Po letech ignorance se politici zajímají o telekomunikace. Takže tento týden se můžeme „těšit“ na nového ministra průmyslu a obchodu a projednání novely ZEK, příští týden možná vyhlášení dotací na NGA.
Dnes, kdy vychází tento článek, bude projednávat Hospodářský výbor poslanecké Sněmovny novelu Zákona o elektronických komunikacích (127/2005). Aktuální podobu zákona najdete zde, stav projednávání novely včetně odkazu na návrh novely pak najdete zde. Nechci se sázet, kolik z vás současný zákon četlo, ale pokud v oboru podnikáte, nebo jste „jen“ účastník, rozhodně vám podrobné studium zákona i novely doporučuji.
Novela ZEK se sice primárně věnuje přechodu na standard pozemní digitální televize DVB-T2, ale také obsahuje několik odstavců, které navracejí ZEK do podoby před tzv. Pflégerovou novelou z roku 2014, která omezila práva spotřebitelů, a výrazně přitvrzuje sankce vůči telekomunikačním firmám.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka, který zatím ještě řídí Ministerstvo průmyslu a obchodu, si od novely slibuje, že může snížit ceny za mobilní služby. Tyto ceny přímo regulovat nelze a nepůjde to ani po novele, ale nové sankce umožní Českému telekomunikačnímu úřadu lépe vymáhat svá rozhodnutí. Nicméně i po novele to nepůjde tak snadno – dá se očekávat, že zásadní spory s telekomunikačními firmami skončí u soudu a to je záležitost na několik let.
Urychluje se také převod mobilního čísla k jinému operátorovi. To už může trhem zahýbat víc, ale jen za předpokladu, že zákazníci se rozhodnou na svoje operátory tlačit a nebudou se obávat mezi nimi častěji přecházet. Pokud budou z větší části pasivní, jako dosud, ceny se nesníží, ani kdyby se sankce zdesetinásobily.
To, co už vyvolalo tlaky zejména ze strany mobilních operátorů, je možnost zákazníků odstoupit od smlouvy, pokud operátor změní podmínky (ceny či smluvní ujednání nebo pravidla využívání služeb). Tato možnost, vycházející z evropského spotřebitelského práva, u nás platila od roku 2013 do roku 2014, než ji poslanec Pfléger svojí novelou omezil pouze na situace, kdy operátor sám řekne, že se podmínky pro zákazníky zhoršily. Přestože se tak objektivně několikrát stalo (a existují i pravomocná rozhodnutí ČTÚ), nikdy to žádný operátor takto neřekl a zákazníci s ním v tu chvíli museli jít do sporu.
Zaznamenal jsem už diskusi na téma, že za takovou změnu bude možné považovat i změny ve všeobecných obchodních podmínkách, které budou muset všechny telekomunikační firmy udělat kvůli změně ZEK po této novele. To ale řeší odst. §63 odst. 6), který i po novele říká, že možnost odstoupení od smlouvy se netýká, „… pokud dojde ke změně smlouvy na základě změny právní úpravy nebo v případě změny smlouvy podle odstavce 5.“ Odst. 5 řeší změny smlouvy na základě rozhodnutí ČTÚ. Takže nikdo nemusí mít obavu, že by mu zákazníci hromadně vypověděli smlouvy, protože se změnil zákon, který si vyžádal změny v obchodních podmínkách.
Novela ZEK bude každopádně velmi sledovaná, předseda vlády Sobotka ji považuje za svou politickou prioritu a dá se tak očekávat, že jakékoliv pozměňovací návrhy (které přijdou, protože přinejmenším některým operátorům současná novela hodně vadí) to budou mít hodně těžké. Připomeňme, že právě kvůli tomu, že do vládní verze se pokusil bývalý ministr Mládek vsunout neprojednaný a protispotřebitelský paragraf, ho předseda vlády Sobotka odvolal. Poslance sice odvolat nemůže, ale může zajistit výraznou podporu pro vládní verzi bez pozměňovacích návrhů.
Podaří se Ministerstvu průmyslu a obchodu vypsat dotace na NGA?
Ministerstvo průmyslu a obchodu má před sebou nelehký úkol. Stále platí termín vypsání prvních výzev pro dotované projekty na výstavbu sítí nové generace – konec března. Tedy příští pátek. Přitom ale stále běží veřejná konzultace k intervenčním oblastem (mapu a formulář pro připomínky najdete zde), která je otevřena pro připomínky do této neděle 26. 3. Ministerstvo průmyslu a obchodu tak bude mít týden na to, aby připomínky zpracovalo a vypsalo výzvy. Ale třeba se to povede bez chyb…
Monitorovací výbor Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) již projednal potřebné dokumenty (text výzev a kritéria hodnocení), ale s tím, že se budou upravovat a monitorovací výbor je bude muset znovu projednat. Pokud se tyto dokumenty změní poté, co budou výzvy vypsány, riskuje MPO, že už v průběhu nebo po vyhodnocení tento fakt správní žalobou někdo napadne a celý proces přidělení dotací se zase zdrží.
Kapitolou samou pro sebe je technická příručka pro žadatele. Byť není dokumentem, který by měl schvalovat monitorovací výbor, měla by být k dispozici ještě před vyhlášením výzev. MPO ji slíbilo poslat již v pondělí, ale zatím se tak nestalo. Dá se předpokládat, že se objeví na poslední chvíli a bude k ní ještě spousta připomínek, které ministerstvo nebude vypořádávat.
Můj soukromý názor je, že ministerstvo průmyslu a obchodu si připravilo slušné minové pole a upletlo termíny pěkný bič. Pokud by MPO chtělo udělat vše pořádně a vyhnout se zdržení v budoucnu (už teď má ale dva roky zpoždění), mělo by požádat minimálně o pár týdnu navíc.
Kdo bude novým ministrem?
Možná je to ale úkol až pro nového ministra průmyslu a obchodu, kterého chce předseda vlády představit prezidentovi ve čtvrtek. Představení ještě neznamená jmenování, ale i to je možné. Pro nového ministra budou jistě telekomunikace mediální prioritou, ale má mnohem důležitější věci k řešení.
Je proto zbytečné na tomto serveru diskutovat o tom, kdo by mohl být novým ministrem. Na zpravodajských serverech se objevilo jmen dost a někdo ze zmíněných kandidátů se ministrem jistě stane. Co je ale jisté, že náměstkem, který bude mít telekomunikace a digitální ekonomiku na starosti, je od minulého týdne Marek Ondroušek, který na MPO přešel z Úřadu vlády, kde byl náměstkem ministra pro lidská práva a legislativu. Jde o člověka blízkého Bohuslavu Sobotkovi a měl by na MPO pohlídat, aby byla naplňována agenda předsedy vlády v této oblasti.
Chcete se dozvědět více? Přijeďte na konferenci.
Všechna témata zmiňovaná v tomto článku se budou probírat i na konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě 2017 v Olomouci – článek s pozvánkou najdete zde. Na konferenci již máme přislíbenou účast předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka, radního Jiřího Peterky a bývalého radního Ondřeje Malého. Mezi přednášejícími i mezi návštěvníky ale bude spousta lidí, kteří se aktivně účastní vyjednávání s MPO a mají spoustu zajímavých informací. Míst je ještě dost, ale radši nenechávejte registraci na poslední chvíli. Pokud si chcete nejen poslechnout, co se děje a co se chystá, ale chcete se i aktivně zapojit nebo aspoň sdělit svůj názor, rozhodně byste v Olomouci neměli chybět.
Diskuze k článku