Závěr každého roku je obvykle důvod k bilancování. I my si proto připomeneme některé události roku 2012.
V roce 2012 uplynulo 10 let od založení občanského sdružení Internet pro všechny. Z iniciativy za zlepšení podmínek poskytování připojení k internetu, z „hnutí odporu“ proti praktikám tehdy silně monopolního Telekomu vznikl tento informační portál o českém internetu.
Nyní se zabýváme „pouze“ osvětovou činností týkající se internetu.
Občas se nám přihodí, že nás uživatelé a čtenáři osloví se žádostí o zřízení připojení k internetu v obci Horní Dolní a my trpělivě vysvětlujeme: Nejsme ISP, ale občanské sdružení. Provozujeme tento web, uspořádali jsme zatím osm odborných konferencí pod názvem „Kam kráčí…“. Máme „měřák“ rychlosti speedmeter, kde se každý rok uskuteční přes 500 tis. měření a je umístěn na třech nezávislých serverech. Také vedeme databázi poskytovatelů, kterou bychom chtěli v příštím roce změnit a údaje databáze v maximální možné míře aktualizovat.
Co svět hledal na internetu v roce 2012
Tady začnu od konce – od konce světa.
Navzdory jednomu z výkladů mayského kalendáře, který tvrdil, že 21.12.2012 nastane konec světa, se nic takového nestalo. Přesto této události věnovala světová i česká média velkou pozornost. Ostatně, můžete se podívat na graf vývoje vyhledávání výrazu „konec světa“ v Česku v rozmezí let 2004 – 2012, viz níže.
Porovnejte s celosvětovým trendem výrazu „end of the World“ (červená křivka). Tady je vidět, jak je Česká republika zanedbatelná, a teprve na konci roku se lehce zvedne „ocásek“ modré křivky nahoru. Také mi připadá, že Čechy mediální šílenství nechávalo poměrně chladnými až téměř do konce.
A zde dle jednotlivých krajů ČR.
Samotného by mne zajímalo, proč zrovna nejvíce dotazů přišlo z Karlovarského kraje.
Versus mapa největšího zájmu o „end of the World“ ve světě. Samozřejmě jde o hledání výrazu v AJ, ale můžete si doplnit výraz v jiném jazyce a sami porovnat.
Data pochází z Google Trends a čísla v grafech nepředstavují absolutní počet vyhledávacích dotazů, které se týkaly konkrétního výrazu, ale poměr k celkovému počtu vyhledávání na Googlu – v podstatě procentní podíl, neb nejvyšší hodnota je 100.
Pokud není k dispozici dostatečné množství údajů, zobrazí se 0.
Co dalšího přinesl rok 2012?
Internet je především o hledání, a proto pomůže vyhledávač. Na Seznam v tomto případě zapomeňte, protože ten je dobrý akorát pro český rybníček.
Podle vyhledávače Google, resp. projektu Zeitgeist (1,2 bilionů vyhledávání; 146 jazyků), se nejvíce vyhledávanou stala celebrita Whitney Houston. Ta zemřela v únoru 2012, a přesto si udržela zájem internetu.
Na konci roku se ohlížíme za nejvýznamnějšími událostmi, zprávami a lidmi uplynulých 12 měsíců. Analyzujeme miliardy dotazů, které do Googlu v průběhu roku zadali uživatelé z celého světa, abychom vám umožnili podívat se na svět očima vyhledávačů Google.
Metodika
Při sestavování přehledu Zeitgeist pro rok 2012 jsme studovali souhrn několika miliard dotazů, které lidé tento rok do Googlu zadali. Používáme data z několika zdrojů, včetně Statistik vyhledávání a interních datových nástrojů. Také filtrujeme spam a opakované dotazy, aby naše seznamy ducha doby odrážely co nejlépe. Všechny zkoumané vyhledávací dotazy jsou anonymní – nebyly použity žádné osobní údaje.
Nikoho asi nepřekvapí, že dalším trendovým výrazem je „gangnam style“, který se stal také nejvíce zobrazovaným videem roku 2012 (přes 1 miliardu zhlédnutí na YouTube mluví za své).
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=9bZkp7q19f0&w=560&h=315]
Jeho podle mě trapná česká parodie už takové slávy dosáhnout nemůže.
Další významnou událostí roku 2012 byl na prvním místě hurikán Sandy, ale já se zmíním o Olympijských hrách v Londýně. Ty jsme totiž sledovali skoro všichni, a rozhodně jsou nám bližší než hurikány.
Naši sportovci získali celkem 10 medailí a přispěli k tomu, že jsme se umístili na 19. místě pořadí národů z celkem 85 národů.
Reklamu nám určitě udělal i červený autobus výtvarníka Davida Černého.
Co hledala na internetu v roce 2012 Česká republika
Podíváme-li se na údaje Google po výběru naší země, zjistíme, že nejvíce se vyhledávala reality show „Hotel Paradise“. Upřímně, nevím pořádně o co jde a musel bych si podrobné informace také vyhledat.
Že na druhém místě bude další reality show „Farma“, mě už překvapuje, ale vlastně ani tak ne… Lidi bude vždy zajímat pohled do cizích domácností, kuchyní a ložnic.
Ani Česku se nevyhnul zájem o Whitney Houston a lokální celebrita David Rath se umístil až za ní – na prvním místě v sekci „Místní celebrita“.
Rozhodně jsem však i já sledoval on-line rekordní seskok Felixe Baumgartnera, který jako první a jediný člověk překonal rychlost zvuku při volném pádu z výšky 39 kilometrů, viz video.
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=FHtvDA0W34I&w=560&h=315]
Závěr
Nejvíce hledanými návody v Česku jsou „jak zhubnout“, následované „jak sbalit holku“ a do třetice „jak zjistit heslo“.
„Jak vydělat peníze“ je až na čtvrté pozici, a dále pak „jak uvázat kravatu“. To mne naplňuje přesvědčením, že na tom nejsme ještě tak špatně jak dáváme sobě i světu obecně najevo.
Hned na začátku roku 2013 nás čeká první přímá volba prezidenta. Moc od ní osobně neočekávám, ale přeji si, abychom vybrali takovou osobnost jakou si zasloužíme.
Ostatní události přinese všední život a internet tu bude stále s námi.
Nashledanou v příštím roce, úspěšný start i celý nový rok.
P.S.
Od WordPress.com, respektive od JetPack.me jsme dostali hezký dárek v podobě tohoto annual reportu, tak se společně s námi pokochejte.
Diskuze k článku