Asi jste zaznamenali, že valná hromada společnosti O2 Czech Republic schválila vyčlenění telekomunikační infrastruktury do CETIN. Články se věnovaly hlavně ekonomické stránce. Co to ale znamená z pohledu telekomunikačního trhu?
Přestože valná hromada společnosti, která se konala 28. dubna, byla dlouhá a atmosféra byla zásluhou menšinových akcionářů bouřlivá, vzhledem k tomu, že majoritní vlastník, skupina PPF, držela přes 83 % akcií, byly její návrhy a záměry bez zádrhelů schváleny.
Pokud vás zajímají ekonomické souvislosti valné hromady, týkající se především hodnoty akcií, vyplácených dividend a ekonomického výkonu společnosti, potom doporučíme např. tyto články – Patria nebo Roklen24.
Z pohledu telekomunikačního trhu je důležitější než výše dividend rozhodnutí o rozdělení společnosti O2 Czech Republic a vyčlenění telekomunikační infrastruktury do nově vzniklé společnosti Česká Telekomunikační Infrastruktura (takto bude společnost zapsána v obchodním rejstříku), které nadále nejen my budeme říkat CETIN.
Bude se novým společnostem dařit lépe?
Abychom se drželi terminologie nastavené médii, do CETINu přejdou telekomunikační infrastruktura pro pevné a mobilní sítě a datová centra. Ve společnosti O2 Czech Republic zůstanou současní koncoví zákazníci (fyzické osoby i firmy); velkoobchodní služby bude poskytovat CETIN. Co bude trošku oříšek pro regulátora, je fakt, že pod O2 budou nadále licence pro provoz mobilních sítí (ty nelze převést, lze je pouze vrátit), zatímco infrastruktura potřebná pro provoz sítí vyplývající z těchto licencí bude ve společnosti CETIN. Právníci se tedy jistě nudit nebudou.
Majoritní akcionář O2, skupina PPF, předpokládá, že obě společnosti, O2 i CETIN na tom po oddělení budou lépe. O2 nebude zatěžována péčí o infrastrukturu a regulací, která ji v obchodních aktivitách svazovala ruce, a bude se moci soustředit více na obchod a rozvoj služeb postavených na infrastruktuře CETIN.
To je model, který může fungovat ve prospěch trhu. Například ve Velké Británii podobný model funguje. U nás ale existují obavy, že zatímco od regulace částečně osvobozená O2 si bude moci nabízet dumpingové ceny s odvoláním na to, že jde o marketingovou strategii, stejným vlastníkem ovládaný CETIN bude jiným telekomunikačním firmám v přístupu k infrastruktuře administrativními i cenovými překážkami bránit a tím tak pomáhat sesterské O2.
Zda tomu tak bude či nikoliv, bude záležet nejen na regulátorech (nejen ČTÚ, ale i ÚOHS), ale také na chování a investicích dalších telekomunikačních firem na českém trhu. V mobilních sítích bude pro CETIN klíčovým zákazníkem po O2 také T-Mobile, se kterým se O2 již dříve dohodla na sdílení a výstavbě mobilní sítě, zejména s ohledem na LTE. O členství v této partě velmi stále odstrčený Vodafone a podle zákulisních informací sice T-Mobile pozitivně vnímá ekonomické výhody sdílené sítě, ale už není nadšený z těsného partnerství s O2.
Pokud by se v T-Mobile rozhodli přece jenom více emancipovat a omezit spolupráci nakonec na sdílení telekomunikačních věží a možná jejich připojení do páteřních sítí (sdílení věží lze dosáhnout také regulací…), potom by ekonomická rozvaha CETIN v oblasti mobilních sítí taky vypadala méně zajímavě než dnes. Tady lze opět odkázat na britský příklad – tamní síť EE je společným podnikem Orange a T-Mobile a jde o samostatnou společnost, která tak má zájem na tom, dodávat svým rovnocenným zákazníkům (a současně akcionářům) služby, na kterých vydělá.
V České republice jde ale o jiný, mnohem komplikovanější model. Infrastruktura pro mobilní síť LTE není vyčleněná, ale sdílená s rozdělením zhruba na polovinu ČR, kdy o jednu se stará O2 (nově CETIN) a o jednu T-Mobile. V Praze a Brně se ale žádné sdílení nekoná, tady si staví obě společnosti po svém. CETIN, který bude nabízet velkoobchodní služby, bude mít stejného akcionáře jako jedna ze společností, která je bude nakupovat, což je naprosto jiná pozice než v případě britského EE.
V pevných sítích pak bude naprosto dominantním zákazníkem CETINu O2, protože velkoobchodní trh s internetem přes xDSL se O2 (a dříve Českému Telecímu) povedlo v ČR téměř dokonale zničit a konkurenci vytlačit k jiným technologiím. Zde spíše než o rozvoji byznysu CETINu lze hovořit možná o snaze vymanit se s regulace a optimalizaci nákladů.
Pokud tedy mají telekomunikační firmy obavu o to, co CETIN udělá s českým trhem přístupu k internetu, potom by se neměly CETINem vůbec zabývat, ale investovat do rozvoje především optických a tam kde to nejde, do bezdrátových sítí. Potom totiž nebudou žádný CETIN potřebovat brát v úvahu.
V zájmu CETIN by pak měla být pestrá akcionářská struktura a podpora dalších technologií, zejména optických přístupových sítí, ne xDSL a posouvání DSLAMů o pár stovek metrů dál od současného umístění, protože pak taková společnost může velmi úspěšně rozvíjet infrastrukturní byznys.
Jak se k CETIN postaví regulátor?
Na první pohled má Český telekomunikační úřad nelehkou úlohu. Bude muset znovu analyzovat postavení společnosti CETIN na relevantních trzích a posoudit současnou regulaci. Jenže tento krok by ČTÚ musel udělat stejně, i v případě, kdyby společnost O2 zůstala stejná jako dosud.
Až dosud totiž bylo v ČR identifikováno osm relevantních trhů, podléhajících regulaci ze strany ČTÚ. Nové Opatření obecné povahy OOP/1/04/2015-2 (PDF) z 1. dubna identifikuje čtyři (resp. pět) relevantních trhů a nyní budou probíhat jednotlivé analýzy. Jinými slovy – analýzy konkurence na jednotlivých trhů a to, zda na nich existují dominantní hráči, které je třeba regulovat, by nyní probíhala i bez ohledu na změny ve společnosti O2.
Jak analýzy dopadnou nelze v tuto chvíli určitě předjímat, ale dá se předpokládat, že tam, kde by dříve byla regulovaná společnost O2, bude nyní regulovaná i společnost CETIN. Již zmiňovaný regulační oříšek bude posouzení O2 a CETIN ve vztahu k licencím na provoz mobilních sítí, tedy především toho, zda se plní podmínky licencí (např. u velkoobchodní nabídky LTE operátoři podle ČTÚ podmínky neplní) a určení významné tržní síly.
Co tedy vznik CETIN bude znamenat?
Nemáme křišťálovou kouli a neumíme říct, co se bude dít. Víme jen, že někteří současní zástupci O2, kteří budou i v orgánech CETIN, vyvíjejí velké aktivity týkající se rozdělování čtrnáctimiliardových dotací na podporu přístupových sítí nové generace (NGA). Stejně tak se třeba v materiálech pro akcionáře O2 můžete dočíst např. tuto „perlu“:
Očekáváme, že se během roku 2015 zvýší tempo investic do infrastruktury FTTx ze strany jiných subjektů na trhu. Z hlediska soutěžního prostředí je tato technologie vážně ohrožena používáním řešení širokopásmového připojení v domácnostech prostřednictvím LTE od všech tří operátorů s vlastní sítí.
Pokud se v O2 někdo domnívá, že LTE dokáže vůbec konkurovat sítím FTTx, potom mu škodolibě popřejme růst popularity vlastních O2 TV služeb a třeba i dalších OTT služeb jako je Netflix v jejich LTE síti.
Jenže zatímco u jiných operátorů bychom se mohli této úvaze zasmát, v případě společnosti s takovou historií, jako má O2, je třeba se mít na pozoru. V minulosti již mnohokrát její představitelé, ať už měli na vizitkách SPT nebo Český Telecom (a někteří už ví, že tam nově budou mít CETIN) v zájmu prodeje zastaralé technologie brzdili rozvoj novějších technologií, a to nejen ve vlastní firmě, ale i potlačováním konkurence a tlakem na regulaci. Klíčová slova jsou ISDN, kdy se bránilo nástupu ADSL a nyní je to VDSL, kvůli kterému se O2 brání na rozdíl od zbytku trhu investicím do FTTH.
Jestli tedy mají LTE sítě ohrozit ty FTTx – a je zřejmé, že technologickými parametry to určitě nebude a na cenovou válku to při pohledu do ceníků mobilních operátorů taky nevypadá – potom bude třeba sítě LTE upřednostnit nějak jinak. My tedy netušíme jak, odhadovat radši nic nebudeme, ale vše budeme pečlivě sledovat J
Diskuze k článku