Od svého vzniku se Internet pro všechny snažil plnit svůj hlavní cíl – spoluvytvářet prostředí pro rozvoj levného, dostupného a kvalitního připojení k Internetu. V rámci našich možností jsme zrealizovali hned několik projektů, které významným způsobem ovlivnili český trh s Internetem. Téměř roční účast v Internetovém Fóru svolaném ČTÚ nepřinesla uživatelům žádné hmatatelné výsledky (zavedení paušálu na dial-up zkrachovalo na neochotě současného vedení ČTc se dohodnout). Ve skutečnosti se předjednalo hned několik funkčních modelů paušálu a výsledky jednání může kdykoliv využít nový majitel Telefónica pro urychlené zavedení paušálu na bázi FRIACO.
„Naším největším úspěchem je však databáze bezdrátových sítí, která v tuto chvíli obsahuje 357 bezdrátových sítí a vznikla paradoxně až po neúspěšných jednáních mezi ČTÚ, AO, Českým Telekomem a zástupci uživatelů“ vysvětluje Miloslav Sova.
Nová tvář serveru Internet pro všechny byla navržena tak, aby si každý návštěvník na jednom místě mohl najít vše potřebné o jednotlivých technologiích připojení. „Kromě základních informacích o ADSL, CATV, GPRS, CDMA, EDGE nebo stále ještě hodně využívaném Dial-upu zde čtenáři najdou také souhrn odkazů na všechny důležité články co na dané téma vyšly u jiných technicky zaměřených serverů“ říká Pavel Sviták podpředseda sdružení a dodává „Čtenáři se kromě přehledu Wi-Fi dočkají také přehledu poskytovatelů CATV (kabelového Internetu) včetně přehledně zpracovaných ceníků.
V uplynulých několika týdnech však také došlo k velmi podstatným změnách na všech úrovních českého telekomunikačního trhu, které mohou výrazně ovlivnit podmínky a dostupnost Internetu: výměna Ministra informatiky, prodej státního podílu v Českém Telecomu, začátek platnosti nového telekomunikačního zákona a s tím související změna vedení ČTÚ. „Proto chceme obnovit jednání s těmito subjekty o zavedení opatření, které zlepší stav telekomunikací v ČR. Požádali jsme Ministerstvo informatiky o účast v broadband fóru a o schůzku s novou ministryní, plánujeme schůzky s vedením ČTc, až se vzpamatuje z posledních údálostí, a také se zástupci ČTÚ.“ říká Tomáš Kapler a dodává „Cílem je zkvalitnění poskytovaných služeb DSL v ČR a zavedení paušálních dial-up tarifů do podzimu tohoto roku a dále podpora alternativních řešení (Wi-Fi a pod.)“.
Více informací najdete na stránkách www.internetprovsechny.cz nebo kontaktujte:
Miloslav Sova, +420 603 506 528
Tomáš Kapler, +420 608 021 169
O sdružení Internet pro všechny
Občanské sdružení Internet pro všechny patří k nejaktivněji působícím sdružením v oblasti Internetu. Práci sdružení ocenil i ministr Mlynář historicky první cenou ministra informatiky, kterou dostala platforma ZUI za zásluhy o rozvoj Internetu. Sdružení Internet pro všechny se aktivně zúčastnilo také jednání internetového Fóra zřízeného ze strany ČTÚ za účelem hledání možných modelů paušálního dial-up připojení. O aktivitě sdružení svědčí i více než 240 odborných článků zveřejněných na různých internetových technických serverech a podpora ze strany uživatelů. Aktivity sdružení podporuje i více než 14 200 signatářů Výzvy za rozšíření Internetu.
Diskuze k článku