Už podruhé se do města Přerov v Olomouckém kraji sjelo téměř čtyřista účastníků a hostů – převážně moravských a slovenských ISP (Internet Service Provider) – mezinárodní konference pod názvem „Kam kráčí telekomunikační sítě Morava a Slovensko“, aby se vzájemně potkali a představili co je v oboru nového. Konferenci opět hostil čtyřhvězdičkový hotel Jana, který jako jediný široko daleko má vůbec kapacitní podmínky zvládnout takovouto akci na jednom místě.
Marketingová agentura PEM Communication, která měla na starost organizaci celé akce, měla tedy poměrně jednoduchou volbu i podruhé zvolit toto zařízení jako dějiště tradiční jarní konference o telekomunikacích pro profesionály.
Jaký byl průběh konference a další události, o tom bude následující článek.
Konference v číslech
Z celkového počtu 384 registrovaných, mimochodem, o 40 víc než vloni v Přerově, a o téměř 100 více než na podzim v Srní, dorazilo 386 účastníků, tj. lidí od internetu, telekomunikací a dalších oborů – z toho 250 tzv. běžných a 156 partnerů, přednášejících a hostů.
Kapacitu ubytování v hotelu Jana jsme překročili, takže část nocležníků musela spát i v sousedním hotelu FIT.
Znovu jsme trhali rekordy co do počtu zúčastněných, za což jsme velmi rádi. Vděčíme za to i vzrůstajícímu věhlasu na Slovensku, protože počet našich slovenských přátel byl letos velmi vyrovnaný k těm z Čech a Moravy.
Celou konferenci sledovalo on-line okolo 1 000 párů očí, každou přednášku v průměru 60 lidí, výjimka patří vystoupení Patricka Zandla, které sledovalo 149 uživatelů.
Je zajímavé, že stream si pustilo nejen 674 sledujících z Čech, 124 ze Slovenska, ale i např. 4 ze Švédska, či 4 z Velké Británie.
Podle měst vede Praha s 57 sledujícími, následují Sušice s 26 a třeba Harrachov s 10, nebo Bratislava s 12.
Další statistika říká, na jakém zařízení / systému nás návštěvníci sledovali: 128 iPad, 25 iPhone, 11 linux (z toho jeden jsem určitě já), 7 Windows XP a 6 Windows 7.
Celkově bylo přeneseno 114 GByte dat (doufám, že jsem ty jednotky nepopletl).
Perlička na závěr statistiky: Víme, že ten, který si z nás dělal legraci na našem profilu na Facebooku, se díval, viz tento obrázek jako důkaz.
Partneři konference
Hlavními partnery konference byly společnosti:
Konference proběhla opět pod záštitou občanského sdružení Internet pro všechny, o produkci se zase postarala PEM Communication.
Dalšími významnými partnery pak byly společnosti a značky:
Program a průběh konference
Nosným tématem této konference byla spolupráce ISP – spolupráce při nákupu konektivity, hardware, software, výstavbě datových center, ve společných službách, sdílení technologií, a to vše při zachování plné autonomie.
Kdo ukradl babičku? Byl to Bart Simpson?
Kompletní program najdete na této stránce.
Opět se zpožděním proti plánu, tj. nakonec až v 09:20 hod. zahájil konferenci pan Miloslav Sova, předseda občanského sdružení Internet pro všechny.
Ve svém vystoupení přítomné nejen přivítal, ale řekl něco i k současnému dění na trhu s mobilními tarify, situaci v ČTÚ a ke zrušené i znovuobnovené aukci.
Pan Marek Kojecký ze společnosti TC servis, s.r.o. zahájil konferenci přednáškou „Inteligentní dokumentace optické sítě“ ve které představil službu pro evidenci optických sítí.
Společnost SiTEL, spol. s r.o. patří mezi naše stálé a věrné partnery, proto měla hned dva za sebou jdoucí příspěvky.
První na téma „Měřáky snadno a rychle!“ přednesený panem Svatoplukem Skřivánkem.
Sitel na našem trhu mimo jiné zastupuje také společnost Livingston, která se zabývá pronájmem a půjčováním měřící techniky. Z přednášky se tedy posluchači mohli dozvědět, zda je výhodnější zařízení si zapůjčit nebo rovnou koupit.
Druhé téma „Výstavba otevřených optických sítí – pro a proti“ přednesl pan Ing. Pavel Černý, který je, řečeno vojenskou terminologií, veteránem našich konferencí – zatím nevynechal jediný ročník. Z jeho příspěvku mohli účastníci získat pár užitečných informací týkajících se spolupráce při výstavbě optických sítí a jejich sdílení.
Pan Jakub Rejzek, ze společnosti ALCOMA, která je rovněž hlavním a důležitým partnerem konference, věděl přesně co chce říci. Jsem svědkem, že ještě den předem se poctivě na svoje vystoupení připravoval. A že se mu začátek prezentace tak trochu nepovedl je jen důkazem toho, jak obchodní úspěchy mohou ovlivnit i velká předsevzetí.
Nicméně to zvládl s grácií, co říkáte? Ve svém entrée pak představil novinky firmy pro rok 2013.
Po přestávce následovalo vystoupení pana Ing. Dušana Černaje ze společnosti CALIX, která byla naším novým hlavním partnerem. Pan inženýr se pochlubil prezentací na téma „Jak jsem vybíral GPON“.
Podklady pro svojí přednášku získával 2 roky testováním technologií 15-ti různých výrobců.
Následovala se zvědavostí očekávaná prezentace pana Patricka Zandla, který patří spolu s Michalem Krskem k nejsledovanějším přednášejícím, na téma „Novinky v LTE sítích a chování uživatelů mobilního internetu“.
Vzhledem k překotným událostem, které se odehrály v posledních týdnech okolo aukce kmitočtů, pohotově do své přednášky zakomponoval trefný komentář týkající se zrušené a nově vyhlášené aukce. Vystoupení opět nezklamalo, a budeme rádi, když si jej znovu připomenete ze záznamu. Doporučujeme ke zhlédnutí zejména členům Rady ČTÚ, kteří za „zpackanou aukci“ nesou nepochybně svůj díl viny.
První zahraniční host, a hned nikdo jiný než tlačový hovorca Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky, pán Ing. Roman Vavro s prednáškou na tému „Očakávané události roku 2013 z pohledu TÚ SR“.
O „Komerčním spojení ISP a nekomerčním působení v občanském sdružení“ hovořil pan Jan Píchal společně s panem Janem Folwarcznym. Po vystoupení obou pánů bylo snad každému v sále jasné jaký je rozdíl mezi občanským sdružením Artos (Asociácia regionálnych telekomunikačných operátorov Slovenska) a akciovou společností Artos, kterou jako akcionáři tvoří regionální ISP obsluhující téměř 50 tisíc zákazníků.
Společnost Telefónica Czech Republic a.s. reprezentovali pánové Jiří Caudr a Jaroslav Mráček, aby nám prozradili „Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Internethome (ale báli jste se zeptat)“. Z následné diskuze a doplňujících dotazech moderátora Miloslava Sovy, však vyplynulo, že většina v minulosti akvírovaných sítí nebyla v tak dobré technické kondici, jak se pánové snažili prezentovat. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč většina lokálních ISP, kteří svoje sítě společnosti Internethome prodali, ve finále nedosáhli na finanční částky, na kterých se při podepisování smluv domluvili.
Pan Roman Onderka, PROFIcomms s.r.o., každý rok překvapoval nápaditější prezentací. Tentokrát se omezil na konstatování, že jeho povídání o „DWDM snadno a rychle“ bude nudné a ploutve i koloběžku nechal doma.
Další prezentace ve slovenském jazyce od pana Michala Rybárika , předsedy Asociace Lokálních Poskytovatelů Internetu (zkr. ALPI) na téma „Od garážových firiem k profesionálom“.
I pan Marek Mikuš z firmy IPEX a.s. patří ke stálicím mezi přednášejícími. Tentokrát se rozhodl představit „Novou komunikační platformu s integrací mobilních služeb“.
Na těchto stránkách jste si již mohli přečíst článek o vzniku ISP Alliance, která vystupuje pod mottem ‚Networking together‚. Pan Ing. Štěpán Beneš přítomným představil hlavní myšlenky a důvody vzniku tohoto subjektu mezi ISP.
Nově vzniklá akciová společnost má odvážné plány a její členové, společnosti Maxtel, Grape SC, Tlapnet a Trionet dávají jasně najevo, že spolupráci na všech úrovních myslí skutečně vážně.
Host z Německa, pan Frank Pauer, Sub10 Systems Limited, přítomným v angličtině prezentoval myšlenku „Wireless ISPs today – from Opportunism to Professionalism“.
Zástupce Huawei Technologies (Czech) s.r.o., pan Tomáš Zloch, tvrdí „Když GPON, tak Huawei!“
„Cloudové služby a housing“ prezentoval pan Jiří Lešek, GTS Czech s.r.o.
Letos posledním přednášejícím konference byl Ing. Martin Novák ze společnosti České Radiokomunikace a.s., který představil „Datové centrum TOWER – propojení do sítí operátorů“.
Z celé konference existuje záznam, který si můžete zatím v plné a neupravené verzi prohlédnout na stránce konference. Stopáž je uvedená v minutách, doporučuji vynechat asi prvních 30 minut na začátku a pak dalších 60 minut kolem oběda. Jednotlivě sestříhané přednášky očekávejte každým dnem.
U téměř každé přednášky v programu je k dispozici i prezentace, výjimky se najdou.
Ve fotogalerii jsme pro vás shromáždili z letošního ročníku více než 500 fotografií z přednášek, výstavních prostor i z večerního programu. Pokud někdo bude mít zájem o foto v plném rozlišení
Závěr
Závěr každé z našich konferencí patří losování tomboly.
I tentokrát mohli ti trpěliví získat pěkné ceny – od triček, láhví s vínem, přes tablet, až k zajímavým slevám z ceny některého z produktů firmy Alcoma.
Po tombole již následoval raut spolu se zábavným programem.
Kromě pravidelných „her“ jako aerotrim, Kinect, apod., bylo možné si zahrát na casino. Tady byl ve svém živlu Míla Sova, který ukázal ostatním i něco ze své práce.
Překvapením večera pak bylo umělecké vystoupení tanečnic na tyči, tzv. pole dance.
Všichni přítomní se skvěle bavili, a někteří si zábavu ještě zpestřovali sportovními nebo přímo architektonickými výtvory.
Na úplný závěr se sluší poděkovat nejen všem partnerům, produkční společnosti a hotelovým zaměstnancům, včetně pana ředitele, ale i panu Petrovi Vrbickému z WSCnetu, který se postaral o to, abychom měli tentokrát dostatečné a bezchybné internetové spojení se světem.
A na samotný konec jsem si nechal výzvu: Prosím, kdo tak ještě neučinil, vyplňte nám tento dotazník. Opravili jsme parametry některých otázek, neměli byste mít nyní problémy s vyplněním. I když to tak možná nevypadá, nashromážděné odpovědi budou skutečně sloužit výhradně pro potřeby našeho sdružení a v případě dostatečného počtu odpovědí vás s výsledky seznámíme v nějakém budoucím článku.
Děkujeme, a těšíme se na viděnou zase za rok.
Diskuze k článku
Roman Onderka, 3. 5. 2013 (14:02):
Konference vydařená, nezbývá než gratulovat Mílovi, agentuře PEM a všem podílejícím se.
Hotel měl tradiční myšky; překvapilo by, kdyby ne. Třeba je časem nepřekvapí, když je objednaný plný hotel, že je lidí opravdu plný hotel 😉
Vzhůru a radostně na Šumavu!
Miloslav Sova, 3. 5. 2013 (13:07):
Takže video je konečně sestříhané a plně funkční. Můžete koukat nebo stahovat dle libosti 🙂 Myslím, že o pomyslnou první příčku sledovanosti bude letos zápasit Patrick Zandl s Jakubem Rejzkem. Patrick tradičně s lehkostí a humorem, Kuba se prvních 6 minut trápil, hodně trápil – pak ale přišlo to kouzelné přiznání v čase 6:09 , které ho nakoplo k velmi slušnému výkonu 😀
Prezentace již jsou rovněž kompletní, poslední opravený kousek dorazil dnes ráno.
Všem účastníkům i partnerům bych chtěl ještě jednou poděkovat. Doufám, že jste byli všichni spokojeni, počasí nám přálo, z přednášek si snad každý něco vybral a večerní program snad také uspokojil i náročnější účastníky. Každý rok bylo v tuto dobu pod článkem již několik pozitivních nebo děkovných reakcí , tak jsem trochu na vážkách, protože až dosud jsem byl přesvědčen, že letošní Přerov opět posunul laťku o kousek výš (tedy kromě páteční ranní ledové vody, za kterou jsme všichni, kteří to ze čtvrteční zábavou přehnali byli naopak vděční):-D
Takže, pozitivní reakce prosím do diskuze, případné stížnosti do e-mailu 😀 Za týden začínáme sestavovat program na podzimní konferenci v Srní, takže pokud máte nějaké nápady, témata – teď je ta pravá chvíle. A samozřejmě jste všichni srdečně zváni 🙂