V pátek 27.dubna se počet obyvatel města Přerov dočasně zvýšil o skoro 350 osob. Tito dočasní obyvatelé se zúčastnili konference „Kam kráčí bezdrátové sítě Morava a Slovensko 2012“ – v pořadí druhé takto mezinárodní, celkově již šesté – kterou opět zaštítilo občanské sdružení Internet pro všechny spolu s partnery.
Ani letos nebylo vše úplně dokonalé, ale hotel Jana nabídl zatím nejlepší prostory pro konání akce z dosavadních ročníků.
Konference v číslech
Tato konference zatím drží rekord v celkovém počtu účastníků. Plánováno bylo dvěstěpadesát lidí, ale pro velký zájem jsme kapacitu museli navýšit. Celkem se registrovalo 341 a nakonec se fyzicky dostavilo 340 osob – z toho 220 z Čech a Moravy, a 120 ze Slovenska.
Konference má samozřejmě i své partnery, a proto se sluší je uvést.
Hlavními partnery konference v Přerově byly společnosti:
Dalšími partnery pak společnosti:
- Montabras Optics
- PODA
- KonekTel
- MICOS
- OFA
- PROFIcomms
- Ipex
- Tlapnet
- WFmetal
- RLC
- ČD-Telematika
- PROFiber
- Huawei
- PROZETA
- Fibre
- PATech
- MikroBill
Produkci konference již tradičně zajišťovala firma PEM Communication. Hostesky do tašek pro účastníky připravily přes kilogram tištěných letáků (počítat se mi je nechtělo) a dalších materiálů.
Přednášející během jediného dne přednesli celkem 17 prezentací (viz program).
V přilehlých prostorách vystavovalo celkem 20 vystavovatelů.
Průběh konference
Konferenci obvykle zahajuje předseda občanského sdružení pan Miloslav Sova. I tentokrát tomu tak bylo.
Ve svém úvodním projevu přivítal účastníky, vyjmenoval partnery a pak se také zmínil o projektu Internet do knihoven. Dále rozebral důvody proč některým ISP vadí zařízení PBM10, u kterého Český telekomunikační úřad (ČTÚ) konstatoval, že není v rozporu s VO pro pásmo 10GHz. To vyvolavá názorovou polemiku mezi ISP, viz článek na toto téma. Právě z toho důvodu byl také pozván pan Malý, aby si poslechl názory přímo od přítomných lokálních ISP.
Pak už následovala první přednáška pana Martina Píny z firmy Hanácké.net na téma „Vysoce dostupné síťové služby pomocí MikroTik Router OS“.
Dalším v pořadí byl Ing. Pavel Dražďák ze společnosti ProtelPro. Jeho prezentace má komplikovaný název „Nástrahy rozvoje sítě elektronických komunikací bez její průběžné správy“
Po kolegovi přišel na řadu Ing. Pavel Černý, fa SiTEL s tématem „Skelnatění sítě“. Až jsem z toho málem dostal sklerózu 🙂
Svoji premiéru si na pódiu odbyli pánové David Němec a Pavel Tůma, oba z Alcoma, aby předvedli „Možnosti dohledu zařízení“.
Pan Jakub Rejzek z téže společnosti pak jen upozornil, aby přítomní nevyhazovali soutěžní kupóny, které obdrželi v taškách spolu s materiály, protože se soutěží o navigaci Garmin – více na stránkách Alcoma (UPDATE: dle této aktuality vyhrálo číslo 178).
Hned po krátké přestávce vystoupil Ing. Martin Novák z Českých Radiokomunikací a prezentoval, že „České Radiokomunikace jsou spolehlivý partner pro ISP“.
Zástupce firmy GRapesc.cz, pan Štěpán Beneš pak velmi sympatickým a poutavým způsobem odpověděl přítomným na otázky „Vlákno nebo wifi? FTTB nebo FTTH? Jak rozhodně ne? Triple play. Open-access networks.“ Zaujalo i mne, a on-line sledovalo 105 koukajících.
Před obědem vystoupil tlačový hovorca Slovenského telekomunikačného úradu (STÚ), Ing. Roman Vavro, aby se podělil o informace jaké platí „Nové pravidlá pre telekomunikačných operátorov“, samozřejmě na Slovensku.
Žádnému přednášejícímu, který musí začínat hned po obědě, nezávidím. V pátek padl pomyslný „černý Petr“ na pana Tomáše Zlocha, Huawei, který si také zvolil dlóóóuhý název své prezentace: „Představení konceptu metropolitní sítě, se zaměřením na spolehlivost (protokoly pro zajištění redundance) sítě a bezpečnost“
Z ČTǓ jsme pozvali na konferenci novopečeného člena Rady, pana Mgr. Ondřeje Malého, který se nejprve podělil o své první dojmy ze „skoku na druhou stranu barikády“ a posléze s přítomnými diskutoval. Bylo možné s ním hovořit ještě i po skončení konference.
On-line ho sledovalo v jeden okamžik 125 sledujících.
Je potřeba upřesnit, že pan Malý před letošním jmenováním do funkce člena Rady ČTÚ působil jako redaktor Hospodářských novin se zaměřením na IT a telekomunikace.
Firma Antik patří ke stálicím našich konferencí. Pan Peter Blaas se zamýšlel nad otázkou „Internet, VoIP, IPTV… a čo ďalej?“.
Rovněž firma IPEX je pravidelným návštěvníkům konferencí známá. Její zástupce, pan Marek Mikuš, v prezentaci vytýčil „Cestu k moderním komunikacím“.
Martina Kruga z Atheros.sk také nebylo třeba představovat. Dokonce měl v sále svoji klaku v podobě dvou roztomilých a šikovných holčiček, dcer, spolu s téměř ještě novomanželkou. Jeho téma „802.11 Nové technológie po roku používania v praxi. Mikrotik a UBNT.“ jistě zaujalo každého svým obsahem zaměřeným na praxi.
Víte „Co je Workus?“. Já to tedy spíš ještě jen tuším, ale pánové Jan Gregor a Pavel Míča z firmy Tlapnet to snad dostatečně ve své prezentaci vysvětlili.
Dalšího z řečníků znám osobně a myslím, že si i rozumíme. Minulý rok na konferenci v Malenovicích dokonce odhalil můj skrytý herecký talent a podobu s jistým pánem, a proto mi dal malinkatou roli v úvodu své tehdejší přednášky. Tentokrát Michal Krsek (CESNET ad.) pro mě neměl žádný štěk, ale nevadí. Jeho opět lehce provokativní téma „ACTA a jiné zhovadilosti“ by nemělo nechat klidně spát žádného ISP, natož aktivního uživatele internetu.
Mimochodem by mne zajímalo, jestli se ho někdo zeptal na to jak je to s tím IPv4. Jestli opravdu adresy došly.
„Měření a testování Ethernetu a služeb TriplePlay“ by snad mělo zajímat všechny. Proto Ing. Martin Ťupa z firmy Profiber popsal jak na to.
Důstojně vystupující pán Ing. Oldřich Titz ze společnosti Micos pak sekundoval tématem „Venkovní instalace optické sítě FTTx“.
Hodně lidí mi ještě v průběhu konference říkalo, že se těší na přednášku firmy PROFIcomms. Pan Roman Onderka očekávání nezklamal. Jeho prezentace na jinak suché téma „Technologické pozadí laserových spojů“ měla šťávu, a dokonce při ní dokázal využít jednu z hostesek produkční agentury. Jak to dělá je jistě jeho obchodním tajemstvím.
Závěr konference
Již tradičně patří závěr konference losování o hodnotné ceny. V tombole jich bylo hodně a všechny jsme úspěšně rozdali, i když o některé se muselo losovat vícekrát. Ke škodě těch co se losování nezúčastnili.
Po losování už následovala večeře a outdoorový program.
I přes nějaké technické potíže se konference v Přerově celkově vydařila. Zatím drží rekord v počtu účastníků.
Záznam videa naleznete jako obvykle na stránkách serveru Internet pro všechny spolu s prezentacemi, které najdete v programu u každé přednášky.
Několik stovek fotografií z konference i večerního programu naleznete v naší fotogalerii.
Diskuze k článku
Miloslav Sova, 3. 5. 2012 (13:03):
Dobrý den, přednáška Antik.sk už funguje, chyba byla na naší straně – vzniklo to tím prohozením s přednáškou ČTÚ. Věřím, že tu ztrátu v sledovanosti dožene velmi rychle. A Petr vyjede příště z Košic o malinko dřív :-)))
Jinak v závěru přednášky Antiku jsem sliboval, že otestuji služby u rodičů na Slovensku – mohu zodpovědně říct, že výběr TV programů je impozantní, VoIP volání s nejlevnějším tarifem 1 Euro funguje také v pohodě a u internetu jsem také žádný problém nezaznamenal. Když přepočtu 18 Euro na České koruny – tak za tu cenu jednoduše skvělá služba 🙂
Marek Mikuš, 2. 5. 2012 (21:50):
Gratuluji IPV s PEM COM, po třech letech stoprocentně nejlěpší konference, a na detaily i nejlépe zorganizovaná, dokonce při 350 lidech, což byl určitě největší ročník.
Za IPEX jako vystavovatele to cítím tak, že pro nás a hlavně pro účastníky to zatím byly nejpříjemnější podmínky – velký prostor u stánků, skvěle klimatizováno, výborný catering, IMHO bude těžké tuto úroveň udržet, zvlášť bude-li počet účastníků nad 300.
Takže díky a více takových ročníků
Sunny, 2. 5. 2012 (21:15):
Dobry vecer, nejde spustit prednaska od ANTIK. Vypada ze video neni na serveru. Muzete se na to podivat. Diky