Počet DSL přípojek podle nejnovější zprávy Českého Telecomu překonal v prvním lednovém týdnu hranici 275 tisíc přípojek. Je to jistě velmi pěkný výsledek, který před rokem předpokládal opravdu jen málokdo. Nepochybně velký podíl na tomto úspěchu má vstup španělského operátora Telefónica na český telekomunikační trh (viz. privatizace Českého Telecomu). Za hodně Český Telecom vděčí i mimořádně úspěšné reklamní kampani s Janem Krausem.
Internet pro všechny – server, který od svého počátku propaguje rozšíření vysokorychlostního internetu a sleduje jeho rozvoj i v ostatních zemích světa však zatím na rozdíl od ČTc nemá důvod k oslavám. Všem, kteří by nás snad chtěli obvinit ze zaujatosti vůči ČTc se v následujících řádcích pokusím vysvětlit proč. Nejdříve si však pozorně prohlédněte graf penetrace DSL linek v přepočtu na 100 obyvatel.
Graf penetrace DSL k 30.9.2005 (přepočet na 100 obyvatel). Zdroj: Point-Topic a Internet pro všechny
Na našich stránkách najdete samozřejmě několik typů on-line grafů, kde je však Česko i Slovensko pokaždé zvýhodněno (vzhledem k tomu, že u ostatních zemí máme data k dispozici s tříměsíčním zpožděním). Proto jsme u Česka i Slovenska použili čísla vztahující se k třetímu kvartálu roku 2005 a vytvořili graf, který mnohem lépe zobrazuje, jak na tom ve skutečnosti jsme.
Nový tiskový mluvčí Českého Telecomu Martin Žabka využil pro hodnocení také poslední studii analytické společnosti Point-Topic. Jelikož s touto společností již 2 roky spolupracujeme na přípravě vstupních dat a její studie sledujeme od roku 2001, trochu nás překvapilo následující tvrzení nového tiskového mluvčího:
„Vysokorychlostní internet se stává běžnou součástí vybavení české domácnosti. V tomto ohledu tak rychle doháníme staré země Evropské unie, kde je právě tento typ připojení velmi rozšířený.“
Plnou verzi poslední studie Point-Topicu mám v tuto chvíli před sebou (včetně její tabulkové přílohy) a k tomu všechny studie vydané od roku 2001. Česká republika skutečně obsadila velmi pěkné místo v grafu monitorujícím procentuální nárůst za prvních 9 měsíců uplynulého roku. V pomyslném žebříčku však není žádná vyspělá země EU a Česko zde obklopují země jako Maroko, Indie, Turecko, Rumunsko, Řecko nebo Rusko. Vyspělé země EU ani nemohou dosahovat podobného procentuálního růstu – jelikož je u nich DSL dostupné od roku 2000, trh je tam již téměř saturován (nasycen).
Co tím chtěl autor říct? Jenom to, že na základě procentuelního růstu je dost odvážné tvrdit, že někoho doháníme. Například zmiňované Rumunsko zaznamenalo za prvních 9 měsíců uplynulého roku nárůst z 2182 DSL přípojek na 4200 přípojek a velmi pochybuji o tom, že by dohánělo staré země EU (přesto poporostlo o 92%).
Pokusím se být ale ještě konkrétnější. Maďarsko se stejným počtem obyvatel jako Česko skutečně poněkud zvolnilo tempo a mohli bychom ho dohonit někdy na podzim roku 2006. Jestli mělo Maďarsko v červnu 2005 celkem 286 368 DSL přípojek a koncem září 2005 celkem 316 137 přípojek tak dnes by mohlo mít cca. 345 000 přípojek ( což je pořád o 70 tisíc víc než ČR). Pokud tedy Maďaři nepřidají na tempu a budou i nadále přidávat pouze cca. 10 tisíc přípojek měsíčně, mohla by je ČR se svými téměř 20 tisíci přípojkami měsíčně velmi brzo dohonit.
Portugalsko se stejným počtem obyvatel mělo v červnu 2005 celkem 550 000 DSL přípojek, koncem září už to bylo 627 532 přípojek a podle našeho odhadu by dnes mělo mít již víc než 700 tisíc přípojek.
Belgie, kterou už za starou zemi EU určitě můžeme považovat (má rovněž podobný počet obyvatel jako ČR) měla v červnu 2005 celkem 1 149 350 přípojek, koncem září 1 192 920 a naše prognóza na leden 2006 činí 1 236 000 přípojek. Kdyby to někoho zajímalo, tak Belgie měla již v prosinci 2001 víc než 280 000 přípojek.
Na dosažení úrovně vyspělých zemí potřebujeme mnohem víc!
Pojďme se ale krátce podívat na některé další země. Pokud bychom chtěli dosáhnout stejné penetrace jako má Slovinsko museli bychom již v září 2005 mít cca. 512 tisíc přípojek. Ve stejnou dobu bychom museli dosáhnout 747 tisíc přípojek abychom se v penetraci vyrovnali Estonsku. Na srovnání kroku se Španělskem bychom v září 2005 potřebovali 869 tisíc přípojek. Na srovnání kroku s Norskem bychom potřebovali 1.651 milionu přípojek, na Finsko a Dánsko by nám stačilo 1.464 milionu přípojek, na Nizozemsko by to bylo 1.435 milionu přípojek a na Švédsko by před čtvrt rokem stačilo pouhých 1.169 milionu přípojek.
V žádném případě nechceme nějak snižovat výsledky Českého Telecomu, které se určitě po předchozích letech stagnace nechají považovat za velký úspěch. Pouze chceme poukázat na to, že při prezentování svých výsledků by se měl Český Telecom trochu více vážit vyřčená slova.
Poznámka na závěr: Franta s Jardou jistě nemusejí vytáhnout nos z rodné vesnice, ale pokud bych se měl spolehnout na vlastní zkušenost, tak to s dostupností ADSL nebude tak růžové jak se nás snaží přesvědčit reklama. Zrovna před týdnem, mě v Žichovicích navštívili dealeři ČTc s nabídkou ADSL (podle jejich informací již měla být i naše ústředna vybavena DSLAMem). Vyzkoušel jsem několik čísel patřících pod naší ústřednu i několik čísel patřících pod ústřednu v obci Strážný, kde pro změnu již několik let pracuji. Možná je to jenom náhoda, ale pokaždé se stejnou odezvou – „Na zvolené telefonní lince nelze zřídit ADSL službu“. Ale možná se v tiskové zprávě mluví o nějakém jiném Frantovi a Jardovi 🙂
Diskuze k článku