Tradiční podzimní konference Kam kráčí telekomunikační sítě v Plzni již skončila. Pokud jste se nemohli účastnit, nebo si jen chcete připomenout dění nebo promeškané přednášky, vyčerpávající přehled najdete v tomto článku, mapujícím odpolední část.
Ve čtvrtek 15. září se konala již šestnáctá konference Kam kráčí telekomunikační sítě. V Plzni se konala podruhé, opět v konferenčním sálu Parkhotelu Plzeň. Konference se konala pod záštitou spolku Internet pro všechny. Hlavními partnery byly firmy SITEL, UPC, ERICSSON a ISP Alliance. Organizačně konferenci zajišťují společnosti ISP Consulting a agentura PEM Communication.
Kompletní záznam konference (po jednotlivých přednáškách) najdete na našem kanálu na YouTube.
Fotogalerii z konference i večerního programu pak najdete zde.
Po dobrém obědě, během kterého probíhala i praktická ukázka svařování optických vláken, mohla začít odpolední část. Tu dopolední si můžete připomenout v tomto článku.
Aktuální dotační výzvy pro ISP
První přednáška po obědě je vždy výzvou pro prezentující i pro organizátory, aby dostali do sálu co nejvíce posluchačů. Silné téma dotací, které mohou využít i regionální ISP. Přednášející byla paní Marie Jalovecká ze společnosti Equica, která se věnuje poradenství o oblasti dotací. K dotacím je možné přistupovat filozoficky, tedy je odmítat či podporovat z přesvědčení. Je možné se oprávněně rozčilovat nad tím, jakým způsobem jsou přidělovány a jaké projekty jsou podporovány. Ale dotace tady jsou, nezmizí a spoustu z nich mohou regionálním ISP pomoci a ti by se minimálně měli zajímat o to, co mají k dispozici.
[youtube]https://youtu.be/lA87J2s49i8[/youtube]
Prezentaci najdete zde.
CERAGON – Rozvoj ISP v USA
Slovenské kolegy za zahraniční stále nepovažujeme, takže prvním zahraničním přednášejícím se v Plzni stal Andy Westerman ze společnosti CERAGON, který má na starosti partnerský obchod společnosti v Evropě. Představil společnost, její aktuální nabídku a odhadnul trendy, kterým bude třeba se věnovat. Zejména se věnoval problému s některými přetíženými bezlicenčními pásmy.
[youtube]https://youtu.be/67TpigZLOJk[/youtube]
Prezentaci najdete zde.
Internet of Things
Internet věcí je dnes velký buzzword. Kamil Jirka, kterého znáte spíše z Tanetu, zde představil svoji další aktivitu, firmu Flea. Ta se věnuje měření a odpočtům, například vodoměrů, plynoměrů, elektroměrů a dalších čidel či senzorů. Tato data je třeba – ideálně bezdrátově – posbírat a předat k dalšímu zpracování, což je další oblast, kam může regionální telekomunikační firma rozšířit svoji činnost. No a když to celé takto zabalíte, můžete tomu říkat Internet věcí…
[youtube]https://youtu.be/sSqrPUel2lI[/youtube]
Novinky v evropské regulaci telekomunikací
Naše druhá přednáška s Jakubem Rejzkem. Opět se nechci pouště do komentáře, takže jen shrnu témata – evropský kontext regulace bezlicenčních pásem; revize evropského regulačního rámce (den před naší konferenci vystoupil s tímto oznámením předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker…) a došlo i na zákon o hazardu, známý pro nás jako zákon nařizující blokování a cenzuru internetových stránek.
[youtube]https://youtu.be/KiHxXbLtIBI[/youtube]
F5 – Cenzura webů nepovoleného hazardu – jak na to?
A tématem cenzury webů, resp. možnostem blokovat či filtrovat jakýkoliv provoz na internetu se věnoval hned v další přednášce Radovan Gibala ze společnosti F5. Podíval se na problematiku z pohledu síťového specialisty. Doporučuji ke shlédnutí zejména úředníkům Ministerstva financí…
[youtube]https://youtu.be/hfYqmRC9L8w[/youtube]
Prezentaci najdete zde.
Služba Whalebone – cloudová ochrana počítačových sítí, která nachází využití především u ISP
Relativně plynule na předchozí přednášku navázali Richard Malovič a Michal Karm, kteří představili produkt Whalebone, který prostřednictvím cloudu poskytuje ochranu sítí ISP. Konkrétně se podívali na to, jak se šíří v sítích malware a botnety a jak se – nejen – s touto hrozbou může ISP vyrovnat.
[youtube]https://youtu.be/3wk6ZjwEQwc[/youtube]
Prezentaci najdete zde.
UPC – Data retention z pohledu operátorů
Na problematiku data retention (uchovávání provozních a lokalizačních zákaznických dat) a novinky v této oblasti se zaměřil Martin Cach ze společnosti UPC Česká republika, který je současně viceprezidentem Výboru nezávislého ICT průmyslu. Martin Cach se věnoval existující i připravované národní i evropské legislativě v této oblasti.
[youtube]https://youtu.be/rBXBm954tjc[/youtube]
HEXAGON – interaktivní řešení pro vaše sítě – řešení Fiber Optic Works a řešení Smart Client
Zástupce společnosti HEXAGON představil produkty společnosti, které jsou vhodné pro poskytovatele připojení k internetu a telekomunikační společnosti. HEXAGON se věnuje geografickým informačním systémům, tedy má zákazníky spíše v utilitách, ale díky digitalizaci všeho proniká i do telekomunikačního segmentu.
[youtube]https://youtu.be/I-dpslvqJw0[/youtube]
Prezentaci najdete zde.
Virus Motherfucker – bezpečnost v sítích
Po přednášce na kávu se před publikum postavil Martin Kratochvíl ze Skvely.net, který popsal z vlastní zkušenosti problematiku zabezpečení bezdrátových zařízení postavených na bezdrátových sítí. Po Martinovi popsal praktické zkušenosti s nákazou síťových zařízení i Lukáš Hofmann z Eurosignálu. I když se oba přednášející věnovali konkrétním případům, z jejich zkušeností se může poučit každý operátor a měl by tyto zkušenosti využít pro zabezpečení svých sítí do budoucna.
[youtube]https://youtu.be/-3wx-zEAcIk[/youtube]
Prezentaci najdete zde.
Alef Nula – Přenášejte data bezpečně a efektivně
Luboš Lontoš, systémový inženýr ve společnosti Alef Nula, která je Gold partnerem CISCA, představil systém CISCO iWAN. Porovnal tuto architekturu zejména s tradičními WAN systémy. Šlo o odbornější přednášku, kterou si nelze jen tak pustit na pozadí, ale pokud jste ji promeškali, určitě ji zkuste aspoň ze záznamu.
[youtube]https://youtu.be/3yjWu4jg-hQ[/youtube]
Prezentaci najdete zde.
ČD-Telematika – Naše zkušenost s DDoS útoky a jak se proti nim bránit
Tomáš Havlíček před rokem prezentoval tehdejší novinku společnosti ČD-Telematika – ochranu před DDoS útoky. Nyní už mohl přijít s konkrétními zkušenostmi z komerčního provozu služby a popsal i měsíc trvající útok (ne kontinuální) na zákazníka (lokální ISP) s gigabitovou konektivitou. Celkem šlo během měsíce o 706 samostatných útoků…
[youtube]https://youtu.be/OlJRPS9hbwc[/youtube]
IPEX – Chytrá komunikace pro firmy s řešením VOIPEX a integrací na CRM a ERP systém
Posledním prezentujícím letošní plzeňské konference Kam kráčí byl Marek Mikuš z IPEXu, který se tentokrát nesoustředil na velkoobchodní služby, ale na nabídku pro firemní a korporátní sféru a také na zkušenosti, které z tohoto segmentu v IPEXu mají.
[youtube]https://youtu.be/rYXRgXIsO9g[/youtube]
Prezentaci najdete zde.
Shrnutí všech přednášek
Kompletní záznam konference (po jednotlivých přednáškách) najdete na našem kanálu na YouTube.
Fotogalerii z konference i večerního programu pak najdete zde.
První díl reportáže najdete v tomto článku. Závěrečný díl, který se věnuje spíše zábavním částem konference, zveřejníme v nejbližších dnech.
Pozvánka na Slovensko
A pokud jste nemohli přijet do Plzně a nechcete čekat až do jara na moravskou jarní konferenci, potom přijeďte 13. října do Jasné v Demänovské dolině v Nízkých Tatrách. Registrovat se můžete zde, pozvánku najdete v tomto článku.
Diskuze k článku