Mapy ukazují, že O2 a T-Mobile jsou v pokrytí LTE hodně pozadu. Lépe je na tom Vodafone, ale s omezeným LTE v pásmu 900 MHz. Operátoři se soustřeďují na pokrytí obyvatel, na dálnicích nebo ve vlaku rychlý mobilní internet radši nečekejte.
Na adrese http://lte.ctu.cz/pokryti/ zveřejnil Český telekomunikační úřad nové mapy pokrytí rychlého mobilního internetu. Ty vycházejí z informací dodaných mobilními operátory a pokrytí je vypočítáno metodikou doporučenou Mezinárodní telekomunikační unií (ITU).
Podle informací ČTÚ jde v současnosti o nejpřesnější výpočet, který vychází z velmi přesného modelu území, šíření signálu v jednotlivých frekvenčních pásmech, pracuje s aproximací jemného rastru a definuje minimální intenzitu elektromagnetického pole pro to, aby území mohlo být označeno za pokryté.
Pro pokrytí uvnitř budov ČTÚ připočítává 10 dB, nicméně tady už se pouští na velmi tenký led – moderní fasády kancelářských budov často používají skla s různými filtračními vlastnostmi, které mohou šíření elektromagnetického signálu dovnitř budovy ovlivnit výrazněji. V každé budově je to zkrátka jiné a i když na mapě ČTÚ pokrytí máte, neznamená to, že ho najdete i ve skutečnosti.
Pokrytí signálem LTE jsme se věnovali před měsícem v tomto článku. Od té doby se hnuly ledy výrazněji pouze v síti Vodafone, který výrazně navýšil pokrytí LTE ve frekvenčním pásmu 900 MHz. Zde nepočítejte s tak vysokými rychlostmi jako u LTE v jiných frekvenčních pásmech, ale vždy by měly být alespoň na stejné úrovni jako u 3G/HSPA, ovšem s výhodami oddělení datového sítě od hlasové a výrazně nižší latencí.
O2 a T-Mobile sice taky staví vysílače LTE, ale pokud se do jejich pokrytí nebude započítávat 3G, tak to není žádná sláva. Nicméně podmínky aukce kmitočtů pro LTE i ČTÚ umožňuje započítávat 3G do vysokorychlostního mobilního internetu, bez ohledu na to, jakou rychlost 3G síť v reálu nabízí a jak se 3G síť při zátěži chová, takže se omezme na konstatování, že se podle nás počítají hrušky s jablky, ale pokrytí to je…
Asi nemá moc smyslu se zabývat porovnáním informací na webu operátorů s čísly ČTÚ. Vodafone např. na titulní stránce svého webu tvrdí, že má 95% pokrytí, aniž by dodal, že nejde o území, ale o populaci a že započítává i vysílače, které jsou možná v testovacím provozu a možná se teprve oživují technologií, ale to berme jako marketingový folklor. Vodafone se od mapy ČTÚ liší pouze o 3 procentní body a prvenství v LTE si právem zaslouží. Mnohem více se liší mapa ČTÚ a T-Mobile a u O2 máme pocit, jako by mapa byla malovaná ručně a rozlil se po ní inkoust, protože jinak si neumíme vysvětlit souvislé pokrytí rychlým internetem na většině území ČT.
Ve všech případech se bavíme o výpočtech a předpokládaném pokrytí, nikoliv naměřeném, takže v reálu vždy najdete místa, kde by signál měl být dostatečně silný a přitom ho se svým mobilem nenajdete vůbec. Holt se antény vašich smartphonů vyrábí někde v Číně a ne v certifikované laboratoři Rohde & Schwarz…
Co z map a tabulek ČTÚ vyplývá? Všichni operátoři se zaměřují především na pokrytí měst, kde jejich opravdu rychlé LTE konkuruje pevnému nebo bezdrátovému připojení. Tedy rychlostmi, nikoliv cenami a FUP. Ve vlacích a na dálnicích, kde mobilní internet opravdu využijete, na rychlé LTE můžete zapomenout. O pokusu stáhnout si do smartphonu rychle mapy na venkově ani nemluvě.
Výjimkou je Vodafone, který si zaslouží pochvalu za pokrytí skoro celého území ČR technologií LTE v pásmu 900 MHz. Sice má LTE v tomto pásmu a v implementaci Vodafone své rychlostní limity, ale s nejnovějšími chytrými telefony je dostupné. Podle mapy ČTÚ to také vypadá, že s Vodafone LTE-900 se připojíte na většině D1 a relativně rychlý mobilní internet by vám měl fungovat i na velké části nejvyužívanější vlakové trati mezi Prahou a Ostravou.
Nicméně budeme doufat, že až budeme zase někdy psát o pokrytí LTE v České republice, budeme moci přinést radostnější zprávy.
Diskuze k článku
Marie Dušátková, 29. 1. 2015 (13:53):
Mám dotaz, kde se dozvím, jestli je možno provozovat internet v obci Skránčice-Zavlekov, kam se chci odstěhovat.Díky.
Miguel, 19. 1. 2015 (17:41):
zkuste k tomu tuhle appku: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.ursimon.ltemapa
zajdee, 15. 12. 2014 (08:23):
Mílo (doufám, že se neurazíte, když Vás oslovím takto familierně),
když jsem se pod minulým článkem na problém mobilního broadbandu (tj. připojení o rychlosti alespoň 2 Mbit/s, podle definice ČTÚ) chtěl dívat očima běžného uživatele, dostalo se mi reakce, že takhle teda ne, protože:
– LTE 900 není „plnohodnotné“ a tudíž bude při hodnocení dostupnosti rychlých dat ignorováno
– 3G není „LTE“ a tudíž bude ignorováno
– LTE 800 v testovacím režimu není „plnohodnotné“ a tudíž bude ignorováno
Jako běžný uživatel s datovými tarify od všech tří operátorů ovšem vím, že v dnešní době lze bez problémů používat mobilní data i v místech, kde je LTE 900/800 v testu/3G. Pravda, rychlosti u 3G se pohybují mezi 8-15 Mbit/s, u LTE 900 taktéž (jen upload je rychlejší); u LTE 800 v testu je sajta „uměle vytížena na 80%“, takže reálně dosahované rychlosti na downlinku jsou kolem 15 Mbit/s (většinou jste na sajtě sám) – uplink takto uměle vytížen není, takže paradoxně běhá rychleji (20-25 Mbit/s).
No a k pokrytí: VF ve středních Čechách je vcelku bezproblémový, pokrytí je prakticky všude (obvykle kromě CHKO). TM/O2 díky sdílení 2G a 3G sítí jsou na tom vyrovnaně, ale je třeba počítat s tím, že v jejich sítích budete často zatím na 3G (! opakuji z prvního článku: máme 9 měsíců po udělení přídělů z aukce a už je živých cca 2000 LTE 800 sajtů [i když sdílené se do toho započítávají dvakrát…]).
Z pokrytí I/6 Praha-Vary: VF pokryto od Pavlova až za Bochov; TM jsem zkoušel před týdnem jen na části trasy, Praha-Nové Strašecí 3G, pak díra, Řevničov 3G, od Krušovic až po křižovatku s I/27 LTE bez výpadku. Rychlosti jsem při řízení němeřil, ale rádio na tom hrálo pěkně.
Z pokrytí D5: když jsme cca před měsícem zůstali stát na dvě a půl hodiny v koloně na D5, tak nás tablet s Vodafoním LTE 900 pomohl zabavit – televizní vysílání se streamovalo bez problémů. Asi tam moc zákazníků s LTE telefony nebylo, i když ta dálnice v úseku cca 10 km stála.
Ale ano, většina z mnou zmiňovaných úseků je doposud v „testu“ nebo využívá alternativní technologie (LTE900, 3G), takže podle článku tam vlastně pokrytí není…
Petr Hála, 12. 12. 2014 (11:56):
Mohu potvrdit, že konkrétně vodafone minimálně v našem kraji (konkrétně okres Náchod, Trutnov) spustil LTE na méně lukrativních lokalitách. Vesnice v řádu stovek obyvatel a LTE jede od 6 do 15 Mbps. I na trase mezi např. Náchodem a Prahou konečně nejsem většinu času na EDGE, ale na dálnici mam často 4G 🙂
Jen bych řekl, že od LTE mam problém s hovory, že se mi častěji přeruší či úplně ukončí.
Ale je možné, že to může být i telefonem Samsung Galaxy S4. Kdysi jsem někde něco podobného četl, ale nevěnoval jsem tomu v té době pozornost, ale zatim jsem to nijak aktivně více neřešil.
Miloslav Sova, 10. 12. 2014 (23:14):
Zdravím,
pán ZajDee si to bere moc osobně a argumentuje tady počty sajtů, Rosťa Kocman se na věc zase snaží podívat očima běžného uživatele. Docela bych uvítal, kdyby se do diskuze zapojili skuteční uživatelé LTE – nejlépe tací, kteří hodně cestují po celé ČR a podělili se s námi o reálné zkušenosti alespoň do té doby než ČTÚ zprovozní tu svojí aplikaci. Konkrétně já jsem o víkendu absolvoval cestu ze Strážného v Jižních Čechách až do Plzně a aktuální situace je taková – Strážný na hranicích překvapivě silný signál LTE – rychlost kolem 25-27 Mb/s, Vimperk bez signálu, Kašperky, Sušice a široké okolí bez signálu, Horažďovice obkroužené signálem, ale v obytných zónách + centrum bez signálu. Klatovy centrum bez, nákupní zóna v Klatovech LTE běží na 29 Mb/s. Plzeň náměstí a okolní ulice bez signálu, nákupní zóna Borská pole bohužel také bez. Pokud má někdo reálné zkušenosti, budeme rádi když se s nimi podělí v diskuzi pod článkem. Jak vidíte Strážný na mapě pokrytý není a LTE tady běží již 10 dní, v Plzni jsem běhal celé odpoledne a LTE se mi ulovit nepodařilo (ačkoliv podle mapy by minimálně na Borských polích mělo být). Abych nezapomněl – mým operátorem je T-Mobile 🙂
Martin, 21. 12. 2014 (14:53):
Ja osobne chapu proc o tom Rosta pise, protoze ocividne nema potrebne vedomosti (a to neberu v potas jen tento clanek, ale vsechny ostatni) a ani poradne realne zkusenosti coz je uplne ta nejhorsi kombinace;-).
zajdee, 10. 12. 2014 (16:49):
„Na pokrytí venkovat (obydleného) se zaměřuje pouze Vodafone, O2 s T-Mobile mají vůbec problém pokrýt dálnice a vlakové koridory…“
Toto není pravda. O2 a TM mají aktuálně (každý) ve vzduchu cca 500 LTE800 sajtů mimo Prahu/Brno/jiná města. Ano, většina z nich je ještě v testu. To ale neznamená, že se nestaví a operátoři se nezaměřují na pokrytí.
Co z toho vyplývá?
Vyplývá z toho, že „Všichni operátoři se zaměřují především na pokrytí měst, kde jejich opravdu rychlé LTE konkuruje pevnému nebo bezdrátovému připojení.“ není pravdivé tvrzení.
zajDee, 10. 12. 2014 (07:47):
Vy jste proti te LTE vystavbe nejak osobne vysazen, ne? Z map CTU vubec nevyplyva, ze se operatori zameruji predevsim na pokryti mest (s cestnymi vyjimkami Prahy a Brna, nicmene mimo Prahu/Brno uz bezi LTE pomalu na vice lokalitach, nez v Praze/Brne. Udela to ovsem ohromny rozdil v pokryti, 600 sajtu v Praze vs. 600 sajtu mimo Prahu…). Naopak, letos se zameruji hlavne na louky, lesy a vesnice. Zkuste si otevrit GSMweb a mapu LTE lokalit, a do dalsich clanku uz piste pravdu.
Rostislav Kocman, 10. 12. 2014 (14:18):
Ne, nejsem vysazen proti výstavbě LTE. Jen jsem vysazen proti tomu, když někdo hodně dlouho do sítě neinvestoval, teď dělá nezbytný technologický upgrade, který by udělal tak jako tak, prudí na ČTÚ a MPO, že nemá peníze na investice a tento přirozený proces vydává za rozvoj mobilního internetu. Budiž, kdyby to tak aspoň bylo, ale ty operátorské mapy s výjimkou Vodafonu (a ještě před měsícem to bylo jinak i u něj) nejsou jen trošku mimo, ony jsou hodně mimo.
Nicméně k faktům – podle údajů ČTÚ (vycházejí z podkladů od operátorů z konce minulého týdne) je pokryto u O2 a T-Mobile lehce přes 40 % území, ale přes 80 % populace. Ale pozor, včetně započítání 3G. Vím, toto jsme řešili už u minulého článku. Takže z toho vyplývá jasné zaměření na města a vesnice v okolí měst. Pokud si otevřu GSMweb a klidně pojedu hledat nové sajty v testovacím režimu s přehledovým přijímačem, tak jistě najdu spoustu vysílačů. Když ale vezmu metodiku ITU a ČTÚ a přepočítáme to, tak zjistíme, že teoretický dosah signálu a realita je někde jinde. Což mimochodem přiznává i mluvčí Vodafonu v článku na Lidovkách, kde připouští, že jejích mapy jsou počítané na 1 Mb/s, zatímco ČTÚ pracuje s výpočtem 2 Mb/s. A já dodávám, že ČTÚ pracuje s intenzitou elmag. pole a na přenosovou rychlost to nemá přímý vliv, je to jen nezbytný předpoklad. Považujete 1 Mb/s v LTE za rychlý mobilní internet? Já ne, ze stejného důvodu odmítám započítávat 3G, kde narozdíl od LTE hraje roli, jeslti se v buňce volá nebo ne.
Na pokrytí venkovat (obydleného) se zaměřuje pouze Vodafone, O2 s T-Mobile mají vůbec problém pokrýt dálnice a vlakové koridory…