Podzimní konferenci „Kam kráčí české telekomunikační sítě“ hostila v pátek 6. září 2013 již podruhé obec Srní na Šumavě.
V nově zrekonstruovaných prostorách konferenčního sálu hotelu Srní (tady je webkamera) se sešlo opět rekordních 305 účastníků z řad zástupců ISP (Internet Service Provider – česky poskytovatel připojení do internetu) a partnerů. Počasí sice lákalo spíše na výlet a pěknou tůru po okolí, ale připravili jsme takový program, aby si přišel každý na své.
Samozřejmě můžete navštívit konferenci i obrazem ve fotogalerii, a nebo si pustit kompletní záznam či sestřih jednotlivých přednášek, který nově umisťujeme na náš kanál na YouTube.
Pár slov ke konferenci
Ti co se zúčastňují nebo nás sledují pravidelně si snadno spočítají, že jde v historii již o devátou konferenci tohoto typu, kterou zaštiťuje naše občanské sdružení Internet pro všechny za vydatné pomoci agentury PEM communication, a podpory mnoha partnerů.
Hlavními partnery konference byly společnosti:
Na konferenci se formou přednášek, výstavních stánků a také finančně podílelo dalších 27 společností.
Již tradičně jsou to: OFA, Konektel, RLC, Times NETWORKS, PROFiber Networking, Edera, LICA, VanCo, TES Slovakia a Proficomms. Dále pak společnosti T-Systems Czech Republic, České Radiokomunikace, Ipex, ČD-Telematika, Huawei, MICOS, Fibre Professionals, GTS, Telco Technologies, Discomp, REWAN, D-Link a Prozeta. Nováčkem je firma ZyXEL.
Partnerů už je tolik, že si pro jistotu, abych na někoho nezapomněl, dovolím rovnou odkázat na stránku konference.
I tentokrát jste mohli konferenci sledovat on-line, a také jste to mnozí dělali. Za celý den nás sledovalo celkem 790 párů očí – nejvíce sledované bylo vystoupení pana Jaromíra Nováka z ČTÚ se 116 sledujícími, po něm následoval pan Pavel Satrapa se 103 on-line diváky. Ostatní přednášející sledovalo průměrně okolo 50 on-line očí.
Pěkná čísla, když se k tomu připočtou účastníci konference sledující jednotlivé příspěvky přímo v konferenčním sále.
Konferenci navštívilo víc jak 300 lidí – z toho: 2 (slovy: dva) návštěvníci z Číny, 1 (slovy: jeden) ze Španělska a 15 (slovy: patnáct) z dalekého Slovenska 😉
Nejvíc mne osobně zaujali právě ti Číňani, protože opravdu několik přednášek seděli způsobně v sále a poslouchali. Jestli rozuměli česky nebo měli někde nějaké chytré krabičky s tlumočníkem, netuším.
Průběh konference
Jakýsi podtitul a téma této konference bylo „Digitální Česko“ – to pod vlivem očekávaného hosta, kterým byl samotný předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu, pan Ing. Mgr. Jaromír Novák.
V tomto duchu také již podeváté zahájil konferenční maraton pan Miloslav Sova, předseda občanského sdružení Internet pro všechny, který ve svém příspěvku shrnul hlavní obavy lokálních ISP z projektu Digitální Česko, a obecný odpor k dotacím.
V závěru svého vystoupení však, přes veškerou kritiku, vyzval lokální poskytovatele internetu, aby využili přítomnost předsedy ČTÚ a jeho nabídku spolupodílet se na vytváření pravidel a konečné podoby této „doktríny“.
Prezentace i video k nahlédnutí.
Miloslav Sova, Internet pro všechny
Druhým řečníkem byl pan Antonín Mlejnek ze společnosti EDERA, který nám představil „Nové technologie pro pásmo 5,4 GHz“ – prezentace a video, kde se mj. dozvíte, proč jsme ho měli na mušce.
Pan Jiří Kühn z firmy UPC business následně představil „Novinky v portfoliu služeb UPC Business v roce 2013/2014“ – viz prezentace, a nebo video.
Společnost RLC Praha, a.s. zastoupil a prezentaci „Aktivní prvky Calix GPON v metropolitních sítích“ přednesl pan Jaromír Šíma – viz prezentace a video.
Po první dopolední přestávce již následovalo dlouho očekávané vystoupení dalšího Jaromíra, pana Ing. Mgr. Jaromíra Nováka, předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu na téma „Digitální Česko“. Mimochodem, jedná se zatím o první návštěvu takto vysoce postaveného představitele ČTÚ na našich konferencích o telekomunikacích.
Pan Novák ve svém vystoupení (viz video níže) představil projekt Digitální Česko, vysvětlil účastníkům důvody, které vedly úřad k dotazníkové akci, a pak také odpovídal na dotazy a reagoval na připomínky, které zazněly ze sálu.
Ačkoliv to podle diskuze nevypadalo, byl nakonec na konferenci položen základ větší spolupráce ČTÚ a lokálních ISP, kteří reprezentují jednotlivé regiony Česka. Jsme hrdi na to, že je to dílem i zásluha našeho sdružení Internet pro všechny.
[youtube]http://youtu.be/65C1lHRP3iU[/youtube]
Následovala dvojice pánů ze společnosti Sitel, Ing. Pavel Černý a Ing. Jan Sychra.
První s prezentací o „Výstavbě otevřených optických sítí – pro a proti“, druhý o „Měřácích snadno a rychle“ – viz prezentace Pavla Černého a video, prezentace Jana Sychry a video.
Prezentaci firmy Alcoma na téma „ALCOMA CZ – produkty, kmitočty“ přednesl pan Pavel Tůma, viz prezentace. Další prezentaci na téma „Statistika LTE“ pak měl pan Jakub Rejzek. Předvedl v ní reálné výsledky z testování mobilní LTE sítě operátora O2.
Podívejte se na video z obou vystoupení.
Osobně nezávidím těm, kteří musejí předstoupit před posluchače hned po obědě.
Tentokrát tento čas vyšel na pana Jaroslava Kopeckého ze společnosti Resal, s.r.o. Ten nám představil systém „CIBS – Highlight features 2013“ – prezentace a video.
Na pana Pavla Satrapu z Technické univerzity Liberec se hodně lidí těšilo. Jeho přednáška na téma „Proč implementace IPv6 vázne?“ určitě nezklamala – zde prezentace, video si prohlédněte níže.
Doc. RNDr. Pavel Satrapa, Technická univerzita Liberec
[youtube]http://youtu.be/MXIxEx7PXJA[/youtube]
Jak na „Distribuci TV signálu v FTTx sítích s využitím původních koaxiálních rozvodů“ nám něco řekl pan Jan Brouček z firmy Profiber Networking CZ s.r.o. – prezentace a video.
Ing. Jan Brouček, Profiber Networking CZ
Společnost ČD-Telematika měla na konferenci stánek, na pódium pak vyslala jako náhradníka za pana Labského pana Tomáše Havlíčka s prezentací „Virtuální operátor – mobilní sítě“.
Máme se jako uživatelé mobilních sítí na co těšit? To si přečtěte v prezentaci, nebo se podívejte na video, a nebo si přečtěte náš nedávný článek.
Trojice pánů společnosti ABAK (provozovatel sítě Újezd.net) – Jan Pilný, Jiří Bureš a Martin Slinták -, se podělila o své zkušenosti na téma „Praktické nasazení Cisco pro IPv4 a IPv6“. Zkoukněte prezentaci, či video.
„Jak dále v přeplněném pásmu 5 GHz – produkty REPEATIT“ se ptají pánové Jiří Dydňanský a Petr Sottner, oba spol. EVVO, s.r.o. – prezentace a video.
Pan Ing. Pavel Muknšnábl, alias Muki, z občanského sdružení PilsFree pak položil otázku: „Opravdu je na telco trhu občanské sdružení před komerčními ISP zvýhodněné?“, a ve své prezentaci na ní i odpovídá. Přednášku si můžete pustit také na videu.
Pavel Muknšnábl, o.s. PilsFree
Vyvracet mýty je i moje oblíbená disciplína. Pan Tomáš Bergmann, spol. SUB10 systems, svoji prezentaci pojmenoval „Spoj na milimetrové vlně – mýty a fakta“. Snad se mu opravdu podařilo přítomné přesvědčit – viz video.
Pánové Marek Mikuš a Pavel Kotyza, oba IPEX, všem přišli říci, jak být „Virtuálním Mobilním Operátorem snadno a rychle“. Tradičně mají pěkně zpracovanou prezentaci a umí i mluvit, viz video.
Dvojice Martin Horák a Michal Morda, firma OFA, nás seznámila s „Požadavky zákazníků na správu PON sítí“, viz prezentace a video.
Martin Horák a Michal Morda, OFA
Firmu ZyXEL a její produkty není asi potřeba představovat. Nicméně možná ještě někdo nevěděl, jak na „Aktivní prvky ZyXEL v reálných ISP projektech“. Pan Radomír Jedlička nám to vysvětlil – prezentace a video.
O tom, že koaxiální rozvody ještě nejsou odepsané nám něco řekl pan Tomáš Klíma, Lica, s.r.o., v prezentaci „Rychlý broadband přes koaxiální sítě“. Video vás možná přesvědčí více.
Poslední přednáška konference letos vyšla na zástupce společnosti České radiokomunikace. Na závěr dlouhého dne nám pánové Martin Novák a Pavel Vlašín představili „Datové centrum TOWER – propojení do sítí operátorů“ – viz prezentace a video.
Martin Novák, České radiokomunikace
Pavel Vlašín, České radiokomunikace
Závěr
Úplný závěr každé konference patří tombole a následující večerní zábavě.
Nějaké fotografie můžete vidět i ve fotogalerii a nepřijdete ani o video, které najdete na konci, resp. v tomto případě na začátku, našeho YouTube kanálu.
V této souvislosti se vám omlouvám za postupné nahrávání jednotlivých videí. Ale den má pouze 24 hodin a různě dlouhou dobu trvá zpracování zaslaného videa samotným YouTube. Takže prosím vydržte, další videa budou přibývat.
Pan Roman Onderka, Proficomms, letos sice nepřednášel, ale připravil si pro dobrovolníky cyklistický výlet pod názvem „Tour de Srní 2013“. Původně mu účast přislíbilo cca 10 lidí, ale nakonec to dopadlo tak, že vyrazila jednotka pouze dvoumužná – Roman Onderka a Miloslav Sova.
Tady je několik čísel k Tour de Srní:
- Celková vzdálenost: 50,31 km (31,3 mil)
- Celková doba: 4:50:27
- Doba přesunu: 3:05:13
- Průměrná rychlost: 10,39 km/h (6,5 mil/h)
- Průměrná rychlost přesunu: 16,30 km/h (10,1 mil/h)
- Maximální rychlost: 40,78 km/h (25,3 mil/h)
- Průměrné tempo: 5:46 min/km (9:17 min/míli)
- Průměrné tempo pohybu: 3:41 min/km (5:56 min/míli)
- Nejvyšší tempo: 1:28 min/km (2:22 min/míli)
- Maximální výška: 1322 m (4339 stop)
- Minimální výška: 861 m (2824 stop)
- Převýšení: 1000 m (3280 stop)
- Maximální stoupání: 18 %
- Minimální stoupání: -30 %
Co si tedy přát na úplný závěr?
Abychom se opět sešli ve zdraví za rok, přesněji na jaře příštího roku, kdy budeme pořádat konferenci „Kam kráčí telekomunikační sítě Morava a Slovensko“ 2014.
Pokud jsem na něco zapomněl, něco popletl, nebo někomu zkomolil jméno, napište mi to třeba do komentářů.
Diskuze k článku
Veronika Berkovcová, 11. 9. 2013 (21:58):
Mílo nic si nepopletl ani nezkomolil 🙂 Konference i tvůj článek-opět na jedničku 🙂 Těším se na příští do Přerova!
Martin Bugner, 11. 9. 2013 (22:00):
Verčo, díky, já to Mílovi vyřídím, i když to nepsal 🙂