Vytvoření strategických dokumentů týkajících se správy rádiového spektra a výstavby sítí nové generace už nadále podle plánů Ministerstva průmyslu a obchodu nebude mít na starost ČTÚ. Vše má nově být pouze v pravomoci ministerstva, které ještě nedávno chtělo zpoplatnit a omezit bezlicenční pásma. Jaké jsou reakce trhu?
Podle informací tiskové agentury ČTK, která zprávu zveřejnila a od které ji převzaly další média, se rozhodlo Ministerstvo průmyslu a obchodu převzít přípravu strategických dokumentů Strategie správy rádiového spektra ČR a Národní plán výstavby sítí nové generace. Až dosud tyto dokumenty a vypořádání připomínek k nim měl na starost Český telekomunikační úřad.
V souvislosti zejména s dokumentem Strategie správy rádiového spektra ČR se ale právě Ministerstvo průmyslu a obchodu ocitlo před pár týdny pod palbou tvrdé kritiky. V pracovní verzi dokumentu se totiž až poté, co došlo k vypořádání připomínek a těsně před odesláním materiálů k projednání do vlády, objevil ze strany ministerstva zásadní návrh na omezení a zpoplatnění dosud bezplatného využití bezlicenčních frekvenčních pásem. Tedy mimo jiné i pásem ISM 2,4 GHz a 5 GHz, které se používají pro sítě WiFI. Více jsme psali například zde.
I kdyby ale nakonec došlo jen k omezení používání pásma 10 GHz, znamenalo by to zásadní ztížení podnikání lokálních ISP a zdražení jejich služeb až o stokoruny pro koncové zákazníky. Ministr průmyslu a obchodu Mládek ještě ve stejný den, kdy informaci zveřejnila MF Dnes, zjevně pod tlakem veřejného mínění ve videorozhovoru na DVTV od záměru ustoupil (video je zde, náš článek tady).
I vzhledem k tomu, s jakým „nadšením“ ministr Mládek tento záměr poškodit konkurenci v českých telekomunikacích odvolával, ale i k tomu, že podle něj šlo o samostatnou aktivitu nějakého úředníka (podle našich informací (i podle jiných dobře informovaných zdrojů) šlo o aktivitu bývalého předsedy ČTÚ a nyní poradce na MPO Pavla Dvořáka), je na místě otázka, zda je právě Ministerstvo průmyslu a obchodu kompetentní k tvorbě podobných strategických dokumentů a zda se zase neobjeví nějaký anonymní úředník, který bude jednat tu v zájmu nějaké velké telekomunikační firmy, tu proti zájmům českých spotřebitelů, dost často obojí najednou.
Na to ostatně upozorňuje ve své reakci například i ISP Alliance: „Poté, co se MPO pokusilo prosadit do podobných dokumentů zpoplatnění a omezení dosud bezplatného a bezlicenčního využití rádiového spektra, používaného miliony českých domácností a firem, nemáme důvěru v to, že disponuje kompetentními odborníky, schopnými připravit tyto dokumenty tak, aby byly v zájmu občanů této země a umožnily rozvoj konkurenceschopnosti České republiky v oblasti digitálních technologií.“
Obsáhlý komentář poskytnul i předseda Internetu pro všechny Miloslav Sova:
„Tuto zprávu jsem se dozvěděl včera večer a v první chvíli jsem si pomyslel, že jde o nějaký špatný vtip. Zodpovědně a bez emocí mohu prohlásit, že rozhodnutí MPO převzít od ČTÚ přípravu strategií správy kmitočtů a budování internetových sítí nové generace je krok, který celý telekomunikační trh může vrátit o pěkných pár let zpátky. Při vší úctě, MPO nedisponuje dostatečným počtem odborníků, kteří by dané problematice rozuměli. Připomeňme si nedávnou kauzu „zpoplatenění Wi-Fi“, kde do všemi dotčenými subjekty vypořádaného a „červenou mašlí“ převázaného dokumentu Strategie správy kmitočtové spektra, který na MPO dodalo ČTÚ, ministerští úředníci těsně před odesláním materiálů do vlády doplnili zásadní změny požadující zpoplatnění nelicencovaných frekvencí (to však zdaleka není pouze Wi-Fi ale např. i pásma 10 GHz, 17 GHz, 24 GHz, 60 a 80 GHz). Jen připomínám, že takové kroky jsou v přímém rozporu s legislativou EU. Navíc naše sdružení několikrát úředníky MPO zvalo na konference, které pravidelně pořádáme a ti buď účast odmítli, nebo na poslední chvíli zrušili s odůvodněním, že nemají k problematice výstavby sítí nové generace dostatečné množství informací. Ostatně i na posledním zasedání podvýboru pro ICT konaném minulý týden v sněmovně, ředitelka odboru elektronických komunikací MPO zrušila svojí účast a poslala za sebe jako náhradu úředníka, který jak sám přiznal, tuto problematiku vůbec nemá na starosti. Rozhodnutí ministra Mládka, převzít přípravu takto důležitých dokumentů je tedy jasným signálem, že lobbistické tlaky nabírají na intenzitě. Domnívám se, že tímto krokem pohár trpělivosti přetekl a předseda vlády Mgr. Bohuslav Sobotka by se měl velmi rychle začít zajímat o to, co se na ministerstvu, které řídí jeho stranický kolega Ing. Jan Mládek v současné době odehrává.“
Co dodat? Přesně jak jsme nedávno předpokládali, existuje tady systematický tlak a lobbing, s cílem změnit český telekomunikační trh ve prospěch největších operátorů. Těm totiž odcházejí zákazníci; až 40 % trhu s připojením domácností k internetu mají regionální ISP. A když počet jejich zákazníků roste navzdory masivním stamilionovým marketingovým kampaním, začíná se v tomto konkurečním boji objevovat i zneužívání zlobbované státní správy.
Diskuze k článku