Obvykle na našich stránkách nezveřejňujeme pozvánky na konference a semináře určené pro lokální ISP, pokud je sami neorganizujeme. Tentokrát jsme se rozhodli udělat výjimku, protože koncem října se v Praze konají rovnou dvě akce, které se svým obsahem krásně trefily do aktuálně nejdiskutovanějších témat letošního roku.
Minulý týden odborná veřejnost i běžní uživatelé internetu velmi emotivně diskutovali a komentovali čerstvý výrok Ústavního soudu, který zamítl stížnost na rozsudek soudu nižší instance.
„Ze všech uvedených důvodů se jedná o kriminální čin, na nějž je nezbytné použít prostředky trestního práva, včetně trestní represe.“ říká ve svém zdůvodnění Ústavní soud.
Liberecký soud přitom odsoudil 17 letého studenta z Liberce za to, že na svém webu shromáždil odkazy na téměř 2500 filmů a seriálů. Podle České protipirátské unie tím způsobil škodu za 122 milionů korun. Student u soudu dostal podmínku na 5 měsíců, kterou mu v lednu smazala amnestie. Protipirátská unie přehodnotila vymahatelnost 122 milionů a momentálně po „libereckém pirátovi“ požaduje 4 miliony korun.
Verdikt Ústavního soudu, kritizuje Česká Pirátská strana, která již dříve na protest spustila stránky www.sledujuserialy.cz, kde rovněž odkazuje na volně dostupná videa. Na rozdíl od potrestaného studenta však na webu neprovozuje žádnou placenou reklamu (kromě propagace vlastní strany). Stejná stránka na Facebooku si již získala 72 tisíc fanoušků.
Odpovědnost ISP a kybernetická kriminalita
Tolik předmluva k semináři, na který bych rád pozval především lokální poskytovatele internetu. Seminář se svým obsahem týká problematiky poskytovatelů internetových služeb. Nebudou přednášeny záležitosti technické nebo organizační, ale bude se jednat o legislativní pohled na podnikání ISP. Bude se hovořit o právu a odpovědnosti ISP, jejich podmínkách, zkušenostech s poskytováním služeb i odpovědnosti za jejich obsah a o nelegálních případech. Důležitou informaci poskytnou přednášející i v oblasti judikátů v ČR a v zahraničí a také o kybernetických útocích, posuzování a odhalování kybernetické trestné činnosti.
Takže pokud to nemáte daleko do Prahy a jste ochotni obětovat 1 500,- Kč včetně DPH, máte možnost prodiskutovat problematiku „počítačového pirátství“ s opravdovými odborníky. Přednášet a odpovídat na dotazy bude totiž advokát se zaměřením na autorské právo Mgr. Jan Zahradníček nebo lokálním ISP dobře známý JUDr. Jan Kolouch, který je vedoucím oddělení IT na Policejní akademii ČR. Seminář se bude konat 30. října 2013 v Praze, v prostorách České vědeckotechnické společnosti spojů na Novotného lávce 5, Praha 1. A jelikož mě osobně problematika zaujala i díky případu výše zmiňovaného „piráta“, rozhodl jsem se přijmout nabídku ČVTSS a budu celou akci moderovat. Takže o „dotazy na tělo“ opravdu nebude nouze a uvítám rovněž otázky v diskuzi pod tímto článkem. A víte co bude nejlepší? Když se přijdete se zeptat osobně. Program semináře ke stáhnutí zde.
PS: Poprosil bych, zejména sítě z Prahy a blízkého okolí, aby si přišli podebatovat o tom za co všechno mají lokální ISP nést odpovědnost, jaké všechny provozní informace je potřeba archivovat a co všechno je považováno za porušení autorského zákona.
PPS: Vaše sbírky filmů a hudby nechte prosím doma. I já se chystám před konferencí na velký podzimní úklid pevného disku – slíbil jsem manželce, že nebudu okolo sedící právníky zbytečně provokovat 🙂
Optické komunikace 2013
Tato dvoudenní konference a výstava se bude konat 24. a 25. října 2013 v hotelu Olympik v Praze. Téma pro letošní ročník zní „Digitální Česko: optika versus rádio“. Konference je již tradičně zaměřena na oblast optických komunikací, vláknové optiky, přístupových a páteřních sítí a aplikované fotoniky.
Prioritním cílem konference je seznámit všechny zájemce, a to jak z řad techniků, obchodníků, manažerů, zastupitelů měst a obcí, pracovníků státní správy tak též akademických pracovníků, s novinkami a trendy v tomto oboru. Nově je letos zařazen diskusní panel a workshop k hlavnímu tématu konference jako samostatná část konference.
Přeloženo do srozumitelné řeči, kromě přednášek, které se budou týkat optických sítí (jejich plánování výstavby, provozování i sdílení), se bude pokračovat v diskuzi nad programem Digitální Česko 2, která byla zahájena již koncem léta na Srní. Podle aktuálního programu bych tam měl mít také svojí vlastní přednášku, ale vzhledem k tomu, že jsem se za poslední měsíc nijak významně názorově neposunul a dovolenou pro letošní rok již jsem vyčerpal – našel jsem si za sebe stejně bojovnou a „anti-dotačně“ naladěnou náhradu. Mojí měsíc starou přednášku najdete na Youtube kanálu IPV.
Program, registrační formulář i veškeré doplňující informace najdete na této stránce.Ačkoliv instrukce na stránkách hovoří jasně o 18-tém říjnu jako posledním termínu registrace, dnes mi Ing. Jan Brouček CSc. ze společnosti Profiber Networking potvrdil, že i opozdilci 2-3 dny před konferencí určitě nebudou odmítnuti 🙂
Diskuze k článku