Magistrátu vyplývá, že si plánují rušit domácí a podnikové WiFi sítě (že to je v rozporu s "generální licencí", je jaksi netankuje). Navíc se plánuje, že se do toho vrazí 342 mil. Kč z prostředků Magistrátu, zajišťovat to má firma, která dosud nic takového nedělala, Magistrát odmítl nabídky provozovatelů již fungujících sítí (nejen) v pásmu WiFi, že by ho to nestálo ani floka.
Nemyslíte, že to jsou dostatečně pádné důvody, proč se tomu bránit?
Kubajz, 19. 2. 2007 (12:59):
Problem je v nekolika vecech: chteji reseni, ktere bude rusit v obou bezlicencnich pasmech. Zastupce CTU na schuzce potvrdil, ze by bylo vhodnejsi, aby magistrat pouzil placene pasmo alespon pro paterni spoje. A kdyz jsem se zastupce ICZ ptal na propustnost site, tak rekl, ze doufa, ze magistrat upusti od zameru poustet video ze zasedani skrz takovou sit. Jsou to vyhozene penize.
Tomáš Kapler, 18. 2. 2007 (23:05):
právě že většina problémů tohoto projektu se týká obou fází. Přečtěte si http://bezdratova-praha.cz
P.S.: co se týče těch průměrných mezd, to neřešte, to není podstatné. I kdyby to bylo deset platů, tak to státu nedává do ruky žádné právo dělat takovéhle kurvárny
karel, 17. 2. 2007 (22:11):
Z uvedeného grafu je patrné, že největší skupina 1250000 lidí má příjem 10 – 15 000Kč, daší tedy druhá největší skupina 1074000 lidí má příjem 15 – 20 000Kč, a teprve třetí je skupina 475000 lidí s příjmem 20 – 25 000Kč.
karel, 17. 2. 2007 (17:34):
Pok ovšem nechápu ten rozruch kolem, komu to proboha může vadit? Když to do kšeftu neleze a naopak to podporuje k pořízení přípojení bez toho omezení jen na státní správu. Podporujme tuto akci – je dobrá pro lidi i kšeft. Nebo snad ne?
Inzenyr, 17. 2. 2007 (15:39):
Jenom drobne doplneni, nejedna se o Internet zdarma, ale o Bezdratovou Prahu. Je tam malinky, ale dost podstatny rozdil, surfovat muzete pouze po WEBech statni spravy. Na internet jaksi pristup nebude.
Miloslav Sova, 17. 2. 2007 (13:48):
Dobrý den,
kolega Kapler vychází z veřejně dostupných zdrojů. Průměrná hrubá mzda v Praze skutečně dosáhla 25 tisíc. http://www.mesec.cz/aktuality/prumerna-mzda-v-praze-je-temer-25-000-kc/ Pokud vás zajímá kolik lidí má průměrnou mzdu tak je to přibližně 30 procent (přitom každý rok zhruba o jedno procento přibývá těch kteří na průměr nedosáhnou. Jinak jen pro zajímavost lidi kteří berou 20 až 25 tisíc hrubého tvoří druhou nejpočetnější skupinu ve státě (v roce 2002 takových lidí bylo 475 tisíc)viz. mzdová mapa http://data.idnes.cz/soubory/komentanalyt/A030910_VOT_PRILOHA_MZDY.HTM
Ale průměrná mzda není podstatem tohoto článku, takže bych vás nerad odkláněl od podstaty věci :-)) Hezký den přeje Sova
Pavel, 17. 2. 2007 (12:23):
Zdravim, mate pravdu. Clanek je nesmysl. Kde ste vzal 25 tisic? Kde zijete? Prumer zanmena to, ze 30 procent ma miliony a zbytek jsou socky, jako v cele zemi. Aritmeticky prumer pro vyjadrovani urovne platu v zemi je blbost a nevim, kdo to tak pitomne pocita. AD internet: Mam EDGE…jakztakz tojde..ale proboha to neni vysokorychlostni a musel sem si poridit vlastni drahy mobil a rozhodne to neni levne a rychost kolisa. CDMA..pouzivam take…to jde..ale modem je USB krabicka nevalne kvality, ktera jde jen k notebooku, ne treba k PDA…navic cena je vice nez 1000KČ. 4G je absolutni vysmech..nefunguje to ani v jejich prdejne, kde to predvadej. Je to o stesti..keci keci..ale nekomu ot jde nekomu ne a operator na vas sere. Takze mestskemu Wifi budu muset fandit. Mam Wifi PDA a je parada mit k dispozici Wifi body zdarma. Nmusi byt vsude, ale aspon na frekventovanych mistech atd.
Petr, 17. 2. 2007 (03:11):
Taková "malá" připomínka. Chce-li zákazník u bývalého oskara internet, MUSÍ mít tarif tzn., že mě vodafouní net vyjde hodně přes tisícovku podle toho co mi sdělila slečna v červeném. Další možnost O2 u kterého současně trpím s kartou huawei, chcete-li přijít o nervy doporučuji, má sice standalone tarif za cca 700, nicméně pokrytí Brno, Praha je nuzné, když cestuji po ČR. Ale je tu ještě T-mobile ! Jistě… Zkusili jste si byť jen půjčit proklamovaný 4G ? Jsou pořadníky. Perličkou je, když si pořídím inet tarif, nemají PCMCIA nabízenou kartu ! Snad na jaře pokrčil prodavač rameny, nejsou vyrobeny. Takže nabízené užití se koná max.EDGE ve vlastním HW. Naši operátoři jsou jeden jako druhý. Blýskavé PR reklama všude, ale služby neodpovídají.
Milouš J., 16. 2. 2007 (20:00):
Kde žiješ? Většina obyvatel Prahy se pohybuje na 15.000 kaček brutto – asi děláš na ministerstvu, nebo kde to hraješ karty na PC? Nprovokuj už!
Milos, 16. 2. 2007 (11:53):
Plany mesta na pokryti "ulicni urovne" za verejne penize jsou usmevne. Uz vidim jak po chodnicich a lavickach posedavaji tisice lidi a surfuji. Osobne radeji navstivim kavarnu, dam si kafe a pouziji jejich wifi zdarma pokryvajici vnitrni prostor kavarny. Proc nepostavi Praha radeji projekt, ktery by majitelum restauraci apodobnych zarizeni dotoval porizeni wifi a rocni provoz za predpokladu, ze hotspot bude poskytovat internet zdarma?