První operátor, který uveřejnil nové ceny na DSL dle nové nabídky Telecomu je Czech On Line (COL). Chlubí se revolučními cenami, ve skutečnosti je to spíše k pláči (i když vina není na jeho straně). Pojďme si novou nabídku rozebrat detailně.
ČTc vydal před pár týdny novou velkoobchodní nabídku na DSL pro ostatní operátory, kde je nově ultrapomalá varianta DSL připojení – 128 kbit a zlevněná 256 kbit linky. Žádné další významné pozitivní změny se nekonaly, stále zůstává ve velkoobchodní nabídce naprosto nesmyslný poplatek za nadlimitní data, který blokuje rozšíření. Ten je hlavním důvodem, proč je DSL u nás tak nepopulární a proč získává méně zákazníků než kabeloví operátoři, i když má 5× větší pokrytí při průměrně o 50% nižší prodejní ceně (tj. má minimálně 7,5× horší prodejní výsledky).
Koncové ceny na nové DSL od COL jsou 415 Kč (349 Kč bez DPH) za 128 kbit linku s 2 GB limitem a 475 Kč (399 bez DPH) za 256 s 2 GB limitem. Na první pohled to vypadá jako velmi zajímavá nová možnost levného internetu, ovšem nesmíme zapomínat na podraz, který provedl ČTÚ s Telefonem v posledním rozhodnutí, kdy zakázali provoz DSL na Home Mini. Nejlevnější kombinace je tak nyní Telefon Expres + 128 kbit DSL, která vychází na 744 Kč (329 + 415) s DPH a neobsahuje žádné volné minuty na volání. Přitom současná nejlevnější nabídka DSL byla 256 kbit za 594 s DPH + Home Mini za 215 Kč, tj. 809 Kč a obsahovala v sobě kredit 102 Kč na volání, tj. pro toho, kdo kredit využil se jedná o zdražení služby o 40 Kč a dvakrát nižší rychlost. Ve skutečnosti jsou tedy nové ceny výsměch internetové veřejnosti.
Nemůžeme za to ale nijak nadávat COL. Tato firma udělala maximum, co se s danými velkoobchodními cenami dalo dělat (nákup bez IP konektivity, marketingu a dalších nákladů je 304 Kč, tj. prodávají to silně pod náklady), vina je jednoznačně na straně ČTc a nově také na ČTÚ, který vydal naprosto nesmyslné cenové rozhodnutí, které jde proti zájmům uživatelů i proti národní a evropské internetové strategii.
IPV požádalo Ministerstvo informatiky o účast v Broadband fóru, které by mělo účelově přerozdělovat 830 milionů zisku z prodeje ČTc na podporu rychlého internetu. Budeme se také snažit o schůzku s novým majitelem Telecomu a s novým vedením ČTÚ, aby vysvětlili své poslední kroky a sdělili veřejnosti, kdy si z ní hodlají přestat dělat srandu. Věnujeme stále více času také Mapě bezdrátových sítí, která už nyní eviduje 355 poskytovatelů, dalších přibližně jednou tolik čeká na schválení. Již brzy vám také představíme nový vzhled a funkce našeho webu a další služby pro uživatele.
Diskuze k článku