Když Český telekomunikační úřad společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ve své čtvrteční tiskové zprávě vyzval poskytovatele tuzemských streamovacích služeb k dočasnému snížení rozlišení obrazu, vyvolalo to v diskusích a na sociálních sítích spíše vlnu kritiky. České úřady tímto následovaly doporučení Evropské komise, která k podobnému kroku vyzvala největší hráče Youtube a Netflix ve snaze předejít případnému přetížení internetu.
Jak uvedl portál Lupa.cz, ČTÚ sice zaznamenal mnohonásobné navýšení provozu českých sítí, ale bez významnějších problémů. Například peeringové centrum NIX.cz což je něco jako hlavní bod českého internetu zveřejnil porovnání provozu z víkendu 7.-8. března, tedy ještě před uzavřením škol a následujícího víkendu 14. – 15. března. I přesto, že porovnání na bázi víkendů nereflektuje ten hlavní dopad všech přijatých opatření v souvislosti s aktuální pandemií, je i zde patrný nárůst, na následujícím obrázku je vyznačený zelenou barvou. A podle dalšího peeringového centra peering.cz stoupl provoz mezi těmito týdny zhruba o 20%.
Pokud tedy největší internetové uzly potvrzují až pětinový nárůst provozu, proč se nepodívat, má-li to nějaký dopad na reálné rychlosti internetových přípojek koncových uživatelů.
Náš Speedmeter zaznamenává desetitisíce měření každý měsíc již od roku 2007 a není tedy problém porovnat, jak se spuštění jednotlivých opatření projevilo na dosahovaných rychlostech v současných dnech. Jako jakýsi střed porovnávaného období jsem zvolil středu 11. března, tedy den, kdy došlo k dočasnému uzavření škol.
Z grafu je jasně patrné, že od 11.3. dochází postupně ke znatelnému poklesu reálných rychlostí. U downloadu je to pokles o 23% (z průměrných 37 Mbps na 29 Mbps) a podobné je to i v případě uploadu, zde je pokles téměř 24% (z průměrných 15.2 Mbps na 11.6 Mbps). Pro názornost ještě stejné porovnání odděleně pro download a upload formou jiného typu grafu.
Situaci ohledně dosažených rychlostí budeme v návaznosti na současný stav i nadále sledovat. S nadsázkou polovina republiky je doma a pracuje z domova, žáci a studenti jsou také doma a pokud se vzdělávají, pak více méně internet využít musí. Potvrdí se tedy tento trend?
Zatím, jak se zdá, tak český internet není v ohrožení, a tak snad i občasné změření rychlosti naším Speedmeterem nezpůsobí žádné komplikace.
Diskuze k článku