Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo termíny a zveřejnilo dokumentaci pro 2. výzvu dotačního programu Vysokorychlostní internet, v oboru známém spíše jako dotace na sítě NGA.
Přestože ministerstvo vyhlásilo výzvu v pátek 7. února, samotné žádosti začne přijímat až 8. května (státní svátek, ale to by online systému nemělo vadit), do 8. července. Na žádosti je připravená jedna miliarda korun a samotné sítě, na které lze dotace využít, musí být postaveny do 8. července 2022. Řídicí orgán operačního programu OP PIK může v případě odůvodněné žádosti rozhodnout o prodloužení termínu do 31. 5. 2023, ale to je opravdu nejzazší, spíše teoretický, termín.
Minimální výše dotace je 500 tisíc korun (projekt tak musí mít hodnotu 667 tisíc korun, kdy dotace může tvořit až 75 % celkové částky), maximální 200 milionů korun. Z výše uvedeného je jasné, že půjde žádat o dotace na malé projekty na úrovni jedné základní sídelní jednotky (ZSJ), ale i o projekty na velké oblasti. Vzhledem ke geografii intervenčních oblastí ale půjde spíše o teorii a žádat se bude o více malých projektů. Pravidla 2. výzvy už oproti minulé výzvě řeší i překryv žádostí.
Kritéria hodnocení jsou nastavena tak, aby preferovala rychlejší sítě, vyšší relativní pokrytí zájmové oblasti a nižší podíl dotace, takže zájemcům nastává vhodný čas pro hraní si s Excelem. MPO by samozřejmě bylo nejradši, kdyby se dotovaly jen optické sítě, ale ty jsou dražší a nedají se s nimi pokrýt odlehlé a roztroušené oblasti, které tvoří velkou část intervenčních oblastí.
Dotace je možné využít na modernizaci stávajících sítí, nebo na výstavbu nových. Modernizované sítě musí mít rychlost downloadu vyšší než 30 Mb/s, uploadu 10 Mb/s a po roce 2020 musí umožnit pouhou výměnou nebo modernizací aktivních prvků rychlosti 100/33 Mb/s. Nové sítě mohou také začínat na nižších rychlostech (30+), nicméně do konce roku 2020 musí umožnit vyšší rychlosti. Na první pohled jde o totéž, ale podle zveřejněné dokumentace to znamená pro nové sítě přísnější podmínky. Metodika pro určení rychlosti je totožná s metodikou měření rychlosti internetových sítí podle ČTÚ, která měří reálnou rychlost u zákazníka, ne rychlost infrastruktury, takže přípojka musí mít fyzickou rychlost trošku vyšší.
Pro ty, kdo problematiku nesledují, je možná částka 1 miliarda korun oproti dříve vyhlašovaným 14 miliardám příliš malá. Fakt je ale takový, že podle dat z konce roku 2017 bylo v bílých místech 87144 adresních míst, které je možné z dotací pokrýt. I tak je bláhové očekávat, že se pokryjí všechna tato místa a že se zmíněná miliarda vyčerpá.
Všechny dokumenty (včetně odkazů) jsou zveřejněny na stránkách Agentury pro podnikání a inovace, která bude samotný příděl dotací administrovat.
Diskuze k článku