Před týdnem – v pátek 29.4.2011 – patřily Beskydy alespoň na den poskytovatelům internetového připojení. Do hotelu Petr Bezruč se sjelo cca 200 internetových providerů (zkráceně ISP) především z Moravy a Slovenska.
Hotelu Petr Bezruč dočasně posílila konektivitu firma Centralis, abychom mohli konferenci vysílat v přímém přenosu a zbylo ještě něco i pro účastníky.
Je s podivem, že například jeden z největších mobilních operátorů Telefónica O2 nemá v okolí hotelu pokrytí, resp. signál má jen místy a velmi slabý. To nám však nekazilo náladu ani pracovní úsilí.
Přečtěte si jak se dělá konference pro cca 200 lidí, tentokrát na Moravě.
Z naší tiskové zprávy:
„Sdružení Internet pro všechny pravidelně pořádá úspěšnou konferenci s názvem ‚Kam kráčí české bezdrátové sítě‘, která se poslední 3 roky konala vždy v Rabí u Sušice a její návštěvnost v posledním ročníku přesáhla 220 osob. Na základě poptávek lokálních ISP z Moravy bylo rozhonuto o pořádání 1. ročníku konference ‚Kam kráčí bezdrátové sítě‘ také na Moravě a osloveny byly též slovenské sítě, jejichž účast byla značná.
Konference ‚Kam kráčí bezdrátové sítě Morava a Slovensko‘ se tak stala úspěšnou mladší sestrou akce ‚Kam kráčí české bezdrátové sítě‘ a lze očekávat, že bude pořádána i v roce 2012.“
Pro nás jako organizátora i pro partnery začíná taková konference vlastně už dlouho před jejím konáním. Nejprve musí přijít myšlenka a rozhodnutí… To se stalo, tuším, už na podzim 2010 v Rabí. Pak se vybere místo a termín. Následuje zajišťování všeho okolo – ubytování, strava, zábava, komunikace s přednášejícími, změny atd. atd. Je to celkem kolotoč, ale letos nám s tím úspěšně pomáhala agentura PEM communication… Ano pánové, ty pěkné hostesky byly od agentury 😉
Nechci nudit detaily, ale přesto si dovolím několik čísel:
Počet účastníků cca 200 (přihlášeno přes 200), z toho 50 ze Slovenska. Přímý přenos sledovalo celkem téměř 1000 osob, a to nám konkurovala neméně sledovaná královská svatba. Mimochodem, Michal Krsek jako jeden z přednášejících, pracuje v teamu lidí, který přenos svatby zajišťoval pro Českou televizi a Novu. Také vedle mne neustále komunikoval s centrálou a sledoval na podivných grafech špičky sledovanosti. A upřímně… Kam jsme se hrabali my s celým přenosem 🙂
Jestli v pátek chcete začít, musíte přijet už ve čtvrtek
Jsem jedním z těch, kteří se podílejí alespoň na průběhu konference. Celý den o vás „bonzuji“ na Facebooku a Twitteru. Občas si blejsknu i nějakou nekvalitní fotku (to rozmazané na mobil, to „lepší“ na půjčený foťák, to nejlepší je od někoho jiného).
Díky tomu však znám další lidi z organizačního i technického týmu, kterým fušuji do práce a pomáhám zapojovat techniku.
Ve čtvrtek jsme přijeli do hotelu kolem páté hodiny odpolední. Po ubytování se hned pouštíme do práce a spát se jde až po půlnoci. Málem i bez večeře.
Vše musí být na svém místě, technika zprovozněná a vyzkoušená, prezentace se pro jistotu letmo nanečisto sjedou. Rovněž se vyzkouší on-line přenos, aby se ráno mohlo začít naostro. Protože to děláme už počtvrté, tak hodně věcí umíme. Nic však nesmí zaskočit a překvapit, i když se to stává.
Děláme si legraci z hostesek, které musí připravit a naplnit tašky. „Chodí pešek okolo…“ zpíváme jim, ale ve skutečnosti holky litujeme, viz foto.
Kolem jedné ráno je konference opravdu připravená. Sál i dva salonky s prezentacemi firem. Můžeme jít spát.
Kolik toho stihneš za dopoledne poslechnout, tolikrát jsi chytřejší
Tímto titulkem chci říci, že platí ověřené konferenční pravidlo. Největší pozornost je věnovaná do oběda, pak už je to slabší. Tím zároveň neříkám, že po obědě bývají i horší přednášející. Jenže tak to už chodí. Pozornost udržíte vždy prvních 15-20 minut, pak rapidně klesá. Oběd je předěl, se kterým musí zkušený prezentátor počítat a naučit se jej zvládnout.
Konference oficiálně začala pár minut po deváté hodině ranní.
Většina z účastníků již byla na svém místě. Další přijížděli ještě v průběhu dopoledne, ale to neovlivníme. Přijít pozdě je právo každého hosta, i když by to nemělo být železným pravidlem. U konference je to normální.
Úvodní slovo konference měl tradičně pan Miloslav Sova (o.s. Internet Pro Všechny).
Miloslav Sova – Internet Pro Všechny
Pak přišel na řadu první přednášející, pan Ing. Pavel Černý z firmy SiTEL (ve firmě pracuje již 20 let), s přednáškou na téma „Členění nákladů na výstavbu FTTH sítí“. Pro laiky jenom vysvětlím, že zkratka FTTH (z angl. Fiber To The Home) znamená jednoduše ‚optika do domu‘. Dnes povětšinou standard kabelových poskytovatelů.
Podívejte se sami na záznam nebo jen prezentaci.
Já jen dodám, že podobná přednáška byla už vloni v Rabí a přesto není nikdy dost opakovat si, že je potřeba myslet ekonomicky a zároveň prozíravě do budoucnosti.
Očekávaná a námi doporučovaná přednáška s názvem „Virtuální mobilní operátor – jen sen či reálný cíl?“ pana Ing. Martina Šiguta z firmy PODA jako druhá.
Ing. Martin Šigut je představitelem sdružení, které si říká „Český telekomunikační klastr“, a nedávno představil projekt virtuálních operátorů i v Senátu Poslanecké sněmovny ČR (viz tento článek).
Zde záznam přednášky pana Šiguta a prezentace.
Pan Marcel Procházka z Českých radiokomunikací seznámil přítomné s tématem „Nové trendy v oblasti rádiových sítí a sdílení telekomunikační infrastuktury“.
Je třeba dodat, že České radiokomunikace patřily k jednomu z hlavních partnerů konference.
Nejsem odborník, proto se s novými trendy raději seznamte v záznamu nebo si pusťte prezentaci.
Marcel Procházka – České radiokomunikace
Po nezbytné kávové přestávce vystoupil další z hlavních partnerů konference, kterému vděčíme za spoluúčast na pořádání, pan Jakub Rejzek z firmy ALCOMA. Ve své přednášce představil nejen firmu ALCOMA – lídra na trhu bezdrátových telekomunikačních zařízení, ale hlavně novinky v nabídce firmy. Pozměnil původně plánovaný výklad.
Podívejte se na jeho část vystoupení ze záznamu, nebo se podívejte/stáhněte prezentaci.
Prvním mezinárodním hostem byl pán Ing. Juraj Michňa, podpredseda Telekomunikačného úradu SR, který nejprve omluvil pána Ing. Milana Mizeru (riaditeľ odboru správy frekvenčného spektra), že nemohl z vážných důvodů přijet, a proto obě přednášky bude prezentovat sám.
Jak jsme ze zákulisí zjistili, oním „vážným důvodem“ bylo zahájení Mistrovství světa v hokeji, kdy měly všechny důležité orgány na Slovensku pohotovost.
Přednáška na téma „Podmienky využívania frekvencií pre bezdrôtové siete na Slovensku“ (zde videozáznam a prezentace) může být zajímavá pro všechny, kdo se chystají vstoupit na telekomunikační trh na Slovensku, nebo jen pro porovnání rozdílů mezi Českem a Slovenskou republikou.
„Nový zákon o elektronických komunikáciách na Slovensku“ (videozáznam + prezentace) by mohl rovněž zajímat i české ISP.
Po přednáškách mě zaujalo, že se konečně ozvala jinak do té chvíle nenápadná část účastníků ze Slovenska. Dotazů bylo tolik, že se pán Michňa rozhodl vyhlásit, aby ti na které se nedostalo, poslali své dotazy na email miloslav.sova@internetprovsechny.cz. Otázky i odpovědi následně zveřejníme na našich stránkách.
Ing. Juraj Michňa – Telekomunikačný úrad SR
Před obědem ještě jedna prezentace na téma optických sítí. Situace se má tak, že řada bývalých bezdrátových ISP přešla, či přechází na optické vlákno… „Taky drát“, jak zaznělo v jedné prezentaci.
Pan Petr Kolátor (firma OFA) tedy přednesl svoji teorii, že „Kdo zvládl wi-fi, zvládne i optiku aneb jednoduchost výstavby FTTH sítí.“
Jak je to jednoduché se podívejte na záznamu nebo na prezentaci.
Po obědě žaludek zpracovává, a proto těžkne hlava
Nakrmit během jedné hodiny víc jak dvěstě lidí je docela slušný logistický oříšek, ale hotelová kuchyně i restaurace to zvládla. Alespoň nevím o tom, že by si někdo stěžoval.
Ostatně občerstvení po celý den bylo dobré. Koláčky, kávička, nějaké další sousto, které nikdy nezbylo, takže jsem ani neochutnal…
Být prvním řečníkem po obědě je nevděčná role. Nicméně je potřeba se jí zhostit a překonat snížený práh vnímání obecenstva.
Myslím si, že pan Pavel Zemánek – fa NET Service Solution, náš pravidelný přednášející, se ujal svého povídání odvážně a představil přítomným „ISPadmin / LightKeeperPRO – novinky v projektech“.
Chcete-li více, pusťte si samostatně záznam jeho vystoupení, či zkoukněte prezentaci.
Pavel Zemánek – NET Service Solution
Pánové Miroslav Hladký a Pavel Dvořák z firmy PROFiber ukázali, že „Triple-play služby…“ jde poskytovat „…snadno a efektivně“. Tomu nerozumím, takže odkazuji rovnou na záznam a prezentaci (Pozor, formát PPTx! Zvládnete to např. s prohlížečem PowerPoint Viewer 2007.).
„Nástrahy veřejnoprávního projednávání a územního rozhodování“ má v malíku pan Ing. Pavel Dražák, také z firmy SiTEL. Tuhle nutnou ‚latinu‘ by měl znát každý ISP, i když jde asi o tu nejnudnější činnost, tj. papírování.
Zopakujte si v záznamu a prezentaci.
Další mezinárodní host, pan Martin Krug z FUTURESHOP.sk, představil „Teóriu a prax s 802.11n a TDM, alebo porazíme optiku?“
Jak to jen přeložit do normální řeči? Prostě, „802.11n je wi-fi standard, který si klade za cíl upravit fyzickou vrstvu a podčást linkové vrstvy…“ Hmmm, tak tomu bude rozumět zase jen ten, který se tím zabývá. Nastudujte si to třeba na Wikipedii.
TDM je zkratka z anglického Time Division Multiplex (česky – časový multiplex), znamená princip přenosu více signálů jedním společným médiem. Podobně jako kdybyste v přesně definovaných časových intervalech pouštěli po jedné dráze různá autíčka za sebou.
Záznam na obvyklém místě, prezentace také.
Na téma „GPON sítě“ vystoupil pan Antonín Mlejnek z firmy EDERA.
Jen ve stručnosti prozradím, že GPON je zkratka z Gigabit-capable Passive Optical Network, tedy česky ‚gigabitová pasívní optická síť‘. Dál tomu zase nerozumím, takže opět odkazuji na záznam a prezentaci.
Již zmíněný a velmi očekávaný Michal Krsek (napůl CESNET, napůl KIT digital, Inc), přišel s tématem „Tak nám došly aneb hrůzostrašné scénáře ve světě bez IP adres“, viz video.
Měl jsem tu čest být součástí úvodní scénky, která byla vážně naprosto improvizovaná a téměř nepřipravená. Michal totiž za mnou přišel s tím, že jsem podobný tomu muži z videa, a jestli bychom tedy neudělali společně nějaký výstup. Souhlasil jsem, a výsledek posuďte sami ze záznamu… Jak jsem později zjistil, tak z přítomných můj amatérský herecký výstup asi nikdo moc nepochopil 🙂
Z prezentace zazněl jeden vzkaz pro všechny přítomné:
„Buďte vážně připraveni na IPv6.“
Po této optimisticko-pesimistické předpovědi pán Peter Blaas z firmy ANTIK telecom prozradil „Ako sa stať výrobcom IPTV hardveru prostredníctvom poskytovania internetu v Košiciach“.
Musím říci, že jsem poslouchal a klobouk dolů… Obdivuji každého se šikovnými ručičkami a nápady.
Podívejte se na záznam vystoupení, a nebo prezentaci.
A opět dvojice, tentokrát pánové Ing. Jiří Kučík a Karel Peloušek (společnost SMART Comp, a. s.) na dlouhé téma „Problematika implementace IPTV v optických sítích malého a středního rozsahu. Příklady z pětileté praxe provozu Triple play“.
Nekomentuji, i když menu aplikace NetBox mi je známé, protože doma mám zavedenou také IPTV. Viz záznam přednášky a prezentace.
tady jen Karel Peloušek – SMART Comp, a.s.
Abychom se o budoucnosti IPTV (zjednodušeně – televize po internetu) dozvěděli co nejvíce, tak pan Radek Šmok, fa KonekTel přítomným představil „IPTV řešení Motorola“.
Technické otázky jsou určitě zajímavé, proto se podívejte na videozáznam, či prostudujte prezentaci.
Tečku za přednáškovým maratonem udělala svým trochu netradičním vystoupením dvojice pánů z firmy PROFIcomms, Ing. Roman Onderka a Ing. Marek Vyklický s provokativní prezentací „Od bezdrátu ke drátu“.
Nechci rozdmýchávat vášně, ale myslím si, že mají pravdu a jde o přirozený vývoj. Zkuste si schválně spočítat, kolik vystoupení na konferenci se fakticky týkalo bezdrátových technologií.
Ještě odkazy na videozáznam a jejich prezentaci.
Ing. Roman Onderka (vlevo) a Ing. Marek Vyklický – PROFIcomms
Po prezentacích následuje tradiční losování o ceny v tombole. Tentokrát pracovně nazvané „malenovická losovačka“.
Ceny jsou hodnotné a jdou od stokorun postupně až k desetitisícům.
Osobně jsem si říkal co bych dělal, kdyby se usmálo štěstí, a vyšla na mě sleva 33% na nějaké zařízení od firmy ALCOMA… Uspořádal bych asi soukromou aukci.
Ceny konečně rozdány, šťastní majitelé odešli snad spokojení.
Rychle se sbalit, a vzhůru za jídlem a večerním programem.
Grilovačka a točící se hračka
Bývá zvykem, že se každá naše konference zakončuje něčím dobrým na zub a nějakým veselým programem.
Tentokrát jsme zvolili kombinaci teplý i studený bufet v restauraci, spolu s venkovním grilem.
Počasí přálo, proto se venku před hotelem postavilo i zařízení (říkají tomu „aerotrim“), které mělo dle mého jediný účel – dostat z vás to jídlo zase ven.
Podstatně méně nebezpečná se zdála být jen jízda na Segway, ale to je zdání. Tohle elektrické přibližovadlo dokáže být velmi živé a také záludné. Vzpomínám si, že poprvé mi to málem přejelo nohy, protože gyroskopy uvnitř jsou sakra citlivé. Když si člověk zvykne, pak se na tom jezdí báječně pohodlně.
Uvnitř hotelu byl všem k dispozici bazén s mořskou vodou, kulečník, stolní hokej, bowling.
Jenom Slováci si našli jiný program – sledování hokeje v TV.
S sobotu dopoledne se silné jádro – bylo nás osm – vydalo na výšlap na Lysou horu. Tento počin si pochvaluji, ale současně si dovolím sepsat samostaně. Proto sledujte až se tu objeví odkaz na speciální článek.
Mimochodem, slyšel jsem zkazky o někom, kdo se vydal na Lysou horu už za svítání. Jestli si to přečte a bude mít zájem, ať mi nechá vzkaz tady v komentáři, já o se něm rád zmíním více.
Slovo závěrem
Nějak dobře zakončit je vždy potíž. Já zakončím tím, že shrnu, dle mého, důležitou a podstatnou myšlenku z konference… A nakonec bude i nějaké to zvířátko 🙂
Co tedy ukázal čtvrtý (a první na Moravě a Slezsku) ročník konference „Kam kráčí bezdrátové sítě…“?
Ukázal především, že ISP mají zájem o to se scházet a předávat si těžce nabyté zkušenosti.
Dále jsem se znovu v průběhu konference přesvědčil, že mezi ISP nedochází k ostrému konkurenčnímu boji (Nebo se mýlím?), ale spíš ke spolupráci: a to i na mezinárodní úrovni. Vždyť Česko i Slovensko má v celosvětovém měřítku stále vysoké procento bezdrátových poskytovatelů na počet obyvatel. Tenhle fakt se mně osobně líbí. Současně vnímám i jistý a přirozený vývoj, a nástup moderních technologií typu IPTV, FTTx ad.
Nakonec nebude slibované zvířátko, to byla finta, ale pozvánka na pátou konferenci, která se bude konat v Sušici 26.8.2011.
Závěrečné poděkování patří všem zúčastněným, hlavním sponzorům – firmám ALCOMA, SiTEL a České Radiokomunikace, firmě PEM communication a hosteskám. Dále děkujeme vedení i personálu hotelu Petr Bezruč.
Zase někdy nashledanou.
Kompletní záznam celého dne můžete vidět na této stránce a tady prezentace. Navštivte také galerii fotografií.
Diskuze k článku