Od posledního článku o rychlostech, který jsem psal na začátku září, se událo několik zajímavých událostí. Tak především jsme do portálu Google play umístili naši mobilní verzi speedmetru. O tom jak byla přijata a jak vypadají první naměřené hodnoty bude v článku ještě řeč. Pokud jste tak ještě neučinili a vlastníte zařízení s OS Android, rozhodně aplikaci vyzkoušejte. Samozřejmě, nelze opomenout další důležitou událost, kterou byla úspěšně zvládnutá konference o telekomunikačních sítích ze Srní. Do třetice musím zmínit i čerstvé odstartování postupného spouštění nové verze databáze poskytovatelů připojení. Další podrobnosti budou rovněž v dnešním článku ještě vzpomenuty.
Přehled základních hodnot měření za září 2013
V září bylo zaznamenáno takřka rekordních 47 241 měření a je to velmi rázná změna trendu, který zde panoval během prázdninových měsíců. A jelikož máme již polovinu října za sebou, tak mohu prozradit, že tento trend bude i nadále pokračovat.
září 2013 | nejlepší výsledek | |
Celkem měření: |
47 241 |
49 610 (leden 2009) |
Průměr down: |
11,97 Mb/s | 14,24 Mb/s (červen 2012) |
Průměr up: |
4,09 Mb/s | 5,67 Mb/s (červen 2012) |
Průměr ping: |
48,67 ms | 33,07 ms (leden 2009) |
Průměr počet: |
1 575/den | 1 675/den (únor 2009) |
Za velkým nárůstem počtu měření stojí do značné míry uživatelé společnosti UPC, kteří vůbec poprvé předstihly v počtu měření uživatele Telefoniky O2! A že to nebylo zrovna o málo, dokazují přesná čísla za září: UPC ČR 5350 měření, druhý v pořadí společnost Telefonica O2 4270 měření. Důvodem zářiového prvenství UPC může být skutečnost, že právě na začátku září došlo ke změně tarifního portfolia a také k navýšení rychlostí u tarifů UPC. Vzhledem k tomu, že tyto změny měly postihnout i stávající zákazníky, je pochopitelné, že se našlo mnoho uživatelů, kteří si chtěli ověřit, jak na tom jejich připojení je reálně. No a k tomu se samozřejmě Speedmeter IPV výborně hodí. Jen pro zajímavost, v srpnu: UPC 2247 měření a O2 3523.
Ještě ve stručnosti, IPv6 měření bylo zaznamenáno 647. Je to sice více než trojnásobek loňské hodnoty, ale stále se jedná o velmi nízké procento. Kdo byl v září na konferenci v Srní, určitě si nenechal ujít přednášku Pavla Satrapy (Proč implementace IPv6 vázne?) a mohl si tak udělat vlastní názor. Mně nejvíce zaujala pasáž o využití stávajících rozsahů IPv4, kde se ukázalo, že zdaleka ne všechny rozsahy jsou aktivní.
Technologie
Internet je jen jeden, ale technologií pomocí kterých se řeší tzv. poslední míle, tedy připojení od koncového uživatele ke svému poskytovateli, je mnoho. Jestliže jsem se v úvodu zmínil o další evoluci naší databáze poskytovatelů, tak v kontextu technologií byly zvoleny tyto následující:
- Bezdrátové Wi-Fi Bezdrátový přenos dat v pásmu 2,4 GHz a 5GHz.
- Bezdrátové WiMAX
- Drátové CATV Kabelová televize
- Drátové ADSL/VDSL Pevné drátové připojení realizované přes telefonní kabely
- Drátové FTTx/ETTH Pevné drátové připojení realizované přes optické nebo ethernetové přípojky
- Mobilní 2G, 3G, 4G GPRS, EDGE, CDMA, UMTS/HSPA, LTE
Každý poskytovatel bude mít tedy možnost definovat své pokrytí podle jednotlivých technologií. V dnešní době již prakticky neexistují tzv. wifi sítě tak jak jsme je před lety v naší databázi monitorovali. Většinou již používají poskytovatelé ve svých sítích více technologií. Pro nás je zase zajímavé, že mnohdy dokáží tyto technologie oddělit pomocí IP adresních rozsahů. Nejen pokrytí vs. Technologie, ale i technologie vs. IP rozsahy. Veškeré tyto údaje si od dnešních dnů může poskytovatel sám definovat v našem systému. V současné době byly rozeslány přístupové údaje pro několik vybraných poskytovatelů, kteří pomohou s vychytáním drobností. V další fázi budou osloveni všichni operátoři z naší databáze. Máte-li zájem o přístup do této testovací fáze, ozvěte se mi buď v diskusi pod článkem, nebo přímo na email pavel.svitak@internetprovsechny.cz.
V září bylo tedy odměřeno bezmála 50 tisíc měření, jejichž rozložení dle technologií ukazuje předešlý graf. Stále je zde patrná dominance wifi technologie, kabelovky a DSL technologie jsou svým podílem rovnocenné. Větší odstup má již optika společně s mobilními technologiemi.
Zbývající velký segment představují tzv. neznámá měření, tedy ta, u kterých nemáme IP adresu přiřazenou k žádnému z poskytovatelů.
Rychlostní pásma
|
||
rychlosti září všichni | rychlosti září wifi | rychlosti září non-wifi |
U rychlostí našich přípojek dochází jen k velmi pozvolnému progresu. Pokud bychom se na rychlosti dívali s měsíčním odstupem, tedy porovnávali meziměsíční hodnoty, museli bychom konstatovat takřka ustálený stav. Ale pokud se dají vedle sebe dnešní hodnoty a hodnoty staré dva či tři roky, pak je již progres velmi znatelný. Dříve dominantní pásmo 2-4 Mbps (v našem znázornění růžová barva) ustoupilo vyšším rychlostem. Dokonce se dá říci, že nejvíce měření pochází z pásem nad 10Mbps.
Výsledky srovnání download, upload, ping
V přímém porovnání rychlostí bych se dnes chtěl více věnovat hodnotám které z celkového objemu měření zůstanou po aplikaci tzv. Wifi filtru (filtr, který odstraní všechny poskytovatele nevyužívající ve své síti vůbec wifi, tedy poskytovatele ADSL, kabelového připojení a mobilní operátory, a zároveň všechny rychlosti nad 35 Mb/s a všechna měření s odezvou nižší než 2 ms.) Jde o to, že při celkovém porovnání „slíznou smetanu“ operátoři používající optiku. Například v září by získal pomyslné prvenství ISP Otavanet, v jehož síti bylo naměřeno průměrné stahování cca 89 Mbps.
Hodnoty vyhovující výše popsanému Wifi filtru prezentuje následující čtveřice grafů. Zde je „boj“ více vyrovnaný a šanci na umístění v první trojce má každý měsíc celá řada poskytovatelů. V downloadu se na první místo vrací společnost Comfeel (19,45 Mbps). Druhý je YCNet za 18,19 Mbps a třetí JM-Net s minimální ztrátou na druhého (18,13 Mbps). ISP Bravonet, který byl vůbec poprvé první minulý měsíc, se v září propadl hluboko do druhé desítky.
download wifi | upload wifi | ping wifi | počet wifi |
I v uploadu je pořadí v první desítce vyrovnané, ale nejvyšší příčky jsou přeci jen v poslední době v držení již zmíněné trojice operátorů z kategorie download. Tedy první místo JM-Net (15,81 Mbps), druhé místo YCNet (13,48 Mbps) a třetí příčka pro operátora Comfeel za 11,68 Mbps.
Android měření
Jak již bylo řečeno, v průběhu září byl na portálu Google Play uvolněn k bezplatnému stahování nástroj Speedmeter IPV. Aplikace byla ve své první verzi velmi kladně přijata, čemuž nasvědčují i pozitivní uživatelská hodnocení. Děkujeme za to. A i když se nedá říct, že by vývoj této aplikace byl úplně hladký, již jsme zahájili práce na druhé verzi, která mimo jiné přinese možnost volby měřicího serveru, podobně jako to umožňuje webová verze speedmetru, a samozřejmě i další vylepšení.
|
||
Takto je označeno každé měření z o.s. Android |
ukázka z aplikace | Aplikaci stahujte zdarma a využívejte ji bez reklam! |
V průběhu září bylo odměřeno přes mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android zhruba patnáct set měření. To je velmi malé číslo na to, abychom z něho mohli vyvozovat hlubší závěry. Opět převažují měření od lokálních ISP, další velkou skupinu měření pomocí mobilní aplikace jsme zaznamenali od zákazníků UPC a uživatelů ADSL od Telefóniky. A podobný trend pokračuje i v tomto měsíci – tedy 80 % měření ze zařízení připojených k domácímu wifi routeru a pouze 20 % měření od zákazníků mobilních operátorů. Holt ne každý si může dovolit plýtvat datový limit 🙂
Již v minulém článku jsme upozorňovali na skutečnost, že dosažená rychlost v mobilní aplikaci závisí částečně na celkovém výpočetním výkonu vašeho smartphonu nebo tabletu, ale především na typu wifi routeru. Máme zkušenost, že některé levnější telefony s jedno-jádrovými procesory prostě nedokáží zpracovat takové množství dat jako moderní vysoce taktovaná čtyř-jádra. Většina domácích routerů i v dnešní době obvykle běží na WiFi 802.11b/g. Pokud vám tedy mobilní speedmeter odměří pouhých 20 Mb/s přesto že si platíte 50 nebo 100 Mbps přípojku budete muset zainvestovat do výměny routeru za modernější WiFi 802.11n. Potom se i na vašem mobilu nebo tabletu dočkáte podobných rychlostí jako tento zákazník UPC (http://speedmeter.internetprovsechny.cz/mereni/2399684), který minulý měsíc jako první pokořil hranici 50 Mb/s.
Závěrem jen pár slov do blízké budoucnosti. Doufám že v příštím článku pravděpodobně na téma říjnových rychlostí se budu moct již pochlubit praktickými zkušenostmi a zpětnou vazbou od poskytovatelů z používání našeho nového rozhraní. Hlavě ale také doufám, že se potvrdí dnešní trend a v říjnu bude pokořen po dlouhé době absolutní rekord v počtu měření. Zda-li bude překonáno dosavadní maximum z ledna 2009 (49 610 měření), je ovšem jen ve vašich rukách, ale našlápnuto je znamenitě :-).
Diskuze k článku
gdg, 24. 10. 2013 (13:49):
Zajimave jsou ty propady u wifi, treba sitkom patril nedavno k nejlepsim a ted je to podprumer.
michal, 29. 10. 2013 (14:54):
Vsimnete si poctu mereni, v grafu vubec sitkom neni. Je to chyba nebo proste zakaznici nemerili ?? Navic spousta zakazniku (predpokladam ze je to stejne u vsech ISP) si meri rychlost hlavne kdyz pocituji nejaky problem s pripojenim.