V posledních několika týdnech jsme svědky velmi nezvyklého názorového obratu převážné části členů poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a členů Senátu Parlamentu České republiky. Jedná se o spornou novelu zákona č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích, která velmi zásadně omezuje práva spotřebitelů i dalších zákazníků.
Do hledáčku Internetu pro všechny se sporná novela dostala bohužel poměrně pozdě, až ve chvíli, kdy o této problematice informoval Jiří Peterka v článku Malý krok pro operátory, ale velký problém pro jejich zákazníky . Od té doby jsme začali celou situaci kolem Zákona o elektronických komunikacích (ZEK) bedlivě monitorovat a nevycházeli jsme z údivu, s jakou lhostejností se Hospodářský výbor sněmovny, samotní poslanci a senátoři, stavěli k připomínkám spotřebitelských organizací a především Českého telekomunikačního úřadu, který po celou dobu opakovaně sděloval své odborné stanovisko všem, kteří se na změnách v ZEKu podíleli.
Vzhledem k tomu, že schvalovací proces nabral v posledních dnech vysoké obrátky a sporná novela prošla, i když jen těsně, i v senátu (Kauza „okleštění“ práv spotřebitelů: jak prolobbovat zákon Senátem) a 6.11.2014 jí podepsal prezident (Je dokonáno: prezident podepsal novelu oklešťující práva spotřebitelů), již můžeme spoléhat pouze na zásah ze strany Evropské komise, která má možnost zahájit řízení o porušení Smlouvy (to může skončit až uložením značné sankce České republice). Tento proces je však velmi zdlouhavý a může se táhnout i několik let.
Těžko je možné v současné době ukázat prstem na konkrétní skupinu lobbistů, kteří v posledních měsících museli vyvinout značnou aktivitu, aby ovlivnili názor tak vysokého počtu poslanců, senátorů, ale i samotného Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO ještě na jaře tohoto roku zaujalo podobné stanovisko jako ČTÚ a v letních měsících záhadně svůj postoj přehodnotilo).
Proto jsme se rozhodli alespoň připravit krátký přehled událostí, hlasování a dokumentů, které schválení novely ZEK předcházely, a je na vás, zda kontaktujete svého poslance či senátora s otázkou, jaké byly jeho důvody pro podporu pozměnovacích návrhů, o kterých bylo předem jasné, že jsou v rozporu s právem EU.
Ve výčtu událostí bych málem zapomněl na jednoho, donedávna spíše nenápadného poslance Stanislava Pflégera (ANO), který svůj „unikátní pozměňovací návrh“ podal na návrh samotných operátorů. V posledních týdnech jsem mluvil na konferencích s desítkami lokálních ISP a nikdo o poslanci Pflégrovi ani neslyšel. Mám proto vážný důvod se domnívat, že „okleštění práv spotřebitelů“ nepožadovali lokální ISP, ale s největší pravděpodobností někdo z těch velkých hráčů celorepublikového významu.
Ať je to tak či onak, 15 dní po zveřejnění ve Sbírce zákonů vstoupí sporná novela v platnost. Dovolím si vypůjčit slova Jiřího Peterky, který změnu pro spotřebitele popsal velmi stručně a jasně:
„Nově bude nutné průběžně sledovat a detailně vyhodnocovat všechny změny, ke kterým operátoři jednostranně přistupují. Protože nově vás operátor bude informovat jen tehdy, pokud změnu vyhodnotí jako podstatnou a přinášející zhoršení pro vás, jako svého zákazníka.„
Poděkování patří panu Jiřímu Peterkovi, který publikační činností udělal maximum, aby zamezil schválení „tohoto právního paskvilu“, a rovněž ČTÚ, který tentokrát hájil práva spotřebitelů opravdu důrazně (kompletní korespondenci ČTÚ naleznete zde).
Diskuze k článku
ggg, 20. 11. 2014 (03:35):
Ale vždyť to je jinak.
Pířílepek tohoto zákona vytvořil pan Birke poslanec ČSSD.
Ten byl dříve v Číně zaměstnancem pana Kellnera když tam uváděl svůj Home Kredit.
Dělal potom asistenta poslance a potom co jeho chlebodárce skončil, tak ho ve sněmovně zastoupil a dělá ještě starostu Náchoda.
Takže Kellner a O2 vytvořili přílepek přes zavázaného pana Birke.
Vašek H., 19. 11. 2014 (13:15):
Co čekáte? Tady už nikde není „Krakonošovo“ ale jen „Babišovo“ a velkopanstvo si přece zdola kšefty kazit nenechá, lhostejno zda se tváří oranžovo, červeno, černo, fialovo, modro…. parafráze slovy jednoho pána… peníze nesmrdí.