(PR článek) Další rozvoj českých průmyslových podniků naznačuje, že není v naší zemi všechno ztracené a vývoj ani výroba se nepřesunuje do vzdáleného ani blízkého zahraničí.
Dobrým důkazem je česká firma ALCOMA, významný evropský výrobce mikrovlnných spojů. Ta dlouhodobě reaguje na požadavky českých operátorů a vyvíjí spoje především do volných pásem 10, 17 a 24 a 80 GHz a do 100% nejvytíženějšího koordinovaného pásma v České republice, do pásma 11 GHz.
Ve volných pásmech drží ALCOMA dokonce několik evropských prvenství, málokdo ví, že tato česká firma byla prvním výrobcem v Evropě se spojem 24 GHz, AL24F v roce 2008, anebo 17 GHz AL17F MP155 v roce 2010. Mezi českými výrobci těchto zařízení nemá takový rozsah činnosti obdoby.
V poslední době uvolnila společnost ALCOMA celou řadu spojů, významné inovace přineslo blízké soustředění se na potřeby zákazníků. Koneckonců mají čeští operátoři možnost přímého vyjádření se ke svým požadavkům přímo na stránkách výrobce www.alcoma.cz v sekci vtipně nazvané „Dotazník potřeb ISP“. Kromě zásadní změny designu a koncepce příslušenství se vývoj soustředil na upravení produktové řady migrací vnitřních jednotek IDU do jednotnější koncepce vše za anténou, tedy ODU ONLY. V Alcomě této koncepci říkají minipojítko. Pro uživatele je jednoznačná výhoda v jednoduchosti nasazení zařízení do provozu, bez starosti o klimatické podmínky zařízení citlivého na prach a teplo. V dnešních aplikacích radioreléových spojů není vždy možné, anebo ekonomicky únosné podobné podmínky zabezpečit.
Dalším vývojovým počinem bylo vlastní datové rozhraní, které jednoznačně přispívá ke schopnostem výrobce pružně reagovat na nové trendy a protokoly v přenosu dat, a vývojovému oddělení dává možnost vývoje přesně těch funkcí, které provozovatelé datových spojů požadují do struktury sítě a jejího řízení. Délka datového paketu MTU je dalším světovým unikátem, 10 240 bytů je oproti běžným 1536 bytů u konkurence propastný rozdíl. Délka paketu MTU je klíčovým faktorem zejména pro řízení toku dat sítí a jejích směrovacích protokolů jako je MPLS,MSTP či OSPF. Profesionál, který to s kvalitou sítě míní vážně, může mít u páteřních spojů později potíže.
Ostatní výrobci se totiž musejí spoléhat na nakoupená datová rozhraní od cizích dodavatelů bez jakékoliv možnosti dalšího rozvoje. V tom je jednoznačná síla a chytrost českého výrobce, který přímo zaměstnává 55 lidí a nepřímo dává práci přibližně stejnému počtu zaměstnanců subdodavatelů, většinou strojírenských firem a řemeslných dílen.
Zásadní novinkou poslední doby je ALCOMA MP360, uzavírající dříve představené produkty MP100 a MP165. Datový spoj MP360 používá nový typ modemu UNIFIED, který dokáže využívat 56 MHz šířku pásma. Kapacita datového přenosu je nyní 384 Mbit/s při využití modulačního schématu 256 QAM. Široké možnosti nastavení modulace a šíře pásma nebrání uživatelsky využívat moderní modem spoje s vysokou citlivostí pro dlouhé skoky v plné šířce 56 MHz, anebo bezkonkurenčně nejvyšší kapacitu 255 Mbit/s ve 40 MHz kanále, který je důležitý právě v pásmu 11 GHz. Nastavitelný je i proklad modemu, vybaveného pokročilým DSP procesorem.
Délky skoků ovlivňuje právě zvolené modulační schema, od nejvyšší a složité modulace 256 QAM, u které je vysoký nárok na kvalitu a úroveň přijímaného signálu, až k jednodušším modulačním schématům, kdy dopravíte 300 Mbit/s na 30 km v požadované třídě kvality pro páteřní spoje.
Dalším chystaným průlomem je v součastné době certifikovaný spoj AL80GE do volného pásma 80GHz. U tohoto pásma jsou dosahovány kapacity 1,25 Gbit/s a je považováno za pásmo budoucnosti. ALCOMA si zřejmě připíše další prvenství jako jediný výrobce v EU, který dotáhnul vývoj spoje používající tak vysokou frekvenci do konce. Tyto spoje sem byly dováženy především ze Spojených států. Tento fakt sebou přinášel a stále přináší problémy s dodacími termíny, ale především se servisem těchto spojů. U takových kapacit lze předpokládat neobyčejně vysokou důležitost zařízení v datové síti, a nelze proto připustit jakékoliv riziko dlouhé odstávky spoje v případě závady. Zde má provozovatel jistotu blízkosti opravdových profesionálů, se kterými se bude rád opakovaně setkávat.
Společnost ALCOMA působí na evropských trzích zejména v Itálii, Německu, Slovensku a Polsku. Obchodní aktivity na Balkáně řídí přímo pobočka v Bulharsku, významné zastoupení je i na trzích zemí bývalého Sovětského svazu a v Jižní Americe.
Diskuze k článku