Máte pocit, že se toho okolo sítí NGA moc neděje? To vůbec ne. Vznikla další (již šestá) verze plánu a ministrům Mládkovi a zejména Chovancovi se podařilo sjednotit celý trh, který se proti jejich plánům postavil. A problematiky si začínají všímat i zpravodajská média.
Národní plán rozvoje sítí nové generace (NGA) se řeší bez dvou dnů oficiálně již rok (více v tomto článku). Je ale potřeba vnímat tento plán jako začátek celé podpory. Vedle plánu, který by měl určovat priority a způsob využití evropských miliard, by měla vzniknout nová mapa internetové infrastruktury (a tzv. bílých, šedých a černých míst), měly by být připraveny výzvy na předkládání projektů čerpání z programu OPPIK a v českém právním řádu by měla být implementována směrnice 2014/61/EU, bez které bude jakákoliv výstavba sítí nové generace pomalá a drahá. A do toho by měl vzniknout ještě registr pasivní infrastruktury.
Co z toho máme? Na ministerstvu průmyslu a obchodu někde v šuplíku leží připravené výzvy na projekty, které teoreticky nelze připravovat bez toho, že by existoval schválený plán. V meziresortním připomínkovém řízení je návrh zákona, který implementuje směrnici 2014/61/EU. Před pár dny se také objevila již šestá verze Národního plánu rozvoje sítí nové generace – v letních měsících tak vznikají verze tempem zhruba jedna za měsíc, což je na českou státní byrokracii vskutku neuvěřitelný výkon.
Nemáme sice žádnou analýzu toho, kde je veřejná podpora potřebná, protože tam selhal trh (což je podmínka čerpání veřejných prostředků), ale zato ministerstvo vnitra stihlo ve velmi krátkém čase předložit do vlády „Návrh na založení státního podniku Národní agentura pro komunikační a informační technologie České republiky, s. p. (Odštěpný závod ICT služby).“ V telekomunikační branži se tomuto státnímu podniku už přezdívá Český Telecom 2.0.
Z přístupu obou ministerstev to vypadá, že je pro ně důležitější mechanismus rozdělování eurodotací a zejména ministr Chovanec přichází každý týden s novými argumenty, proč by o těchto penězích mělo rozhodovat jeho ministerstvo a proč by se peníze určené na podporu připojení domácností k vysokorychlostnímu internetu měly využít pro neveřejnou státní síť.
Ale třeba to vnitro myslí dobře. Čekají ho náročné úkoly, jako je navýšení kapacity příloh datových schránek tak, aby bylo možné poslat přílohy k daňovým přiznáním, což se jistě neobejde bez miliardových investic do serverů, nákupu nových počítačů na Czechpointy a především odpovídajícího posílení linek mezi Czechpointy na poštách a datovými úložišti. Je jasné, že jde o komplexní problematiku a proto si třeba chce vnitro pohlídat, jak budou připojené domácnosti, aby mohly daňové přiznání posílat z domova a nemusely obtěžovat zaměstnance pošty a zdržovat je třeba od nabídky pojištění nebo stíracích losů.
V každém případě se státní správě povedla ještě donedávna neuvěřitelná věc. Ve čtvrtek 24. 9. se uskutečnila tisková konference, kde zástupci telekomunikačního trhu a dalších asociací odmítly současný přístup státu v oblasti NGA a požádaly o řešení situace předsedu vlády Bohumila Sobotku. Pod společné prohlášení se podepsaly:
- Hospodářská komora České republiky
- Svaz průmyslu a dopravy České republiky
- Sdružení pro internetový rozvoj
- Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí v ČR
- Asociace provozovatelů mobilních sítí
- Česká asociace elektronických komunikací
- Česká asociace telekomunikací
- Dial Telecom, a.s., člen evropské asociace ECTA
- Český telekomunikační klastr
- ICT Unie
- ISP Alliance
To, co podepsaných asociacím nejvíce vadí, je absence diskuse s odbornou veřejností, ignorování legislativních pravidel a přesun prostředků směrem k neprůhlednému státnímu podniku, do jehož hospodaření a vypisování zakázek nebude vidět. Varují také, že současná podoba Národního plánu by dlouhodobě poškodila tržní prostředí.
Také ISP Alliance ve stejné době vyzvala vládu, aby ukončila současné přetahování ministerstev o peníze a začala skutečně podporovat rozvoj vysokorychlostního internetu. „Z našeho pohledu je nejdůležitější, aby stát konečně nezávisle, nepředpojatě a přesně zmapoval, kde je třeba pomoci ze státních prostředků nebo evropských dotací. Předpokládá to i Evropská komise, aby uvolnila z evropských fondů na financování infrastruktury byť jediný eurocent. Je potřeba kvalitní analýza, kterou zatím během roku práce na plánu rozvoje NGA sítí nedokázalo ani MPO, ani MV udělat,“ říká k tomu Jakub Rejzek z ISP Alliance.
Podobně se vyjádřil i Ján Simkanič ze SPIR: „České politické reprezentaci dlouhodobě chybí jakákoliv představa o koncepčním rozvoji digitální ekonomiky. Místo prosazování partikulárních zájmů by raději měla usilovat o posilování naší konkurenceschopnosti.“
ISP Alliance dále upozorňuje na to, v České republice je přibližně 560 tisíc přípojek FTTB a přibližně 130 tisíc FTTH, přičemž drtivá většina z nich je postavená regionálními a lokálními poskytovateli k internetu, bez jakékoliv veřejné podpory. Na tento fakt v našich článcích upozorňujeme dlouhodobě a jsou i častými tématy diskusí na konferencích Kam kráčí.
Malí a regionální poskytovatelé k internetu (téměř všechny najdete v naší databázi) NGA linky staví a více než dotace je trápí mnohdy nedostupnost páteřní linky (chybí konkurence nebo tam ani jediná linka od O2 není), kterou by místní síť připojili a složitá byrokracie související s výstavbou (to by měla vyřešit směrnice 2014/61/EU). V případě veřejné podpory uznávají, že jsou místa, kde se bez veřejné podpory cenově dostupná přípojka postavit nedá, ale současně se bojí, že dotace nebudou řešit tyto případy, ale dlouhodobě poškodí tržní prostředí.
A rozhodně se nedá říct, že by tyto jejich obavy ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo vnitra nějak rozptýlily, spíše je neustále zvyšují. Takže článek zakončíme již tradičně – budeme dál vše sledovat. O překvapení jistě nebude nouze, ministerská byrokracie nás o tom již několikrát bohužel přesvědčila.
Diskuze k článku