A je to tady. Už několikrát Poláci naznačili, že se nehodlají slepě podřizovat některým
rozhodnutím EU, které evidentně poškozují polské zájmy. Tentokrát se však polští poslanci
neuchýlili pouze k náznakům, ale rovnou odhlasovali zákon, který je v přímém rozporu se
směrnicemi Evropské komise. Zda tak učinili z vlastního přesvědčení, nebo ve snaze
nepřijít o přízeň voličů se asi nedozvíme, důležité je, že zákon je na světě a čeká ho už
pouze podpis prezidenta.
Diskuze k článku
Sova Miloslav, 15. 3. 2004 (20:54):
V článku jsem to neřekl dost jasně, ale v diskusi pod článkem na serveru Živě už jsem to vysvětloval. Samozřejmě nejsem proto, aby jedna země nerespektovala směrnice a nařízení EU (na to měla každá země času dost, aby si vyjednala výjimku). Jsem však proto, aby EU jako celek přehodnotila svojí strategii v této oblasti.EU se chce vyrovnat Americe a dynymicky se rozvíjejícímu azijskému trhu a trochu nelogicky sama sobě staví v této oblasti různá umělá omezení. Všechna opatření, které jste vyjmenoval jsou samozřejmě velmi důležité. Ale co brání EU aby přeřadila připojení k Internetu do nižší sazby DPH? Je důvod se obávat, že by se tak pokřivil trh? Nestala by se naopak evropská ekonomika daleko výkonnější? Jak dlouho budeme čekat až naše vláda vytvoří legislativní základ pro skutečně konkurenční prostředí? Ani já neznám odpověď na otázku co by bylo vhodnější řešení. Je mi jasné, že za rozhodnutím polských poslanců stojí především hon na politické body, ale nepředpokládám, že by si poláci nebyli schopni zvážit všechny výhody a rizika které z jejich rozhodnutí plynou. Možná velmi dobře vědí, že odpověď od EU nepřijde tak brzy a spoléhají, že se jim na téma nižší DPH na Internet podaří rozpoutat rozsáhlejší diskusi na půdě evropského parlamentu.
Josef Bren, 15. 3. 2004 (19:30):
Takove kroky, jako provadeji polaci byste si pane Sova pral i u nas? Je sice pravdou, ze ceny za internet nejsou takove, jake bychom si prali, ale to neni rozhodne o danich, ale spise o konkurenci, jak sam dobre vite.
Takove diletantstvi proti evropske legislative potom prijde polaky mnohonasobne draz, nez kdyby kazdou domacnost s internetem zadotovali v ramci nejakeho projektu s podporou EU.
Proto nepovazuji polsky navrh za nic jineho nez za populisticky navrh, ktery nebude mit zadny prinos pro obycejne obcany, kteri touzi po levnem a rychlem internetu. Jedine reseni problemu spociva v prosazovani vsech tech terminu, ktere tady opakujete – deregulace, konkurence, zpristupneni (LLU), propojeni, privatizace CTc…
palo, 15. 3. 2004 (00:57):
prispevek jsem vlozil uz na
http://www.zive.cz/!textove_diskuse/F.asp?ARI=115372&HID=21&RFS=1
ale moc Ti dekuji za neunavnou osvetu!!!
h.xman, 14. 3. 2004 (09:05):
Podle Lisabonskeho protokolu se EU chce do roku 2010 stat nejvykonnejsi a nejvice na informacich zalozenou ekonomikou na svete. Myslim ze soucasna – na vysokem zdanovani zalozena – politika internetu je s tim v primem rozporu. EU by mela internet treba i dotovat, aby maximalne podporila rozvoj IT coby jednoho ze zdroju budouci prosperity. Nedalo by se s tim alespon neco malo delat? Je pravda, ze po vstupu se bude muset pripadnymi peticemi obcanskych sdruzeni treba i z CR zabyvat Evropska komise?