Vážená paní ministryně, v prezentacích vašeho resortu jako prioritu uvádíte progresivní vývoj využívání internetu v domácnostech. Tento návrh ČTU však naopak podporuje jeho zbrzdění v oblasti WiFi, která je celosvětově podporována
Poslanec Zbyněk Novotný: Dámy a pánové, vážená paní ministryně, chvilka napětí vypršela. V průběhu tohoto týdne se mi dostal do rukou návrh všeobecného oprávnění Českého telekomunikačního úřadu, upravující k využívání radiových kmitočtů a k provozování zařízení pro širokopásmový přenos dat na principu rozprostřeného spektra nebo OFDM v pásmech 2, 4, 5 a 24 gigahertz.
Z časového důvodu si dovolím z tohoto návrhu zdůraznit pouze jednu oblast, která však dokladuje jeho nesmyslnost. V návrhu je mimo jiné uvedeno, že stanice mohou být vybaveny pouze vestavěnou anténou typem antény, který stanoví výrobce v návodu k obsluze. Stanice nesmějí být provozovány s přídavnými zesilovači vysokofrekvenčního výkonu a s převaděči. V praxi mají integrované antény a antény dodávané výrobci k zařízení horší vlastnosti a menší směrovost než externí antény, což vede k většímu rušení. Navíc mnozí výrobci neuvádějí doporučené typy antén, například proto, že je nevyrábějí. Česká republika to přece nemůže po světových výrobcích požadovat, ani podle mezinárodně platných doporučení není jejich povinností doporučovat zařízení třetích stran.
Manuál je obvykle součástí certifikačního zařízení a jako takový se nesmí měnit a vše, co je v něm uvedeno, je předmětem testování schvalovacích laboratoří. Navržená formulace omezí hospodářskou soutěž a otevře prostor korupci a neprůhledným dohodám. Pro pásmo 5 gigahertz má podobné opatření ještě nějaký smysl, ale pokud bude odstavec uveden v platnost i pro pásmo 2, 4 gigahertz, bude to znamenat značné znehodnocení rozsáhlých investic, protože téměř všechny současné spoje v tomto pásmu jsou vybudovány kombinacemi vysílacích zařízení a antén od nezávislých výrobců a budou tedy postaveny do ilegality.
Vážená paní ministryně, v prezentacích vašeho resortu jako prioritu uvádíte progresivní vývoj využívání internetu v domácnostech, budování e-governmentu a další digitalizaci veřejné správy. Tento návrh ČTU však naopak podporuje jeho zbrzdění v oblasti WiFi, která je celosvětově podporována. Opravdu si myslíte, že takový návrh je správný? Já si osobně myslím, že tento návrh přímo omezuje nejčastěji preferovanou platformu připojení domácností k internetu. (Předseda upozorňuje řečníka na čas.) Ministerstvo na to nijak nereagovalo. Jaký je váš názor, paní ministryně?
Ministryně informatiky ČR Dana Bérová: Dámy a pánové, možná jenom pro ujasnění té poměrně složité technické problematiky, týká se to radiových místních sítí, které jsou v současné době provozovány na základě generálních licencí. Podle nového zákona o elektronických komunikacích a v souladu s novým rozhodnutím Evropské komise, které bude v brzké době přijato, je potřeba překlopit tyto stávající generální licence na všeobecná oprávnění, a právě tohoto všeobecného oprávnění se týká materiál, který zveřejnil Český telekomunikační úřad 13. června na svých webových stránkách.
Tento materiál byl zveřejněn jako materiál k připomínkám a k diskusi, tudíž je správný okamžik pro to, vznášet případné připomínky k němu, ale adresátem těchto připomínek musí být Český telekomunikační úřad, který je jako nezávislý regulační orgán odpovědný za regulaci v této oblasti a především je odpovědný za vydání tohoto všeobecného oprávnění v rámci opatření obecné povahy.
Jak jste zmínil, Ministerstvo informatiky samozřejmě podporuje všechny metody, jak nové technologie využívat v co nejširším spektru, na druhé straně však není odpovědné za drobné technické detaily té věci. Já se na tu problematiku podívám přesně z toho úzkého technického pohledu, který jste prezentoval, a pokud naši experti uznají za vhodné, budeme tento návrh Českého telekomunikačního úřadu připomínkovat. Nicméně předpokládám, že i vy to učiníte v rámci veřejné připomínkové diskuse.
Poslanec Zbyněk Novotný: Dámy a pánové, vážená paní ministryně, váš první náměstek je členem správní rady ČTÚ a můj poslední dotaz zněl, jaký je váš názor na tuto problematiku a jak Vy se v případném připomínkovém řízení budete k tomuto stavět. Děkuji.
Ministryně informatiky ČR Dana Bérová: Musím Vás opravit, pane poslanče. Můj první náměstek nemůže být členem rady ČTÚ. Bývalý první náměstek ministra Mlynáře pan Michal Frankl již není zaměstnancem Ministerstva informatiky a byl vládou jmenován do rady ČTÚ. To znamená, že sice přešel z půdy ministerstva, ale nyní je již členem zcela nezávislé rady Českého telekomunikačního úřadu a nemá s naším úřadem nic společného než to, že byl jeho zaměstnancem v minulosti. Zcela otevřeně – já nejsem technik, takže nemám názor na detailní technické podrobnosti, na které jste se mě ptal, ale nechám si poradit.
Poznámka redakce, aneb jak to vidím já: Nejdřív by se slušelo poslanci Zbyňku Novotnému poděkovat za jeho snahu přenést tento závažný problém také na půdu poslanecké sněmovny. Potom bych chtěl poděkovat našemu čtenáři s přezdívkou „Alladin“ z CZFreeNet – Severní město, který mě na tuto konkrétní interpelaci upozornil. Chtěl bych poděkovat také ministryni Daně Bérové, že se experti jejího ministerstva budou touto problematikou také zabývat. Je pro mě však překvapením, že v tak závažné věci jakou návrh Všeobecného oprávnění č. VO – R/12/XX.2005 bezesporu je, ještě není paní ministryně detailně obeznámená s podstatou problému a experti ministerstva se budou touto problematikou teprve zabývat.
Vzhledem k tomu, že připomínky je na ČTÚ možné zaslat do 13.7.2005, má ministerstvo opravdu nejvyšší čas, aby urychleně vypracovalo také své připomínky. V případě zájmu ze strany Ministerstva, rádi poskytneme konzultaci k celé problematice, případně můžeme zprostředkovat zkušenosti našich slovenských kolegů, kteří stejný problém zatím úspěšně řeší s tamním Telekomunikačním úradom SR.
Diskuze k článku
Ovocny, 28. 7. 2005 (01:10):
Pani Berova mi svou odbornosti trochu pripomina Mlynare ktereho kdyz se pri nastupu do funkce zeptali "Kolik bitu ma byte?" odpovedel "ja nevim, 1000 ? Vite co poslete mi otazky pisemne rad je zodpovim" a novinarum zdrhl.
Zkratka dokud nebudou na podobnych postech sedet lide kteri maji alespon ZAKLADNI znalosti (v tomto pripade by stacily znalosti dnesniho zaka ZS) z oboru bude to stale stejne a nikam se nepohneme.
john, 16. 7. 2005 (20:04):
jo, jsou to MW, ale impulsniho vykonu…
x, 10. 7. 2005 (19:28):
x
Jan Janda, 2. 7. 2005 (11:07):
A co máte proti mě?
Jirka V, 30. 6. 2005 (16:42):
Pro šikovné české techniky a inženýry je trapné žebrat u vrchnosti, která neni obeznámena . Jaká je vlastně naše ministrně profesionálka ? Jako pan Mlynář ? Kde byly a jsou ochránci éteru, když na voj. výškoměrech a dálkoměrech byly a dosud jsou používány jenotkové výkony na 2 Ghz až 1MW. Nemůže být ani řeči o nějaké ochraně na vyz. výkonech mili a max jednotkách watů. To jsou v podstatě z radioelektronického hlediska neškodné hr
x-father, 29. 6. 2005 (21:10):
Pane Jando tohle je uz treti misto na ceskem internetu kde sem vas nasel jak se chlubite s tou svou antenu 🙂
To by uz snad stacilo ne???
vávra, 29. 6. 2005 (18:44):
Serte na telekomunisty z ČTU a udelejte si anténu skoro zadarmo podle návodu na
http://sweb.cz/neknihy/Quad.htm a pak s ní můžete třeba i hledat bezdrátové sítě
http://sweb.cz/neknihy/warchalking.htm