Společnost Seznam zveřejnila zajímavou statistiku rychlosti českého internetu, podle které na tom nejsme dobře. Jenže podle statistik Akamai i našich vlastních je český internet šestý nejrychlejší v Evropě. Kdo má pravdu?
Nejjednodušší odpověď na otázu v perexu je, že pravdu má zřejmě Akamai i Seznam. Na výsledek má totiž vliv metodika samotného měření a ta se u obou společností liší. Akamai i Seznam měří skutečný datový tok při reálném používání internetových služeb. Jejich uživatelé neví, že jsou měření.
To je velký rozdíl oproti měření u speedmetrů (např. na našich stránkách nebo u globálního speedmetru Ooakla), kdy mohou být výsledky ovlivněné oběma extrémy – rychlými i pomalými linkami, protože motivaci změřit si rychlost připojení k internetu máte obvykle jen ve dvou případech. Když si chcete potvrdit, že je vaše linka opravdu pomalá, nebo si chcete dokázat, že máte hodně rychlé připojení k internetu.
Pomalý český internet podle Seznamu
Seznam zveřejnil na této adrese svoji mapu rychlosti internetu v ČR. Jde o data získaná z hraničního routeru Seznamu v pražském datacentru Nagano, ve dnech 16. 2. – 22. 2. mezi 17.-21. hodinou. A konkrétně z videoslužby Stream.cz. Metodika je popsána v tomto PDF dokumentu a pokud si chcete data interpretovat sami, potom si je tady můžete stáhnout v CSV tabulce. Za tento krok si Seznam zaslouží ocenění, protože málokdo dává podobná data veřejně k dispozici.
Co z výsledků měření Seznamu vyplývá? Že 80 % diváků služby Stream.cz stahovalo ve sledovaném období streamované video rychlostí méně než 10 Mb/s a 3 % rychlostí vyšší než 30 Mb/s. Při pohledu do tabulek zpřístupněných Seznamem pak je vidět, že více než polovina návštěvníků Streamu pak má připojení pomalejší než 5 Mb/s.
Česká média ovšem tyto výsledky běžně interpretují jako rychlost českých internetových přípojek. To je ale podle nás chyba a nepochopení toho, co vlastně Seznam měřil. Stream nabízí střední video v rozlišení 480p, maximální 1080p, které si ale musíte nastavit sami. Youtube pro video v rozlišení 1080p říká, že vyžaduje 6,5 Mb/s. Pokud máte rychlejší linku, nevyužije se, protože servery Youtube víc dat nepošlou. Ptali jsme se Seznamu, jaký datový tok video 1080p vyžaduje u Streamu; po získání odpovědi ji doplníme do článku.
Domnívám se ale, že nízké rychlosti naměřené Seznamem mohou být zapříčiněny právě měřením rychlosti datového toku u streamovaného videa, kde hraje roli, kolik dat pošlou koncovému uživateli servery a nikoliv jen jeho linka. To by vysvětlovalo i naměřené extrémní rychlosti v řádu stovek Mb/s, které lze nalézt ve zdrojových datech. Není tam už informace o tom, jak dlouho takový přenos trval (a kolik dat takto bylo přeneseno) a zda tedy šlo o video (v takových rychlostech je ale Stream neumí vysílat) a nebo o stažení stránek a dalšího HTML obsahu (pravděpodobné).
Dobrou zprávou – alespoň pro Seznam – by takové výsledky měření byly v tom, že velká část diváků služby Stream.cz má připojení s dostatečnou kapacitou na sledování videa v HD a Seznam může uvažovat i o zvýšení kvality videí, byť to by už nebylo pro každého. Špatnou zprávou je, že tyto výsledky jsou médii nesprávně interpretovány a vydávány za rychlost českého internetu.
Požádali jsme společnost Seznam, zda by okomentovala naši doměnku, že nízké rychlosti vyplývají z metodiky měření a technologie videostreamingu. Poté, co odpověď získáme, ji doplníme do článku na toto místo.
Jak jsou na tom návštěvníci našich stránek?
Kromě Seznamu všechna další data o rychlostech českého (a moravského) internetu totiž ukazují mnohem lepší čísla. Například náš speedmetr má v březnu v době psaní tohoto článku 40 762 měření rychlosti, které vědomě spustili návštěvníci našich stránek.
Přes polovina našich čtenářů naměřila rychlosti do 10 Mb/s. Ale téměř třetina pak má internet s naměřenou rychlostí 10-30 Mb/s, 11,7 % internet rychlejší než 30 Mb/s a necelá 3 % pak splňuje i zatím nejnáročnější parametry NGA přípojek s rychlostí vyšší než 100 Mb/s. Oproti výsledkům Seznamu jde tedy o výrazně lepší výsledky, ale také získané jinou metodikou a zřejmě u jiných uživatelů internetu.
Jde o mix různých přístupových technologií, kde z těch identifikovaných dominuje bezdrátové připojení (38 %) a kde se o druhé místo dělí optické sítě a kabelové sítě (obojí 9 %).
Potěšme se pohledem na světové statistiky
Jak jsme již uvedli na začátku článku, spousta lidí si měří rychlost připojení k internetu proto, aby si dokázali, že ho mají rychlé. V případě, že se chcete potěšit vysokou průměrnou rychlostí připojení k internetu, doporučujeme navštívit Net Index od Ooakla. Ten právě teď (při psaní článku, v úterý večer), udává pro ČR 28,19 Mb/s, což stačí na 35. místo ze 198 zemí. V Praze pak máme 37,37 Mb/s a žebříček nejrychlejších ISP pro ČR je podle Net Indexu CentroNet (133,56), CESNET (124,35), kde asi moc domácností nenajdete J a s odstupem třetí UPC (44,27). Pokud budete chtít žebříček zpochybnit, můžete namítat, že stejně jako přes CESNET se žádné domácnosti nepřipojují ani přes čtvrtou Casablancu (37,35) a budete mít pravdu, ale Ooakla taky neříká, že jde o rychlost domácích přípojek. Jde o výsledky všech měření z IP adres v České republice.
Lepší přehled o skutečných rychlostech českého internetu, opět bez rozlišení zda v domácnostech nebo firmách, dává report State of the Internet od společnosti Akamai. Je dostupný po registraci na této adrese. Akamai provozuje největší doručovací síť na světě (CDN) a mimo jiné se přes ni stahují updaty Windows a software od Microsoftu. Takže přes ni stahuje soubory většina českých uživatelů internetu a naměřená rychlost odpovídá reálným rychlostem internetových přípojek.
Podle statistik Akamai si vede Česká republika velmi dobře v celosvětovém a ještě lépe v evropském kontextu:
Např. v průměrné rychlosti připojení jsme s výsledkem 12,3 Mb/s na 9. místě celosvětově 6. v Evropě. A když si odmyslíme vítěze Jižní Koreu s průměrnými 25,3 Mb/s, tak od druhého Hong Kongu (16,3) a třetího Japonska (15) se zase tolik nelišíme. Oproti předchozímu kvartálnímu reportu průměrná rychlost v ČR sice poklesla (-1,8 %), ale meziročně vzrostla o 9 % a to je rozhodně dobrý výsledek.
Tato tabulka ukazuje průměrné špičkové rychlosti. Tady už v tabulce padáme (rychlost 43,4 Mb/s), ale i tak je to 25. místo celosvětově a meziroční nárůst špičkové rychlosti o 25 %.
Podle Akamai má 40 % českých internetových přípojek vyšší reálnou rychlost než 10 Mb/s, což je perfektní 13. místo na světě a odpovídá to i měření na našem speedmetru.
V kontextu s měřením Seznamu je zajímavá tato tabulka. Podle Akamai je pro video v rozlišení 4K postačující internetová přípojka s rychlostí 15 Mb/s a těch je u nás přes 20 % (13. místo celosvětově). V tomto rozlišení Stream vůbec nevysílá, takže pokud skutečně měří datový tok u videa, nedokáže tyto rychlosti vůbec s použitou metodikou změřit. Nicméně Akamai Seznamu napovídá, že klidně může Stream rozlišení 4K nabídnout, odpovídajících přípojek je tady relativně dost. Samozřejmě v případě, že si takové video pustí více lidí v domácnosti, 15 Mb/s linka stačit nebude a to je důvod, proč se u NGA přípojek mluví o 100 Mb/s linkách (a 30 Mb/s jako nezbytném základu)
Statisticky máme internet rychlý
Je zvykem rychlost připojení k internetu kritizovat, ale statistická čísla hovoří jinak. Internet je v ČR v celosvětovém kontextu rychlý. Jestli je zrovna vaše linka pomalá, tak zvažte změnu poskytovatele připojení k internetu. Je to těžké samozřejmě tam, kde je jen xDSL od O2, ale i to na sledování Streamu v průměrném rozlišení většinou stačí.
V ČR je přes 1300 lokálních poskytovatelů internetu (jejich databáze na našich stránkách je tady) a mnoho z nich kromě bezdrátového připojení nabízí také optické přípojky, kde se o rychlosti a jejich možné zvýšení v budoucnu opravdu bát nemusíte. Samozřejmě by se mohly tyto rychlé (odpovídající požadavkům na NGA přípojky) rozšiřovat rychleji, čemuž brání omezená konkurence na trhu backhaul sítí a někde i naprostá nedostupnost dálkových optických nebo rádiových tras, ale to je jiná věc. Tam, kde konkurence na trhu s připojením k internetu existuje, je taky možnost mít rychlou přípojku a nejen tržní podíly (přes 40 % českých domácností má bezdrátové nebo optické připojení), ale i měření ukazují, že jde o rychlý internet nejen v českém, ale i světovém kontextu.
Diskuze k článku