Vlastní komentář k tiskové zprávě Českých Radiokomunikací ze dne 19. ledna 2009.
České Radiokomunikace rozšířily nabídku svých služeb o vysokorychlostní připojení k internetu a hlasové a datové služby, které jsou poskytovány pomocí nově vybudované bezdrátové sítě. Služba Business WiMAX je určena především menším a středním společnostem a je poskytována prostřednictvím nejmodernější technologie v licencovaném pásmu 3,5 GHz. Je tak zcela nezávislá na pevných sítích. Služby na bázi WiMAXu jsou zatím poskytovány v Praze.
Hlavní výhodou technologie WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) je její dostupnost i tam, kde není pokrytí pevnými sítěmi. Kvalitou datového přenosu přitom WiMAX dosahuje úrovně služeb poskytovaných prostřednictvím pevných sítí. Zákazníci si mohou zvolit z více parametrů služby jako je například symetrická či asymetrická varianta s různými rychlostmi, agregace, počet telefonních linek nebo specializované datové služby.
„Vývoj technologie WiMAX sledujeme již několik let, nyní však vidíme na českém trhu velký potenciál pro její uvedení do komerčního prodeje. Nová, výkonná síť nám umožní zákazníkům nabídnout moderní služby za zajímavé ceny,“ říká Marcel Procházka, manažer Útvaru rozvoje služeb a podnikání.
Služba je poskytována v licencovaném pásmu 3,5 GHz, což zákazníkům zajišťuje vysokou kvalitu, spolehlivost a bezpečnost internetových a hlasových služeb. České Radiokomunikace proto mohou svým klientům smluvně garantovat dostupnost služby pomocí SLA (Service Level Agreement).
Vedle služeb pro firmy je připravena i služba pro domácnosti a živnostníky pod názvem Premium WiMAX. Koncové zařízení je voleno podle konkrétních příjmových podmínek u zákazníka a typu služby. Může se jednat o venkovní nebo vnitřní terminálovou stanici. České Radiokomunikace zvolily pro Prahu celkem 4 základnové stanice, konkrétně se jedná o Žižkovskou televizní věž, telekomunikační věž na Strahově, Prosek a Chodov. Toto rozmístění základnových stanic zajišťuje vysoké pokrytí Prahy a přilehlých oblastí.
(Zdroj: www.radiokomunikace.cz)
Výše uvedenou tiskovou zprávu zaregistrovalo, a zprávičku patřičně rozvedlo, několik internetových portálů (iHNed.cz, Lupa,nebo iDNES.cz). Náš server nezůstává mimo, a přináší tuto informaci s vlastním komentářem.
Odborných pojednání o technologii WiMAX lze nalézt na internetu dost. Také jsme o tom něco psali i v tomto článku nebo v tomto již téměř 3 roky starém článku, který na svou dobu přinesl velmi podrobné informace o této technologii Lesk a bída WIMAX. Co se však nedočtete, jak je to ve skutečnosti s praktickým využitím pro domácnosti.
Už samotná tisková zpráva uvádí, že se ČRa zaměřují především na firmy a podnikatele. Důvodem je, že cena koncového zařízení je několikanásobně vyšší než obdobné zařízení pro příjem Wi-Fi. A hlavně, běžně ho na českém trhu neseženete (rozuměj: nekoupíte v každém PC shopu). Notebooky, PDA, a nebo mobilní komunikátory, zařízením pro příjem WiMAXu také nejsou standardně vybavovány. Prostě, podmínky nejsou ideální.
Uvedená fakta proto nahrávají hypotéze, že v privátní sféře s tím ČRa „díru do světa“ moc neudělají. Cena služby cca 1.000,- Kč za měsíc pro domácnosti, a zřizovací poplatek od 1,- Kč nejsou nejhorší, ale to za předpokladu, že se zavážete k užívání služby na dobu určitou (na jak dlouho, je asi tajné). Také si myslím, že v Praze, kde je wi-fi hotspot, nebo ADSL dostupné „téměř na každém rohu“, nenajde WiMAX pro domácnosti uplatnění.
Nabídka ČRa také není myšlena jako plně mobilní internet, a bude fungovat podobně jak ukazuje následující schema.
Nechám se tedy překvapit, jak vše dopadne.
Diskuze k článku
mab, 13. 6. 2009 (05:57):
Ne všude v Praze je dostupné ADSL či WIFI. Vím, je to neuvěřitelné, ale existují taková místa, takže já o této možnosti uvažuju. Čím dříve pošlu do … T-… tím lépe.
majkl, 12. 2. 2009 (16:17):
Pokud bude pokračovat taková cenová politika tak v tom nevidim nic co by mělo v budoucnu šanci. Přecijen adsl je dostupné už všude a pokud se podíváte na cenové srovnání tak je jasná volbsa.