Ministerstvo informatiky vybralo 19 projektů nestátních neziskových organizací, mezi které v příštím roce rozdělí 3,6 mil. Kč. Je to každoroční dotace ministerstva, nejedná se o projekty z Broadbandového Fóra, ty budou hodnoceny až po 9. prosinci, dokdy se musí podat přihlášky
Do výběrového řízení vypsaného v září tohoto roku se v termínu přihlásilo celkem 111 projektů zaměřených na využití informačních technologií (64 projektů) nebo na podporu počítačové gramotnosti (47 projektů). 41 projektů bylo vyřazeno z formálních důvodů, ze 70 posuzovaných projektů jich bylo výběrovou komisí k finanční podpoře doporučeno 19. Mezi vybranými projekty jsou i takové, které Ministerstvo informatiky podpořilo i v loňském roce.
Úplný výčet vybraných 19 projektů najdete na webových stránkách Ministerstva informatiky. Přesnou výši přidělených dotací Ministerstvo informatiky potvrdí na začátku příštího roku po schválení státního rozpočtu.
Finanční podporu Ministerstva informatiky obdrží mimo jiné občanské sdružení Jahoda, Organizace pro pomoc uprchlíkům, sdružení rodičů a přátel zdravotně postižených Daneta, sdružení Brailcom nebo Romea.
Občanské sdružení Jahoda – projekt zaměřený na pomoc a podporu dětí z azylových domů v Praze. Finanční příspěvek Ministerstva informatiky půjde na provoz nízkoprahového klubu pro děti ze sídliště Černý most. Cílem projektu je poskytnout dětem a mládeži do 18 let zdarma přístup k internetu, umožnit jim pracovat s počítačem a zajistit dostatečný počet legálního software.
Organizace pro pomoc uprchlíkům – projekt zaměřený na podporu počítačové gramotnosti u cizinců a uprchlíků a vzdělávání v sociálně-právním poradenství. Cílem projektu je podpořit začlenění cizinců a uprchlíků do české společnosti.
Daneta, svépomocné sdružení rodičů a přátel zdravotně postižených – projekt zaměřený na volnočasové aktivity, kurzy a vzdělávací akce pro zdravotně postižené děti s kombinovaným postižením (mentální retardace), pomoc při začlenění do moderní společnosti – rozvoj počítačové gramotnosti dětí s mentální retardací.
Brailcom – vytvoření speciálního portálu s nástroji pro kontrolu webových stránek z hlediska standardů přístupnosti pro zrakově postižené, seznam vyhovujících webů, příručka a semináře.
Romea – vytvoření a provoz romského informačního multimediálního portálu (česky, romsky, anglicky), informační servis, vzdělávání pro Romy, podpora romštiny a romské kultury (historie, literatura)
Diskuze k článku
Pavel N., 29. 11. 2005 (08:44):
Nezdá se Vám to jako klišé s těmi komplexy? Jestli jste pro takový typ blahodárné redistributivní politiky, můžete se vyjádřit v červnu ve volbách. Zlomek uprchlíků dostane vůbec povolení k pobytu, do romských projetků tečou mraky peněz z Bruselu i krajů a efekt to nemá žádný, jen pár z nich se naučí nosit kravaty a žebrat a vyzvedávat formuláře. Slétněte na zemský povrch.
Tomáš Kapler, 25. 11. 2005 (11:08):
Ježiš to se mi snad zdá. Přečetl jste si to vůbec, nebo nadáváte z vlastní zakomplexovanosti?!
Bylo uděleno 19 grantů, z toho jeden je zaměřen na něco v Praze (jeden na něco v Brně, jeden na něco v Turnově). 11 subjektů má sídlo v Praze, ale to je asi logické, to má většina celonárodních organizací a jestli myslíte, že pomoc celonárodním organizacím jako je "Organizace pro pomoc uprchlíkům" je pomoc "pražákům", tak nevíte o čem mluvíte
Pavel N., 25. 11. 2005 (09:54):
Jinak ani nelze okomentovat, kam zase MIČR napumpovalo dotace. Hlavní město zřejmě trpí vysokou nezaměstnaností, je to tam samá nevzdělaná socka a v neposlední řadě tam mají monopoly.